„Buvo pastebėta kai kurių piktnaudžiavimo atvejų. Mikroįmonėmis laikomos tos įmonės, kurios turi nuo 1 iki 9 darbuotojų. Atsirado įmonių, kurios turi daugiau negu 9 darbuotojus, bet išvarydamos arba atleisdamos iš darbo jau tampa mikroįmonėmis ir gali pretenduoti į subsidijas. Todėl siūloma nustatyti tvarką, kuri data imama pagrindu“, – posėdyje kalbėjo ekonomikos ir inovacijų ministras Rimantas Sinkevičius.
Nustatoma, kad sudarant (atnaujinant, papildant) potencialių pareiškėjų sąrašą 2020 metų liepos mėnesį ir vėliau, būtų vertinama, ar liepos 1 dieną pas pareiškėją dirbo ne mažiau kaip 1 ir ne daugiau kaip 9 darbuotojai.
Vertinant darbuotojų skaičių nebus įtraukiami darbuotojai, kurie yra nėštumo ir gimdymo atostogose, tėvystės atostogose arba atostogose vaikui prižiūrėti, kol jam sueis treji metai, atlieka privalomąją karo ar alternatyviąją krašto apsaugos tarnybą.
Ekonomikos ir inovacijų ministerija nurodo, kad iki šiol Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI), sudarydama potencialių pareiškėjų sąrašą, remėsi pirmą mėnesio dieną mikroįmonėje dirbančių darbuotojų skaičiumi.
„Tai sudaro sąlygas įmonėms, siekiančioms gauti subsidiją, imtis atitinkamų veiksmų, kurie lemtų jų dalyvavimą priemonėje (pavyzdžiui, atleisti darbuotojus)“, – teigia ministerija.
Bendrovės paramos gali kreiptis nuo gegužės 12 dienos, ji išmokama per tris dienas nuo paraiškos pateikimo. Subsidijoms numatyta suma – 100 mln. eurų.
Subsidiją pagal pareiškėjo 2019 metais sumokėtą gyventojų pajamų mokestį (GPM) apskaičiuoja Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI). Išmokų dydis priklauso nuo praėjusiais metais sumokėtų mokesčių: jei sumokėta iki 1 tūkst. eurų GPM, subsidija sieks 500 eurų, nuo 1 iki 2 tūkst. eurų GPM – 1 tūkst. eurų, jei daugiau – pusę sumokėto GPM.
Norinčios gauti paramą įmonės turi atitikti kelis kriterijus: jose privalo dirbti ne daugiau kaip devyni žmonės, jos turi būti įtrauktos į VMI sudarytą nuo karantino nukentėjusių įmonių sąrašą, negali būti bankrutuojančios, restruktūrizuojamos ar likviduojamos.
Bendra vienai įmonei suteiktos pagalbos (įskaitant ir kitas priemones) suma neturi viršyti 200 tūkst. eurų per pastaruosius trejus mokestinius metus.