Viktorija Dičpinigaitienė: „Pinigų fizika: kaip neištaškyti šventinės energijos?“

Šventiniu laikotarpiu dažnai pasineriame į vartojimo šurmulį, lyg pamiršdami, kad mūsų ištekliai – laikas, energija, pinigai – nėra begaliniai. Jei pažvelgtume į tai per fizikos prizmę, suprastume, kad bet kokia energija, taip pat ir finansinė, negali tiesiog atsirasti ar dingti – ji persiskirsto. Tačiau ar šventėms skiriama energija visuomet persiskirsto taip, kaip norėtume?
LB Finansinio raštingumo centro vadovė dr. Viktorija Dičpinigaitienė.
LB Finansinio raštingumo centro vadovė dr. Viktorija Dičpinigaitienė. / Asmeninio albumo nuotr.

Energijos išsaugojimo dėsnis ir šventės

Pirmasis termodinamikos dėsnis teigia, kad energija nėra nei sukuriama, nei sunaikinama – ji tiesiog pereina iš vienos formos į kitą. Pavyzdžiui, kai deginame žvakę, jos energija virsta šiluma ir šviesa. Panašiai vyksta ir su mūsų ištekliais per šventes.

Kai investuojame laiką ir pinigus į dovanas, dekoracijas ar vaišes, išnaudota energija, laikas ir pinigai gali pavirsti į džiaugsmą, pasitenkinimą ar netgi artimesnius tarpusavio santykius. Tačiau tik tuo atveju, jei pasirinkimai yra apgalvoti. Priešingu atveju energija gali „nutekėti“ į stresą, nuovargį ar finansinius rūpesčius.

Pinigai kaip energija

Pinigai taip pat gali būti prilyginami energijos formai. Jie atspindi jūsų darbo valandas, pastangas ir įgūdžius, konvertuojamus į materialius dalykus ar patirtį. Kai leidžiate pinigus, jūs perkate ne tik daiktus, bet ir jų sukeliamas emocijas.

Tačiau pinigai, kaip ir fizikos pasaulyje, gali būti panaudoti efektyviai arba iššvaistyti. Pavyzdžiui, pirkdami mažareikšmius daiktus ar dovanas, kurios neturi ilgalaikės vertės, jūs „ištaškote“ savo finansinę energiją. O investuodami į prasmingus dalykus – kokybišką dovaną, kuri džiugins ilgai, ar patirtį, kuri kurs prisiminimus, – koncentruojate šią energiją į ilgalaikę naudą.

Trys patarimai, kaip išvengti „energijos nutekėjimo“

  1. Nusistatykite prioritetus. Apmąstykite, kas šventėse jums svarbiausia. Jaukumas? Laikas su artimaisiais? Prasmingos dovanos? Susitelkę į jums svarbiausius dalykus, efektyviau paskirstysite savo laiką ir finansus.
  2. Stebėkite energijos tėkmę. Sukurkite šventinį biudžetą. Kaip fizikas stebi energijos judėjimą eksperimente, taip jūs galite sekti savo pinigus, kad išvengtumėte neplanuotų ar impulsyvių išlaidų.
  3. Praktikuokite tvarumą. Fizikoje energijos nuostoliai sumažinami efektyvinant sistemas. Taip pat ir šventėse: rinkitės mažiau vartotojiškus sprendimus, pvz., tvarias dekoracijas, rankų darbo dovanas ar perdirbtus daiktus, kad sumažintumėte „švaistymo“ efektą.

Sumanus energijos valdymas – naujųjų metų tikslas

Šventės gali tapti puikiu mokytoju sąmoningai valdyti savo energiją – tiek finansinę, tiek emocinę. Kaip nešvaistote elektros ar šilumos namuose, taip galite išmokti efektyviau valdyti savo laiką ir pinigus.

Rinkdamiesi dėmesingą ir tvarų požiūrį, Kalėdų energiją galite nukreipti į tai, kas tikrai svarbu – tvirtesnius santykius, malonias akimirkas su šeima ir vidinę ramybę. Šiais metais vietoj pinigų ištaškymo rinkitės jų energijos sutelkimą į dalykus, kurie suteiks ilgalaikės naudos ir tikrą džiaugsmą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų