Prezidento Gitano Nausėdos iniciatyva visoms Lietuvos šeimoms skirti vienkartinę išmoką, tokiu būdu siekiant padidinti vaikus auginančių šeimų pajamas ir paskatinti vartojimą, skinasi kelią toliau.
Ketvirtadienį Seimas po svarstymo pritarė šiam įstatymo projektui – už balsavo 94, prieš – 1, susilaikė – 5 Seimo nariai.
Galutinį sprendimą parlamentarai priims vėliau.
Prezidentas siūlo vaikams iš nepasiturinčių ir gausių šeimų, taip pat vaikams su negalia išmokėti vienkartinę 200 eurų išmoką, o visiems kitiems vaikams – vienkartinę 120 eurų išmoka. Šios lėšos Lietuvos šeimas turėtų pasiekti ne vėliau kaip liepos mėnesį.
Prezidentūra skaičiuoja, kad 120 eurų vienkartinę išmoką gautų daugiau kaip 507 tūkst. vaikų arba 330 tūkst. šeimų. 200 eurų vienkartinę išmoką gautų vaikai su negalia, augantys daugiavaikėse ir nepasiturinčiose šeimose – tai pagerintų 134 tūkst. vaikų arba 60 tūkst. šeimų padėtį.
Siūlymui įgyvendinti reikės apie 72 mln. eurų.
Mišrioje Seimo narių grupėje dirbantis Mindaugas Puidokas posėdžio metu kvietė palaikyti šį pasiūlymą pabrėždamas, kad per karantiną jaunos šeimos, kurios augina vaikus, nukentėjo labiausiai.
„Dažnas tėtis ar mama turėjo likti su darželinukais ar pradinukais namuose, todėl negalėjo dirbti pilnu pajėgumu. Tai reiškė, kad sumažėjo atlyginimas ar net buvo prarastas darbas. Kad šeimos galėtų leisti vaikus į vasaros stovyklas, būrelius, baseiną, reikalingi pinigai, o daugeliui šeimų to labai trūksta“, – teigė jis.
M.Puidokas taip pat mano, kad jaunos šeimos su vaikais yra aktyviausi vartotojai ir visi šie pinigai skatins vartojimą bei grįš į valstybės biudžetą.
Seimo narys konservatorius Mykolas Majauskas pabrėžė, kad pats būdamas trijų vaikų tėvas apsidžiaugtų papildomomis pajamomis, tačiau atkreipė dėmesį į augantį šalies biudžeto deficitą ir valstybės skolą.
„Ar bus geriau Lietuvai? Nesu tikras. Tai didina deficitą, kuris ir taip yra vienas didžiausių ES, augina skolą, kurią mūsų vaikams ir reikės sugrąžinti. Tai remia užsienio šalių ekonomikas, nes skatina importuojamų prekių vartojimą, nes didelė dalis suvartojamų prekių yra importuojamos“, – pabrėžė M.Majauskas.
Pasakl jo, vienkartinėmis išmokomis neišspręsime ir sisteminių skurdo problemų.
„O išdalindami prieš rinkimus pinigus karštomis galvomis susidursime su problemomis, kad reikės didinti mokytojų atlyginimus, o ižde pinigų neliks“, – atkreipė dėmesį M.Majauskas.
Vyriausybė pritarė
Vyriausybė praėjusią savaitę pritarė projektui, tačiau pasiūlė patikslinti jį taip, kad teisė į vienkartinę išmoką būtų siejama ne tik su išmokos skyrimu, bet ir su teisės į ją turėjimu. Tuo siekiama, kad išmoką gautų visi šiemet teisę į ją turintys vaikai, įskaitant gimsiančius 2020 metų pabaigoje.
G.Nausėdos atstovai pristatydami siūlymą sakė, kad vaikus auginančių šeimų padėtis ir gerovė ypač jautri pajamų svyravimams, todėl šiai visuomenės grupei reikia padėti.
Seimo opozicijos atstovai kritikavo iniciatyvą dėl to, kad išmokas ketinama mokėti iš skolintų lėšų, jos nėra diferencijuojamos pagal gyventojų pajamas ar turtą.
Prezidentas taip pat yra pasiūlęs mažinti Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifą nuo 20 iki 15 proc. ir anksčiau didinti neapmokestinamųjų pajamų dydį (NPD) 50 eurų.
Valdantieji žada pritarti siūlymui dėl NPD, tačiau ketina užkirsti kelią GPM tarifo mažėjimo argumentuodami, jog ši iniciatyva nėra socialiai teisinga.