Ši sala rudenį atidarė Vilniuje Taivaniečių atstovybę, o dėl jos pavadinimo įniršusi Kinija pažemino diplomatinių santykių su Lietuva lygį.
Vyriausybės nutarimas dėl atstovybės Taipėjuje įsigalios sausio 1 dieną.
Ekonomikos ir inovacijų viceministrė Jovita Neliupšienė BNS sakė, kad artimiausiu metu bus paskelbtas konkursas atstovybės vadovo pareigoms užimti.
Pasak jos, iš pradžių atstovybėje dirbs du žmonės – vadovas, kuris bus ir prekybos atstovas, bei jo asistentas.
„Vyriausybės nutarimas leidžia mums paleisti visas procedūras. (...) Judėsime toliau su likusiais įgyvendinamaisiais aktais“, – teigė viceministrė.
Jos teigimu, šiuo metu nagrinėjami keli variantai dėl atstovybės patalpų.
Lietuvą ir Kiniją pastaruoju metu yra ištikusi santykių krizė dėl gilėjančių Vilniaus ryšių su Taivanu.
Kiniją pastaruoju metu labiausiai pykdo Lietuvos sprendimas šalyje leisti veikti Taivaniečių atstovybei, pavadinime naudojant salos vardą. Ekspertai sako, kad kinų kalba šios atstovybės pavadinimas skamba kaip Taivano atstovybė. Pekinas tame įžvelgia Taivano mėginimus veikti kaip nepriklausomai valstybei.
Kitur pasaulyje Taivano atstovybės veikia sostinės Taipėjaus vardu, nusistovėjus tarptautiniam sutarimui, kad toks pavadinimas neprieštarauja „vienos Kinijos“ politikai.
Lapkritį atvėrus atstovybę Vilniuje, Pekinas oficialiai pažemino diplomatinio atstovavimo lygį su Lietuva iki reikalų patikėtinių.
Kinijai pasiūlius Lietuvos ambasadą Pekine pavadinti Reikalų patikėtinio biuru, konsultacijoms į Vilnių atšaukta diplomatinės atstovybės vadovė, laikinoji reikalų patikėtinė Audra Čiapienė.