Naujienų agentūra AP išskyrė penkias priežastis, kodėl Vokietijos ekonomika jau penkerius metus nepatyrė reikšmingo augimo.
1. Energetinis šokas dėl Rusijos
Po invazijos į Ukrainą Maskva nutraukė gamtinių dujų tiekimą Vokietijai, suduodama stiprų smūgį jos pramonei. Ilgus metus Vokietijos ekonominis modelis rėmėsi pigia energija, kuri leido gaminti pramonines prekes eksportui.
Kai Rusija nutraukė dujų tiekimą, Vokietijoje smarkiai išaugo dujų ir iš jų gaminamos elektros kainos. Tai itin skaudžiai paveikė energijai imlias pramonės šakas, tokias kaip plieno, trąšų, chemijos ir stiklo gamyba.
Šiandien elektros energijos kaina Vokietijos pramonės įmonėms vidutiniškai siekia 20,3 euro cento už kilovatvalandę, rodo tyrimų įmonės „Prognos AG“ surinkti duomenys, tarpu JAV ir Kinijoje, kur yra didžioji dalis Vokietijos įmonių konkurentų, – vos 8,4 euro cento.
2. Kinija iš kliento tapo konkurentu
Daugelį metų Vokietija jautė naudą iš Kinijos įsiliejimo į pasaulinę ekonomiką – tuo metu, kai kitos išsivysčiusios šalys praradinėjo darbo vietas, Vokietijos įmonės atrado didžiulę naują rinką savo pramonės įrangai, chemijos produktams ir automobiliams.
Anksčiau Kinijos gamintojai daugiausia specializavosi baldų ir buitinės elektronikos gamyboje, nekonkuruodami su pagrindinėmis Vokietijos pramonės sritimis. Tačiau ilgainiui Kinijos gamintojai perėmė technologijas ir pradėjo gaminti tas pačias prekes, kaip ir Vokietijos pramonė: plieną, pramonės įrangą, saulės modulius, elektromobilius ir jų baterijas.
3. Investicijų stygius
Vokietija tapo pernelyg savimi pasitikinti ekonomikos pakilimo laikotarpiu ir atidėliojo ilgalaikius infrastruktūros projektus, tokius kaip geležinkelių ir spartaus interneto plėtra.
4. Kvalifikuotų darbuotojų trūkumas
Vokietijos įmonės vis sunkiau randa kvalifikuotų darbuotojų – trūksta ne tik aukštos kvalifikacijos IT specialistų, bet ir darželių auklėtojų, senelių slaugos darbuotojų bei viešbučių personalo.
Vokietijos Pramonės ir prekybos rūmų apklausa, kurioje dalyvavo 23 tūkst. įmonių, parodė, kad 43 proc. įmonių negali užpildyti laisvų darbo vietų.
5. Burokratija stabdo ekonomiką
Verslas ir ekonomistai teigia, kad ilgos leidimų išdavimo procedūros ir perteklinis popierizmas stabdo Vokietijos ekonomiką. Pavyzdžiui, vėjo jėgainių statybos leidimų išdavimas gali trukti kelerius metus dėl sudėtingų patvirtinimo procedūrų, o restoranai privalo rankiniu būdu fiksuoti šaldytuvų temperatūrą ir popierinius duomenis saugoti mėnesį, net jei visa informacija jau yra skaitmenizuota