VRK pirmininkė: greitesniam pažeidimų nagrinėjimui reikia didesnio finansavimo ir resursų

Seimo nariui, konservatoriui Jurgiui Razmai svarstant, kad Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) turėtų greičiau nagrinėti Rinkimų kodekso pažeidimus, jos pirmininkė teigia, kad tam reikalingas didesnis finansavimas bei sekretoriatas.
Lina Petronienė
Lina Petronienė / Skirmanto Lisausko / BNS nuotr.

„Turbūt reikėtų galvoti apie didesnį finansavimą ir didesnį sekretoriatą“, – LRT radijui antradienį sakė VRK pirmininkė Lina Petronienė, atsakydama į klausimą apie trumpesnius pažeidimų nagrinėjimo terminus.

Jos teigimu, pažeidimų nagrinėjimas užtrunka dėl to, kad yra reikia apklausti skirtingas puses, be to, pernai vyko net keli rinkimai, dėl kurių padidėjo krūvis.

Pasak J.Razmos, šiuo metu galiojantis Rinkimų kodeksas tinkamai apibrėžia ir paaiškina paslėptą politinę reklamą, tačiau VRK nesugeba greitai išnagrinėti su tuo susijusių pažeidimų.

„Kur aš matau didžiausią problemą, tai yra Vyriausiosios rinkimų komisijos veikla, kai jie nesugeba greitai išnagrinėti galimų pažeidimų. Nes didžiausias poveikis kandidatui būtų, jeigu jis žinotų, kad bet koks pažeidimas bus išnagrinėtas per dieną–dvi ir dar iki rinkimų rinkėjui nueis žinia, kad jis (kandidatas – BNS) padarė tą pažeidimą. Tai yra kur kas reikšmingiau nei nedidelė administracinė bauda, kuri skiriama po rinkimų, kai tas kandidatas išrinktas“, – LRT radijui antradienį sakė J.Razma.

„Jeigu matysime, kad tai neįmanoma dabar pasiekti, galbūt reiks Rinkimų kodekse pasiūlyti nustatyti griežtesnius nagrinėjimų terminus“, – pridūrė jis.

Seimo nario teigimu, didesnio VRK sekretoriato finansavimas, pavyzdžiui, rinkimų laikotarpiu, kai reikia pasitelkti daugiau darbuotojų, yra „svarstytinas klausimas“.

Taip jis kalbėjo praėjusią savaitę VRK nusprendė, kad Gitano Nausėdos dalyvavimas laidoje „Kitokie pasikalbėjimai“ pernai balandžio pabaigoje, prieš praėjusiais metais vykusius prezidento rinkimus, buvo paslėpta politinė reklama. Prezidentas šį VRK sprendimą žada skųsti.

VRK pirmininkė: kampanijos metu dalyviams turi būti užtikrintos vienodos sąlygos

L.Petronienė neišsakė konkrečios pozicijos, ar reikėtų keisti Rinkimų kodekso nuostatas dėl galimos paslėptos politinės reklamos.

„Sunku pasakyti, ar reikia (keisti – BNS) Rinkimų kodeksą. Reikėtų tiesiog gal atskirti. Kai kalbame apie sąsiuvinius ar ledus nuo scenos, tai yra rinkėjo papirkimas, kur tikrai yra ir konstitucinis teismas pasisakęs, ir ne kartą seime yra diskutuota. Labai svarbu, kad rinkėjai nebūtų įtakojami dovanomis“, – teigė L.Petronienė.

„Politinės reklamos apibrėžimas yra galbūt pakankamai aptakus, apimantis įvairias situacijas, bet iš tiesų visi atvejai yra vertinami. Ir tikrai labai dažnai patys politikai ar patyrusios žiniasklaidos priemonės pasikonsultuoja, pasiklausia ką daryti“, – kalbėjo VRK pirmininkė.

Ji pabrėžė, kad svarbu, jog rinkimų kampanijos metu nebūtų sudarytos išskirtinės sąlygos vienam iš kandidatų, nepriklausomai nuo jo pareigų.

„Svarbiausia yra lygiateisiškumas. Jeigu kviečiate kalbėti apie idėjas rinkimuose, turėtų teisę visi pasisakyti. Politinė reklama, dalyvavimas renginiuose yra galimi, svarbu neperžengti tos ribos“, – sakė L.Petronienė.

Praėjusią savaitę pagal patvirtintą VRK tyrimo išvadą, paslėpta politine G.Nausėdos reklama pripažinta balandžio 27 dieną Palangos koncertų salėje vykusi laida „Kitokie pasikalbėjimai“ ir prieš tai įvairiais kanalais platinti skelbimai apie renginį. Jį organizavusi mažoji bendrija „Pasaulis gražus“ pripažinta pažeidusi Rinkimų kodeksą.

Tuo metu gruodžio pabaigoje VRK pripažino, kad Ledų šventės metu į Seimą kandidatavęs Taikos koalicijos lyderis Viktoras Uspaskichas papirkinėjo rinkėjus šiems nuo scenos dalindamas kuponus.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas atskleidė: „Lidl“ dažno vartojimo prekių krepšelis – pigiausias
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai