Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Vyriausybė pasakė „ne“ G.Nausėdos siūlymui dėl GPM, bet parėmė idėją didinti NPD

Vyriausybė trečiadienį nutarė nepritarti prezidento Gitano Nausėdos siūlymui pusmečiui nuo liepos sumažinti gyventojų pajamų mokesčio (GPM) tarifą nuo 20 iki 15 procentų, bet pasisakė už iniciatyvą anksčiau didinti neapmokestinamųjų pajamų dydį (NPD) nuo 350 iki 400 eurų.
Gitanas Nausėda, Saulius Skvernelis
Gitanas Nausėda, Saulius Skvernelis / 15min nuotr.

Ministrų kabinetas išvadoje pareiškė, kad prezidento siūlymas dėl GPM neatitinka Vyriausybės programos, kuria siekiama mažinti mokesčių naštą būtent mažiausias pajamas gaunantiems asmenims.

„Tarifo mažinimas visiems gyventojams neatitiktų nei Vyriausybės programos, nei tarptautinių institucijų rekomendacijų dėl skurdo ir pajamų nelygybės mažinimo mokestinių priemonių pagalba“, – posėdyje sakė finansų ministras Vilius Šapoka.

Pasak jo, siūlymas pusmečiui iki kitų metų sausio mažinti GPM tarifą 5 proc. punktais valstybei kainuotų apie 400 mln. eurų, tačiau kyla rizika, jog politikai nesiryš grąžinti tarifo į dabartinį lygį.

Anot ministro, tokiu atveju GPM tarifo sumažinimas valstybei kasmet kainuotų daugiau nei 700 mln. eurų.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vilius Šapoka
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vilius Šapoka

„Tokį netekimą tektų kompensuoti smarkiai didinant valstybės skolinimąsi, dėl ko išaugtų tiek pati skola, tiek jos tvarkymo išlaidos“, – kalbėjo V.Šapoka.

Anot Vyriausybės, GPM tarifą sumažinus visiems gyventojams didžiausią naudą pajustų daugiau uždirbantieji, kurie ne tokie jautrūs neigiamam finansiniam naujojo koronaviruso pandemijos poveikiui.

Pasak jos, pritarus siūlymui mažinti gyventojų pajamų mokesčio tarifą, susidarytų reikšmingas atotrūkis tarp mažai ir daug uždirbančių gyventojų gaunamos naudos.

Vyriausybės duomenimis, „minimumą“ uždirbančiam asmeniui GPM mažinimo nuo liepos nauda 2020 metais siektų 77 eurus, o uždirbančiam 4 tūkst. eurų – 1 117 eurų, tai yra beveik 14,5 karto daugiau nei uždirbančiam MMA.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Pinigai
Luko Balandžio / 15min nuotr./Pinigai

„Tai tik padidintų pajamų nelygybę Lietuvoje, o tarptautinės institucijos reguliariai pabrėžia būtinybę tobulinti Lietuvos mokesčių ir socialinių išmokų sistemą šiai problemai spręsti“, – tvirtinama Vyriausybės nutarime.

Vis dėlto ministrai pasisakė už G.Nausėdos siūlymą nuo liepos didinti neapmokestinamųjų pajamų dydį 50-čia eurų. Anot Vyriausybės, padidinus NPD naudą pajustų būtent tie, kam labiausiai ir reikia valstybės paramos, o gaunama nauda mažėtų augant gyventojo pajamoms.

„Minimumą“ uždirbantiems gyventojams pajamos atskaičius mokesčius padidėtų apie 120 eurų per metus, o uždirbantiems 4 tūkst. eurų poveikio nebūtų.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Darbas biure
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Darbas biure

„Taigi NPD didinimas tikslingiau prisidėtų prie skurdo ir pajamų nelygybės, taip pat nedarbo lygio mažinimo ir būtų socialiai teisingesnis, ypač įvertinus dėl naujojo koronaviruso (COVID-19) pandemijos susiklosčiusią situaciją“, – rašoma išvadoje.

Vyriausybei pateikus išvadą prezidento pasiūlymams, jų svarstymas sugrįš į Seimą. Neigiama išvada neįpareigoja parlamentarų balsuoti prieš įstatymų projektus, bet valdantieji jau anksčiau teigė iniciatyvai dėl GPM, nes ji yra socialiai neteisinga, tačiau žadėjo paremti siūlymą didinti NPD.

Prezidentas taip pat yra pasiūlęs vaikams iš nepasiturinčių ir gausių šeimų, taip pat vaikams su negalia ne vėliau kaip liepos mėnesį išmokėti vienkartinę 200 eurų išmoką, o visiems kitiems vaikams – vienkartinę 120 eurų išmoką. Valdantieji šį siūlymą remia, jis Seime turėtų būti priimtas ketvirtadienį.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Netikėtai didelis gyventojų susidomėjimas naujomis, efektyviomis šildymo priemonėmis ir dotacijomis
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?