Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

VMI primena, kaip teisingai gyventojams deklaruoti gautas palūkanas

Valstybinė mokesčių inspekcija (toliau – VMI) informuoja, kad gyventojai kaip ir kasmet deklaruodami pajamas už 2020 m. turi deklaruoti ir gautas palūkanas už suteiktas paskolas, vartojimo kreditą ar lėšas, suteiktas naudojantis tarpusavio skolinimosi platforma arba sutelktinio finansavimo platforma, už kredito įstaigose laikomus indėlius ar ne nuosavybės vertybinius popierius. Pajamų mokesčio deklaracijas su šiais duomenis pateikti ir pajamų mokestį už gautas palūkanas sumokėti reikia iki deklaravimo termino pabaigos, t. y. gegužės 3 d., rašoma pranešime žiniasklaidai.
Valstybinė mokesčių inspekcija
Valstybinė mokesčių inspekcija / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

„Deklaruoti palūkanas padės deklaravimo vedlys, kuris pildant pajamų mokesčio deklaraciją E dalyje užduos papildomą klausimą dėl praėjusiais metais gautų palūkanų bei nurodys, kurioje deklaracijos vietoje reikia nurodyti gautą sumą“, teigia VMI Mokestinių prievolių departamento direktorė Stasė Aliukonytė-Šnirienė, pridurdama, jog praėjusiais metais 117 tūkst. gyventojų deklaravo 75 mln. eurų palūkanų.

Kaip apmokestinamos palūkanos už suteiktas paskolas?

Gautos palūkanos 2020 m. už suteiktas paskolas gyventojams ar įmonėms apmokestinamos (ne per tarpusavio ar sutelktinio skolinimo platformas) taikant nustatytą 15 proc. pajamų mokesčio tarifą. Jeigu palūkanos kartu su kitomis apmokestinamosiomis pajamomis ne iš darbo santykių arba jų esmę atitinkančių santykių bei ne iš individualios veiklos viršija 120 VDU dydžio sumą, tuomet viršijanti dalis apmokestinama taikant 20 proc. pajamų mokesčio tarifą.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Grynieji eurai
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Grynieji eurai

Gyventojas savarankiškai turi apskaičiuoti ir sumokėti pajamų mokestį, jei už suteiktą paskolą gavo palūkanų iš įmonių ir užsienio valstybių gyventojų. Jei palūkanos už suteiktą paskolą gaunamos iš nuolatinio Lietuvos gyventojo, tuomet jos priskiriamos A klasės pajamomis ir pajamų mokestį apskaičiuoti, išskaičiuoti ir sumokėti privalo asmuo, kuris išmoka palūkanas.

Kaip apmokestinamos palūkanos už vartojimo kreditą ar lėšas iš skolinimosi, finansavimo platformų?

Palūkanos gautos už vartojimo kreditą ar lėšas, suteiktas naudojantis tarpusavio skolinimosi ar sutelktinio finansavimo platforma yra neapmokestinamos pajamų mokesčiu ir jų deklaruoti neprivaloma, kai bendra suma per mokestinį laikotarpį neviršija 500 eurų. Jei gauta palūkanų suma yra didesnė nei 500 eurų, tokiu atveju šią sumą viršijančiai daliai taikomas 15 proc. arba 20 proc. pajamų mokesčio tarifas ir šias palūkanas gyventojai privalo deklaruoti.

Kaip apmokestinamos palūkanos iš ne nuosavybės vertybinių popierių ir kredito įstaigose laikomus indėlius

Pajamų mokesčiu neapmokestinamos ir nedeklaruojamos palūkanos, gautos už iki 2013 m. gruodžio 31 d. įsigytus Lietuvos ar užsienio vienetų ne nuosavybės vertybinius popierius (išskyrus, kai ne nuosavybės vertybiniai popieriai išleisti darbdavio ir jis darbuotojams moka didesnes palūkanas negu kitiems šių vertybinių popierių turėtojams), jeigu šie pradėti išpirkti ne anksčiau kaip po 366 dienų nuo jų išleidimo dienos, tai pat įsigytus EEE valstybių vyriausybių, valstybių politinių ar teritorijos administracinių padalinių vertybinius popierius bei EEE valstybėse už jų bankuose ar kitose kredito įstaigose laikomus indėlius, kurių sutartys sudarytos iki 2013 m. gruodžio 31 d.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Grynieji eurai
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Grynieji eurai

Jei šie ne nuosavybės vertybiniai popieriai buvo įsigyti ar/ir indėlių sutartys buvo sudarytos po 2014 m. sausio 1 d. gautos palūkanos pajamų mokesčiu neapmokestinamos ir jų deklaruoti nereikia, kai bendra 2020 m. gauta palūkanų suma už ne nuosavybės vertybinius popierius ir už indėlius neviršija 500 eurų. Kitu atveju viršijančiai daliai taikomas 15 proc. (20 proc.) pajamų mokesčio tarifas ir tokias palūkanas privaloma deklaruoti.

Daugiau informacijos apie palūkanų apmokestinimą ir deklaravimą rasite VMI internetinėje svetainėje. Primename, kad šių metų deklaravimas bei kitos paslaugos ir konsultacijos vyksta tik nuotoliniu būdu, paskambinus trumpuoju numeriu 1882 arba +370 5 260 5060 ir aptarnavimo skyrių telefonais.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?