Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

VMI priminė, kas turi deklaruoti pajamas ir kas gali susigrąžinti dalį lėšų

Lietuvoje trečiadienį prasideda gyventojų pajamų deklaravimas, kuris šiemet dėl koronaviruso buvo nukeltas mėnesiui ir vyks tik elektroniniu būdu. Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) primena, kad deklaruoti pajamas turi dirbantys savarankiškai, pardavę tam tikrą turtą, taip pat gyventojai, kurie turi teisę susigrąžinti gyventojų pajamų mokesčio permokas, pavyzdžiui, už įmokas į pensijų fondus, automobilių ir būsto remontą ar mažamečių vaikų priežiūrą.
Paskutinė pajamų deklaravimo diena
Pajamų deklaravimas / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

Lietuvoje prasideda antrasis deklaravimo etapas – nuo balandžio 15 dienos pajamas galėjo deklaruoti savarankiškai dirbantys gyventojai. Jie pateikė 23 tūkst. deklaracijų. Nuo trečiadienio, balandžio 22-osios, pajamas gali deklaruoti visi likusieji gyventojai, turintys tokią prievolę.

Deklaravimas baigsis liepos 1 dieną – iki šiol jis trukdavo iki gegužės 4 dienos.

VMI atstovė Stasė Aliukonytė-Šnirienė spaudos konferencijoje Vyriausybėje trečiadienį priminė, kad didžioji dalis gyventojų, kurie turi deklaruoti pajamas, yra tie patys kaip ankstesniais metais.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Stasė Aliukonytė-Šnirienė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Stasė Aliukonytė-Šnirienė

Pirmiausia tai individualią veiklą vykdantys žmonės, kurie jau pradėjo teikti deklaracijas praėjusią savaitę. Taip pat deklaruoti pajamas reikia gyventojams, kuriems metų pabaigoje pritaikytas per didelis neapmokestinamas pajamų dydis (NPD), kurie pardavė automobilį neišlaikę jo trejus metus ar nekilnojamojo turto objektą, neišlaikę jo dešimt metų.

Prievolė deklaruoti pajamas priklauso ir žmonėms, kurie gavo dovanų daugiau nei už 2,5 tūkst. eurų ir palūkanų daugiau nei 500 eurų.

Pasak S.Aliukonytės-Šnirienės, kita grupė žmonių, kuriems reikėtų deklaruoti pajamas, yra tie, kurie turi galimybę susigrąžinti gyventojų pajamų mokesčio (GPM) permokas.

„Šitoje grupėje yra žmonės, kurie mokėjo įmokas į pensijų fondus, už mokslus, gyvybės draudimą. Taip pat tam tikras sumas galima susigrąžinti ir už 2019 metais patirtas išlaidas – už būsto ar automobilio remontą, mažamečių vaikų priežiūrą“, – vardijo VMI atstovė.

Beje, nors pajamų deklaravimo terminas nukeltas, turto deklaracijas gyventojai, kaip ir anksčiau, turi pateikti iki gegužės – šiemet šis terminas yra gegužės 4 diena. Turto deklaracijas privalo pateikti valstybės tarnautojai bei atitinkamas pareigas einantys asmenys ir jų šeimos nariai.

VMI skyriuose pateikti deklaracijų negalima

Šių metų išskirtinumas, kad dėl paskelbto karantino uždaryti visi 60 VMI skyrių, tad gyventojai raginami pateikti tik elektronines pajamų deklaracijas. Visa pagalba gyventojams teikiama telefonu 1882 ir kitais, nurodytais VMI tinklalapyje.

„Prašymas, kad žmonės neitų į padalinius, o gautų pagalbą telefonu. Taip pat parengti ir VMI puslapiuose paskelbti vedlio gidai, kuriuos kviečiame peržiūrėti, kad geriau jaustumėmės pateikdami savo deklaracijas“, – sakė S.Aliukonytė-Šnirienė.

Ji užsiminė, kad variantas pristatyti popierinę deklaraciją išlieka, tačiau tai padaryti bus sudėtinga.

„Yra tas sudėtingas variantas pildyti popierinę deklaraciją ir ją pateikti ar siųsti, tačiau šiuo atveju racionaliausia yra tapti interneto vartotoju ir bandyti tokį kelią“, – ragino VMI atstovė.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Paskutinė pajamų deklaravimo diena 2019 metais
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Paskutinė pajamų deklaravimo diena 2019 metais

Beje, pagelbėti elektroniniu būdu deklaracijų nemokantiems pateikti gyventojams gali įgalioti artimieji ar kiti asmenys, tačiau net ir šiuo atveju vis tiek būtina prisijungti prie Elektroninio deklaravimo sistemos (EDS).

„Žmonės, kurie patys negeba pateikti deklaracijos, gali suteikti įgaliojimus artimiesiems ar kitiems žmonėms, bet pirmiausia turėtų tapti EDS vartotojais ir suteikti įgaliojimus. Keli tūkstančiai žmonių tai jau padarė ir tada deklaracijas teisėtai pateikė įgalioti asmenys“, – informavo S.Aliukonytė-Šnirienė.

Tiesa, VMI atstovė užsiminė, kad sušvelninus karantiną VMI svarstys galimybę užtikrinus gyventojų ir klientų saugumą atverti kai kurių skyrių duris, siekiant pagelbėti deklaruoti pajamas tiems, kurie negalės to padaryti internetu.

Deklaruoti paprasčiau

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) šiemet parengė 2,3 mln. preliminarių deklaracijų. Iš jų apie 1,7 mln. yra užpildytos, todėl jas reikės tik peržiūrėti ir pateikti.

VMI skelbia, kad šiemet deklaravimo forma yra paprastesnė, kad nekiltų sunkumų ją pildyti nuotoliniu būdu, nes nebelieka pilkųjų deklaracijų formų – gyventojai deklaruodami turės atsakyti į klausimus.

Beje, gyventojams dėl koronaviruso negalėjusiems visa apimtimi vykdyti veiklos, nesuspėjusiems laiku pateikti deklaracijų, VMI dar du mėnesius po ekstremalios situacijos pabaigos iš jų neišieškos delspinigių.

S.Aliukonytė-Šnirienė informavo, kad gyventojai prašymus skirti dalį pajamų mokesčio labdaros organizacijoms, partijoms, profsąjungoms galės pateikti iki liepos 1 dienos.

Tiesa, šiemet keičiasi proporcijos – anksčiau buvo galima skirti 1 ir 2 proc., o šiemet iki 1,2 proc. pajamų mokesčio galima skirti organizacijoms ir meno kūrėjams, o 0,6 proc. – politinėms partijoms bei profsąjungoms. Tiesa, tiems, kurie pateikė prašymus keleriems metams į priekį, teikti naujo prašymo nereikia.

Tuo metu GPM grąžinimo terminas nesikeičia – gyventojams, kurie bus teisingai užpildę deklaracijas, GPM permokos bus grąžintos iki liepos 31 dienos.

Šiemet, kaip ir kasmet, pajamas deklaruos daugiau kaip milijonas gyventojų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais
Reklama
Žaidimų industrijos profesionalus subūrusiems „Wargaming“ renginiams – prestižiniai tarptautiniai apdovanojimai