„Įkasti konteineriai Vilniaus mieste – galima alternatyva antžeminiams konteineriams. Jie galėtų tapti pažiba sostinės atliekų tvarkymo sistemoje. Pagrindinis privalumas – visos atliekos talpinamos po žeme ir tokiu būdu jos neišnešiojamos vėjo, asocialių asmenų neiškraustomos, gyvūnų nekapstomos. Zona aplink konteinerius lieka tvarkinga. Vasarą po žeme atliekos yra žemiau, ten šalčiau, todėl nėra kvapų problemos“, – apie naujosios sistemos privalumus kalbėjo „Ecoservice“ įmonių grupės valdybos pirmininkas Saulius Budrevičius.
Kol kas viena tokia aikštelė jau yra išbandyta Lazdynuose. Per metus ji nebuvo sulaužyta ir tikrai patiko vietos gyventojams, teigė Lazdynų bendruomenės pirmininkas Juozas Jakavičius.
Aikštelėje – keturi konteineriai. Vienas po žemes įkastas konteineris yra tokio dydžio, kaip trys įprasti antžeminiai konteineriai, talpinantys tris kubinius metrus atliekų. Tad tokia viena aikštelė pakeis visą eilę – 12 – konteinerių, kurie tikrai nepuošia Vilniaus rajonų.
Tiesa, tokie pokyčiai nėra pigūs. Vilniaus meras Artūras Zuokas tikina, kad jau artimiausiu metu miesto tarnybos bus pasiruošusios skelbti konkursą ir įrengti visame mieste tokio tipo konteinerius.
„Vietoj dvylikos konteinerių bus keturi požeminiai konteineriai, kurie taip pat skatina rūšiuoti atliekas, nes kiekvienas iš jų skirtas vis kitai atliekų rūšiai. Bet svarbiausia, kad įdiegus šią sistemą gyventojai turėtų sutaupyti trečdalį lėšų, ką dabar moka už buitinių atliekų tvarkymą, išvežimą ir sistemos eksploatavimą“, – teigė meras.
Sutaupyti ketinama todėl, kad tokį konteinerį išvežti tenka gerokai rečiau – tarkim, kartą per savaitę. Jį aptarnauti galės vienas šiukšles vežančio sunkvežimio vairuotojas, o ne trys darbuotojai, kaip yra dabar.
Konkreti suma, kiek teks sumokėti už daugiau nei 3,4 tūkst. konteinerių visam miestui, nėra žinoma, ji paaiškės įvykus konkursui. Tačiau S.Budrevičius pateikė skaičių, kiek kainavo įrengti pavyzdinę aikštelę – vienas konteineris joje kainavo apie 16 tūkst. Lt.
Bendrijos galės šiuos konteinerius rakinti, įvesti apskaitos sistemą, kiek kuris gyventojas išmeta šiukšlių, ir pan.
Tokių vietų visame Vilniuje bus beveik 1,5 tūkst., dokumentai jau parengti. „Svarbiausia Vilniaus miestui – kad visa tai galime finansuoti iš ES lėšų, tad turint omeny mūsų dabartinį biudžetą mes turėsime prisidėti tik labai maža dalimi“, – kalbėjo vicemeras Jonas Pinskus.
Anot vicemero, Vilniaus atliekų rūšiavimo sistema tobulėja itin sparčiai. Tą įrodė prieš kelias dienas pradėtas statyti atliekų rūšiavimo fabrikas. Prisidės ir naujosios atliekų surinkimo aikštelės.
Suskaičiuota, kad atliekų išvežimo paslauga gyventojams įdiegus naująją sistemą atpigs trečdaliu, o konteineriai atsipirks per trejus metus.