„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

VRK: dalies politinių partijų finansus tikrins nepriklausomi auditoriai

Sulaukusi daugumos politinių partijų finansinių ataskaitų rinkinių, Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) kaip ir kasmet ketina perduoti nepriklausomam auditoriui patikrinti penkių politinių partijų finansines ataskaitas, rašoma VRK pranešime spaudai.
Eurai (asociatyvi nuotr.)
Eurai (asociatyvi nuotr.) / 123RF.com nuotr.

Politinių partijų įstatymo 25 straipsnio 2 dalyje numatyta, kad politinių partijų, per kalendorinius metus gavusių mažiau negu 200 VMDU dydžių pajamų sumą (t. y. 304 800 eurų), patikrinimą organizuoja VRK. Šioje dalyje nurodytam nepriklausomam politinės partijos patikrinimui atlikti VRK turi teisę teisės aktų nustatyta tvarka pirkti audito įmonių arba auditorių paslaugas. Balandžio 12 d. vykusio VRK posėdžio metu komisijos nariai priėmė sprendimą perduoti nepriklausomam auditoriui patikrinti 2021 metais valstybės biudžeto asignavimų turėjusias partijas: Lietuvos regionų partiją, Partiją „Laisvė ir teisingumas“, Tautos ir teisingumo sąjungą (centristus, tautininkus), „Drąsos kelias“ politinę partiją ir iki šiol nepriklausomo auditoriaus nė karto netikrintą Krikščionių sąjungą.

Tos politinės partijos, kurios per kalendorinius metus yra gavusios didesnę kaip 200 vidutinių minimalaus darbo užmokesčio dydžių pajamų sumą (t. y. 304 800 eurų), įstatymu yra įpareigotos su audito įmone arba auditoriumi sudaryti politinės partijos patikrinimo sutartį ir kartu su finansinių ataskaitų rinkiniais ir kitais dokumentais iki einamųjų metų kovo 15 d. pateikti VRK taip pat ir nepriklausomo auditoriaus ataskaitą dėl pastebėtų faktų.

Šiemet nepriklausomų auditorių ataskaitas VRK turėjo pateikti ir pateikė 7 politines partijos: Darbo partija, Laisvės partija, Lietuvos lenkų rinkimų akcija – Krikščioniškų šeimų sąjunga, Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis, Lietuvos socialdemokratų partija, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga bei Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratais. Šios ataskaitos publikuojamos VRK svetainėje.

Kiekvienos politinės partijos finansinių ataskaitų rinkinį sudaro partijos finansinės būklės ataskaita, veiklos rezultatų ataskaita ir finansinių ataskaitų aiškinamasis raštas. Taip pat kartu su politinės partijos metiniu finansinių ataskaitų rinkiniu pateikiami priedai: valstybės biudžeto asignavimų panaudojimo ataskaita, politinės partijos veiklos finansavimo ataskaita, kurioje nurodomi politinės partijos veiklos finansavimo šaltiniai ir išlaidos, taip pat – informacija apie paskleistą politinę reklamą ir jos finansavimo šaltinius. 2021 metų Politinių partijų finansinių ataskaitų rinkiniai ir suvestinės publikuojami ČIA.

VRK taip pat konstatavo, kad Lietuvos krikščioniškosios demokratijos partija ir Žemaičių partija dokumentus VRK pateikė pavėluotai, o Lietuvių tautininkų ir respublikonų sąjunga bei Nacionalinis susivienijimas iki šiol 2021 m. finansinių ataskaitų rinkinių VRK nėra pateikę iš viso. Dėl to pripažinta, kad minėtos partijos pažeidė Politinių partijų įstatymo 23 straipsnio 5 dalį.

Politinių partijų finansavimą įstatymų nustatyta tvarka kartu su kitomis institucijomis kontroliuoja ir prižiūri Vyriausioji rinkimų komisija.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs