Ketvirtadienį Seimas ketina svarstyti Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pakeitimus, kur numatoma įvesti šio mokesčio progresyvumą.
Numatoma gyventojo pajamas, neviršijančias 48 tūkst. Lt, apmokestinti 15 proc. tarifu. Pajamas nuo 48 tūkst. Lt iki 120 tūkst. Lt numatoma apmokestinti 33 proc. GPM tarifu, o metines pajamas, viršijančias 120 tūkst. Lt, apmokestinti 40 proc. GPM tarifu.
Tokį įstatymo projektą praėjusios Seimo kadencijos metu teikė dabartinis premjeras Algirdas Butkevičius, Juozas Olekas ir Algirdas Sysas. Po pateikimo tokiam projektui buvo pritarta.
„Tas įstatymo projektas kabo nuo praėjusios kadencijos. Jis buvo grąžintas iniciatoriams tobulinti, tai greičiausiai jis bus atsiimtas. Procedūriškai turi įvykti kažkoks teisinis žingsnis, kad tą projektą išimtume iš darbotvarkės“, – 15min.lt aiškino Algirdas Sysas.
Tiesa, progresinių mokesčių idėjos jis neatsisako.
„Aš siūlyčiau panašų progresyvumą. Bet progresyvumą visoms pajamoms, o ne tik darbo“, – A.Sysas tikino jau ruošiantis naują įstatymo projektą.
Premjeras A.Butkevičius pirmadienį kalbėjo, kad kol kas progresiniai mokesčiai Lietuvoje neįmanomi. Pirmadienį valdančiosios partijos dėl mokesčių sistemos pertvarkos rengia pasitarimą.
Nesusipratimų – nors vežimu vežk
Valdančiųjų pažadus keisti mokesčių sistemą lydi ne konkretūs darbai, bet chaosas. A.Butkevičius sudarė darbo grupę mokesčių klausimais, tačiau jos siūlymai neįtiko pirmiausia patiems socialdemokratams.
Darbo partija tuomet sukūrė savo darbo grupę mokesčių sistemos pertvarkai pasiūlyti. Tačiau jie taip pat pažėrė keistų pasiūlymų. Pavyzdžiui, darbiečiai pasiūlė įvesti įmokų „Sodrai“ lubas, nors patys, kai tokį siūlymą teikė liberalai, balsavo prieš.
Galų gale siūlymus, kaip keisti mokesčių sistemą, pateikė Finansų ministerija. Siūlymai – iš esmės nekeičiantys mokesčių sistemos. Be to, neaišku, ar jiems pritars valdantieji.