Vyriausybė siūlo griežtinti gamintojų ir importuotojų atsakomybę už jų atliekas

Vyriausybė trečiadienį pritarė įstatymų paketui, numatančiam didesnę atsakomybę gamintojams bei importuotojams už jų produktų ar prekių atliekas. Pasak aplinkos ministro, taip siekiama, kad kuo daugiau šių atliekų būtų surenkama ir sutvarkoma, o tokia paslauga būtų garantuota visoje Lietuvoje 
Padangų liekanų tvarkymas
Padangų liekanų tvarkymas / Eriko Ovčarenko / BNS nuotr.
Temos: 1 Atliekos

Šešių įstatymų pataisų paketu siūloma, kad šios atliekos būtų tvarkomos tik kolektyviai, jų importuotojams ar gamintojams patiems pasirenkant tai atliksiančias organizacijas.

„Šitas įstatymų paketas apima apmokestinamų gaminių, tokių, kaip padangų, alyvos, elektros, elektroninės įrangos, baterijų, akumuliatorių, pakuočių, nebenaudojamų, nebetinkamų transporto priemonių gamintojų atsakomybės principo išplėtimą“, – Vyriausybės posėdyje sakė aplinkos ministras Simonas Gentvilas. 

„Mes matome, kad iš daugelio šitų produktų tik pusė yra surenkama ir sutvarkoma, todėl griežtinama importuojančių, gaminančių įmonių atsakomybė, kad gyventojai ir verslas gautų paslaugą ir šitie produktai būtų surenkami nemokamai, surinkimas būtų garantuotas plačiu geografiniu spektru“, – pridūrė ministras. 

Be to, siūloma siūloma nustatyti mokestį fosfogipso atliekų šalinimui sąvartyne – dabar jis nėra taikomas. Pasak S. Gentvilo, tai paliestų Kėdainių fosforo trąšų gamyklą „Lifosa“, kurioje kasmet susidaro 2 mln. tonų fosfogipso atliekų.   

Pasak S. Gentvilo, pakeitimais taip pat būtų sukurta nauja gamintojų atsakomybės sritis – augalų apsaugos produktai, už kurių pakuočių surinkimą iš ūkininkų bus atsakingi jų gamintojai bei importuotojai.

Nuo Atliekų tvarkymo įstatyme numatytų įpareigojimų siūloma atleisti savo reikmėms į Lietuvą įvežančias ar iki 25 litrų alyvos per metus pagaminančias įmones, o padangų, elektros ir elektroninės įrangos gamintojus bei importuotojus  siūloma atleisti nuo didelių gabaritų atliekų aikštelių išlaidų – jos būtų finansuojamos rinkliavos lėšomis. 

Tabako gamintojai bei importuotojai už atliekų tvarkymą skirtas lėšas pervestų kasmet už praėjusius metus pagal daugiametes fiksuotas sumas.

„Dėl to gamintojams ir importuotojams kiekvienais metais nebereikėtų sudaryti sutarčių su komunalinių atliekų tvarkytojais dėl atliekų surinkimo, vežimo ir apdorojimo finansavimo“, – teigia Aplinkos ministerija.

Savivaldybės privalėtų kontroliuoti, kaip atliekų turėtojai rūšiuoja komunalines ir kitas buitines atliekas, o gamintojai ir importuotojai – aprūpinti ne tik pakuočių atliekų, bet ir kitų antrinių žaliavų turėtojus rūšiavimo priemonėmis.

„Jeigu Lietuva gautų Europos Sąjungos pažeidimo procedūrą ir finansines sankcijas, jas bendrai dalintųsi ir savivalda, nes ji atsakinga už atliekų rūšiavimą bei surinkimą“, – teigė S. Gentvilas. 

Aplinkos ministerijos siūlomiems įstatymų pakeitimams dar turės pritarti Seimas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų