„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Viceministras: įmonių atranka užkerta kelią „Rosatom“ dalyvauti IAE projektuose

Energetikos viceministras Albinas Zananavičius tikina, kad strateginiuose projektuose norinčių dalyvauti įmonių atrankos sistema užkerta kelią dalyvauti Ignalinos atominės elektrinės (IAE) projektuose su Rusijos korporacija „Rosatom“ susijusioms bendrovėms.
Ignalinos atominė elektrinė
Ignalinos atominė elektrinė / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Tai jis teigė žvalgybai praėjusią savaitę paskelbus, kad tokios įmonės ieško būdų dalyvauti IAE projektuose.

„Faktas, kad interesas dalyvauti didžiulio grafitinio reaktoriaus išmontavime yra milžiniškas, įskaitant ir kitoje pusėje. Natūralu, kad tas interesas materializuojasi per įvairius bandymus pateikti užsakymus, bet aš manau, kad šiandieninė sistema pakankamai gerai veikia ir mes turėsime galimybių užkardyti tokius bandymus“, – spaudos konferencijoje penktadienį sakė A.Zananavičius.

Energetikos viceministras pabrėžė, kad visi potencialūs strateginių projektų dalyviai yra tikrinami vyriausybinėje komisijoje, kuri vertina ir žvalgybinę informaciją.

„Ten, be abejo, yra vertinama visa, įskaitant ir žvalgybinę, informacija, ar nėra nepageidaujamų ryšių tiek rangovų, tiek subrangovų gretose. Be abejo, jeigu tokie ryšiai yra nustatomi, toks sandoris pripažįstamas kaip neatitinkantis nacionalinio saugumo interesų ir įvykti negali“, – teigė A.Zananavičius.

IAE vadovas Linas Baužys nekomentavo, ar pastaruoju metu įmonė pastebi su „Rosatom“ susijusių įmonių bandymų dalyvauti jėgainės projektuose ir kiek aktyviai tai vyksta. Anot jo, tokios įmonės eliminuojamos, jei vyriausybinė strateginių įmonių sandorius tikrinanti komisija neleidžia sandorių.

„Jeigu pastebimi tokie rangovai ar net subrangovai, vienaip ar kitaip susiję (su „Rosatom“ – BNS), per akcininkus, pavardes ar žmones, jie yra eliminuojami iš viešųjų pirkimų. (...) Jeigu tokie atvejai būna, mes tiesiog negalime sudaryti sutarčių ir tęsti bendradarbiavimo su rangovu“, – spaudos konferencijoje teigė L.Baužys.

Praėjusią savaitę naujausia grėsmių nacionaliniam saugumui 2023 metais vertinimo ataskaita paskelbė, kad „Rosatom“ ir su ja susijusios įmonės siekia dalyvauti uždaromos IAE procesuose – ieško būdų dalyvauti pirmojo ir antrojo reaktorių ir kitų sistemų išmontavimo projektuose.

Žvalgybos duomenimis, „Rosatom“ įmonės supranta, kad joms bus neleista tiesiogiai dalyvauti projektuose dėl rizikų nacionalinio saugumo interesams, todėl siekia į juos įsilieti palaikant ryšius su Lietuvos įmonėmis, kurios anksčiau bendradarbiavo su „Rosatom“.

Pasak žvalgybos, ryšių su „Rosatom“ turinčios Lietuvos įmonės, norėdamos dalyvauti IAE projektuose, naudoja įvairias priemones, dažnai veikia neskaidriai ir bando nuslėpti kontaktus, suprasdamos, kad jie, tikėtina, bus įvertinti kaip rizikingi ar keliantys grėsmę.

Populiariausi veikimo būdai: naujo vardo sukūrimas – įkuriama arba įsigyjama nauja įmonė priedangai, bandymai projektuose įdarbinti specialistus su jais sudarant individualias sutartis – šie dažnai bando nuslėpti sąsajas su kompanija, kurios dalyvavimas projekte neatitiktų nacionalinio saugumo interesų.

Teigta, jog tokios Lietuvos įmonės nėra pajėgios pretenduoti į didelės apimties IAE projektų įgyvendinimą, veikdamos vienos, todėl ieško būdų bendradarbiauti su didžiosiomis branduolinės energetikos kompanijomis Vakarų šalyse.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“