„Šiandien svarbiausias klausimas – kritinių išlaidų prieinamumas. Mes suprantame, kad tai neatidėliotini darbai. Turime programą ekonomikos skatinimo plano rėmuose. Kai kurios priemonės veikia, kai kurios pradės veikti iki metų galo“, – po pasitarimo sakė ūkio ministras Dainius Kreivys. Jis priminė, kad bankai yra pasiruošę šalies ekonomikai skatinti skirti milijardą litų.
Tačiau Lietuvos bakų asociacijos prezidento S.Kropo teigimu, per pasitarimą nebuvo rastas atsakymas į klausimus apie šalies makroekonomines perspektyvas. „Diskutavome, kiek kredito susitraukimas veikia ekonomiką, kaip ekonomikos susitraukimas veikia kreditą. Akivaizdu, kad ryšys yra“, – sakė LBA prezidentas.
Pasak jo, susitikime teko išgirsti pageidavimų dėl kreditavimo apimčių ir pastebėjo, kad Vyriausybės prašymai, kad kreditavimo portfelis išliktų toks pat kaip metų pradžioje, nėra visiškai pagrįsti. „Teks neišvengiamai susitaikyti, kad portfelis iki metų pabaigos susitrauks“, – sakė S.Kropas.
Jo teigimu, per pirmąjį šių metų ketvirtį bankų paskolų portfelis susitraukė 4 proc. Tai – maždaug 3 mlrd. Lt. Iki metų pabaigos galimas 15-16 proc. sumažėjimas.
Fizinių asmenų bankroto įstatymui – per dideli lūkesčiai
D.Kreivio teigimu, teko išgirsti bankų atstovų nuogąstavimų dėl Seimą pasiekusių įstatymų. Vienas jų – fizinių asmenų bankroto įstatymas. „Fizinių asmenų bankroto įstatymas keistų sąlygas rinkoje, jį reikėtų svarstyti vėliau“, – sakė ministras.
Lietuvos bankų asociacijos prezidentas Stasys Kropas buvo panašios nuomonės. Jis aiškino, jog fizinių asmenų bankroto įstatymui keliami pernelyg dideli lūkesčiai. „Trumpalaikėje perspektyvoje jo sąnaudos būtų didesnės nei nauda. Galima diskutuoti, bet reikia numatyti saugiklius, kad nebūtų piktnaudžiavimo šiuo įstatymu“, – sakė S.Kropas.
Jo teigimu, teisinė aplinka iš tiesų kelia nerimą, nes gali paveikti bankininkystės veiklą. „Visas kompleksas įstatymų, kurie Seime užregistruoti, gali pareikalauti papildomų išlaidų (...), – kalbėjo S.Kropas, – kelia rūpestį ir vėluojantys įstatymai, kurie turėjo būti priimti: stabilumo įstatymas, indėlių draudimo įstatymas. Terminas trumpėja, jaučiasi netikrumas, todėl įstatymai turėtų būti greičiau priimti.“