„Lietuvos Muitinė siekia, kad vienodos ir griežtos priemonės dėl sankcijų įgyvendinimo būtų taikomos visose Europos Sąjungos valstybėse. Tik bendrais suderintais veiksmais užtikrinsime tarptautines sankcijas Rusijai bei Baltarusijai ir prisidėsime prie taikos Ukrainoje“, – pranešime teigė Muitinės departamento generalinis direktorius Darius Žvironas.
Muitinės vadovas ketvirtadienį LRT radijui teigė, kad Vilniuje planuojamas pasirašyti susitarimas yra „politinis žingsnis“. Jo teigimu, Lenkijos ir Suomijos muitinės jau taiko didžiąją dalį bendrų reikalavimų įgyvendinant sankcijas.
„Tai jau vyksta, ir tai galima pastebėti žiūrint į eiles prie Lietuvos, Lenkijos ir Latvijos sienų su kaimyninėmis šalimis – Baltarusija ir Rusija. Jos yra šiandien praktiškai vienodos. Tai reiškia, kad jau apeiti (sankcijas – BNS) ir važiuoti per vieną ar kitą šalį, ir tikėtis lengvesnės kontrolės šiandien jau nebeišeis“, – ketvirtadienį LRT radijui teigė D.Žvironas.
Jo teigimu, ateityje ketinama plėsti sankcijų kontrolės priemones, o prie susitarimo artimiausiu metu turėtų prisijungti daugiau valstybių. Jų Lietuvos muitinės vadovas neįvardijo.
Pasak D.Žvirono, ES šalyse sankcijos Rusijai ir Baltarusijai įgyvendinamos skirtingai.
„Jau praeitais metais, stiprindami mūsų kontrolės priemones, matėme, kad apėjimo sąlygos yra ir per kitas Europos Sąjungos šalis, kuriose priemonės yra ne tokios, kaip pas mus“, – teigė D.Žvironas.
Dėl vienodų kontrolės priemonių taikymo įgyvendinant ES sankcijas Rusijai ir Baltarusijai šių metų sausį jau susitarė Lietuva, Latvija ir Estija.
Sausį susitarimu Lietuvos, Latvijos bei Estijos muitinės patvirtino pernai gruodžio 20 dieną pasirašytą tai numatančią Baltijos šalių premjerių deklaraciją bei susitarė griežtinti į trečiąsias šalis per Rusiją ir Baltarusija eksportuojamų arba tranzitu gabenamų sankcionuotų prekių kontrolę – pavyzdžiui, reikalauti pateikti prekių gamintojo deklaraciją.
Vakarų šalys ekonominių, diplomatinių ir kitų sankcijų prieš Rusiją bei ją remiančią Baltarusiją ėmėsi Maskvai prieš daugiau nei dvejus metus pradėjus plataus masto invaziją į Ukrainą.