Projektu siūloma lengvatinį 41 euro SND akcizą taikyti buitiniams vartotojams namų šildymui, taip pat dujų balionams bei verslui naudojant kaip kurą šildymui.
Nuo sausio šioms dujoms taikomas 304,1 euro (be PVM) tarifas.
Tuo metu lengvatinį dyzelino akcizą – 60 eurų už 1 tūkst. litrų – siūloma leisti vėl naudoti žemės ūkio bendrovėms ir ūkininkams sunkvežimiuose ir kitose transporto priemonėse.
„Šiais pakeitimais siekiama užtikrinti ūkininkams galimybę naudoti gazolius ne tik žemės ūkio technikoje, bet ir kitose transporto priemonėse, kurios naudojamos žemės ūkio veikloje ir žemės ūkio produktų gamyboje, taip pat, nustatyti akcizo dydį, kuris atitiktų daugelio ES šalių praktiką, neturėtų neigiamos įtakos buitiniams vartotojams ir verslui“, – nurodo Vyriausybė.
Aplinkos ministras Simonas Gentvilas pranešė, kad Lietuva yra gavusi pastabų iš Europos Komisijos dėl nacionalinio energetikos ir klimato srities valdymo plano, nes jis nepakankamai ambicingas, o mažinant akcizus atotrūkis dar didės.
„Esame gavę pastabas, kad jis nepakankamai ambicingas ir Lietuvos tarptautinių įsipareigojimų vis dar nevykdome. Su mažinamais akcizais mes atotrūkį dar didinsime“, – posėdyje sakė ministras.
Anot S. Gentvilo, mažas akcizas reiškia investicijas neteisinga kryptimi: „Po diskusijų su ūkininkais matome įvairias trajektorijas, net nulinio akcizo iniciatyvas Seime, kas yra iš tikrųjų žalinga, nes tai sukurtų net paskatas investuoti į naftos dujas ir panašius įrengimus“.
Aplinkos ministerija siūlė SND akcizą, kurį moka gyventojai ir verslas, sumažinti iki 70,58 euro už toną (be PVM).
„Akcizai turi turi būti proporcingi, jau ir taip jie mažinami beveik dešimt kartų nuo dabartinių. Klimato kaitos įsipareigojimai nedingsta (...), turi būti motyvacija keisti (iškastinį kurą – BNS) ir į atsinaujinančią energetiką – biodujas, biokurą, elektrą ar kitką“, – BNS antradienį sakė S. Gentvilas.
Jo teigimu, Vyriausybei neatsižvelgus į ministerijos pasiūlymą jis neatmetė, kad tokias Akcizų įstatymo pataisas Seime teiks Liberalų sąjūdžio atstovai.
Vyriausybė siūlo, kad naujas akcizas įsigaliotų kovo 1 dieną.
Skaičiuojama, kad dėl akcizo lengvatos valstybės biudžetas šiemet (nuo balandžio) neteks 9,6 mln. eurų pajamų, o 2025 ir 2026 metais – po 14 mln. eurų.