Banko vyriausiasis valiutos strategas Simonas Derrickas mano, kad jau atsirado pirmųjų ženklų, rodančių, jog pasaulio ekonomikos augimas netrukus ims lėtėti, nors kol kas rinkose vyrauja makroekonominis optimizmas.
S.Derricko nuomone, ši padėtis primena 2008 metų liepos mėnesį, „kai viskas atrodė nudažyta rožine spalva“, bet iki rugsėjo, kai įsigalėjo krizė, liko tik kelios savaitės. Žaliavų kainos 2008 metų vasaros mėnesiais buvo pakilusios į aukščiausius lygius.
Ekspertas pažymi, jog pasaulio rinkos dar nevisiškai suvokė, kokį poveikį gali padaryti JAV plieno ir aliuminio importo muitai bei planai nustatyti papildomas priemones Kinijai.
Vos pasirodžius pirmiesiems pranešimams apie JAV importo apribojimus, spalvotųjų metalų, geležies rūdos ir aukso kainos ėmė smukti, tačiau tolesnis šių žaliavų pigimas gali būti kur kas reikšmingesnis.
„Artimiausiais mėnesiais didžiausią grėsmę rinkoms gali kelti ne infliacija, o pasaulio prekybos srityje didėjanti įtampa, kurią rinkos pajus dėl ekonomikos augimo Kinijoje ir kitose šalyse lėtėjimo“, – mano S.Derrickas.
Frachto kainų indeksas „Baltic Dry“, kuriuo vertinamos sausųjų krovinių gabenimo jūrų transportu kainos visame pasaulyje, mažinantį spaudimą patiria nuo gruodžio mėnesio, rašo agentūra „Bloomberg“. 2008 metų gegužę šis rodiklis buvo užkopęs į aukščiausią lygį, o iki liepos mėnesio krito net 30 proc. ir jo smukimas buvo vienas ryškiausių ženklų, pranašavusių staigų ekonomikos nuosmukį.