Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) primygtinai prašo vaistininkus būti atsakingais, o žmones – sąmoningais ir į vaistines eiti apsipirkti prieš tai įvertinus visas aplinkybes, eilėse stovėti saugiu atstumu.
VVKT vadovas Gytis Andrulionis atkreipė dėmesį, kad vaistinėms karantino metu draudžiama parduoti (išduoti) gyventojams daugiau kaip po vieną to paties bendrinio pavadinimo, stiprumo ir farmacinės formos nereceptinio vaistinio preparato išorinę pakuotę vieno apsipirkimo metu. Šiam draudimui yra kelios priežastys: „Pirma, tikrai nėra jokios būtinybės namuose turėti dešimt ar dvidešimt pakuočių vieno ar kito vaisto.
Antra, elgesys, kai žmonės urmu perka vaistus, o vaistininkai šiuos parduoda be jokių apribojimų, gali sukelti dvi didžiules tikėtinas problemas: pirmiausia bus sudarytos visos sąlygos vaistų tiekimo sutrikimams, tad pacientai, kuriems artimiausiu metu tikrai reikės vienų ar kitų vaistų, rizikuoja nebeturėti kuo gydytis. Antra, neracionalus, neatsakingas vaistų vartojimas gresia rimtais sveikatos sutrikimais“ – teigė VVKT vadovas.
„Tikimės solidarumo, kad tiek gyventojai, tiek vaistininkai šioje situacijoje elgsis atsakingai. VVKT kontroliuos, kad atsakingo vaistininkų požiūrio ir sveikatos apsaugos ministro sprendimo būtų laikomasi. Nesilaikant reikalavimų, gresia atsakomybė teisės aktų numatyta tvarka. Visus, kurie pastebėjo šio sprendimo nesilaikymą, prašome apie tai informuoti VVKT“, – tvirtino G.Andrulionis.
Vaistinės kritikuoja tokį sprendimą
Vaistinių atstovai kritikuoja Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) nurodymą per karantiną riboti vienam žmogui parduodamų vaistų kiekį. Jie sako, kad pirkėjai į vaistines jau nebeplūsta, o ribojimai kaip tik skatins dažniau eiti į vaistinę.
Lietuvos vaistinių asociacijos pirmininkė Dangutė Mikutienė siūlo į situaciją pasižiūrėti lanksčiau ir taikyti „protingas išimtis“.
„Kartais žmonės ateina vaistų pirkti ir kitam asmeniui, tai skatinama, nes ministras yra leidęs receptinius vaistus pirkti be asmens dokumento, todėl jeigu žmogus yra izoliavęsis ar yra rizikos zonoje, nes serga lėtine liga, jis gali paprašyti kaimyno ar kitos žmogaus. Kaip duos jam dvi dėžutes?“ – klausė D.Mikutienė.
„Mūsų vaistininkai jau sulaukė daug žmonių skambučių“, – pridūrė ji.
Vieną didžiausių vaistinių tinklų valdančios „Eurovaistinės“ komunikacijos vadovė Laura Bielskė BNS ministerijos įpareigojimą pavadino nelogišku.
„Mes suprantame, kad šitas nurodymas reiškia, kad taip, ilgiau vaistinėse išliks įvairių vaistų, bet šiaip vaistų trūkumo nėra. Bet jeigu žmogui prireikia nuo peršalimo paracetamolio, pakuotėje yra 20 tablečių, per dieną reikia išgerti šešias. Tai žmogui vaisto užteks trims dienoms tada jam vėl eiti į vaistinę? O koks tada karantino tikslas?“ – BNS kalbėjo „Eurovaistinės“ atstovė.
Ji pabrėžė, kad pirkėjų srautų vaistinėse valdyti jau nebereikia: „Žmonių sąmoningumo daugėja (...) Dabar ateina tik tie, kuriems labiausiai reikia“.
L.Bielskė pranešė, kad siekiant valdyti žmonių srautus ir užtikrinti vaistininkų darbo režimą laikinai uždaryta 30 tinklo vaistinių.
„Mažesniuose miesteliuose, pačias mažiausias. Žiūrėjome, kad vis tik vaistinių ten liktų, iš uždaromos vaistinės perkėlėme dirbti į kitas vaistines, kad ir patys vaistininkai galėtų pailsėti“, – sakė L.Bielskė.