Lietuvos banko valdyba pripažino „Taupkasę“, kredito uniją, nemokia ir visam laikui atšaukė kredito unijos licenciją. Skelbiama, kad „Taupkasė“ nebeturi teisės teikti finansinių paslaugų, o Lietuvos bankas kreipsis į Kauno apygardos teismą dėl bankroto bylos šiai kredito unijai iškėlimo.
Tiesa, pati unija savo interneto svetainėje žada greitai sugrįžti.
Lietuvos bankas skelbia, kad toks sprendimas priimtas atsižvelgus į Lietuvos banko paskirto laikinojo administratoriaus išvadą ir pasiūlymus dėl Taupkasės veiklos perspektyvų. Laikinasis administratorius UAB „Verslo administravimo centras“ nustatė, kad kredito unija nevykdo svarbiausio su mokumu susijusio – kapitalo pakankamumo normatyvo ir didžiausios paskolos sumos vienam skolininkui normatyvo, jos veikla nėra stabili ir patikima, todėl kyla reali grėsmė jos indėlininkams, kitų kreditorių ir klientų interesams.
Laikinojo administratoriaus duomenimis, 2018 m. sausio 31 d. kredito unija buvo sukaupusi 1,9 mln. Eur tvarių pajų, patirti nuostoliai siekė 1,6 mln. Eur, o kredito unijos perskaičiuotas kapitalas sudarė tik 41 tūkst. Eur. UAB „Verslo administravimo centras“ teigimu, siekiant užtikrinti, kad būtų vykdomas kapitalo pakankamumo normatyvas, kredito unijos kapitalas turėtų būti padidintas daugiau nei 0,5 mln. Eur.
„Taupkasės“ veikla jau ne vienus metus iš eilės yra nuostolinga, šiems nuostoliams padengti reikėtų didelės jos nuosavų lėšų dalies, skelbia Centrinis bankas. Be to, skelbiama, kad ji pažeidžia licencijos išdavimo reikalavimus, dėl to buvo pripažinta nemokia ir atšaukta jos veiklos licencija.
Lietuvos banko Priežiūros tarnyba ne kartą nustatė „Taupkasės“ veiklos trūkumų ir teisės aktų pažeidimų, už kuriuos taikė poveikio priemones. Ji ne kartą bausta, buvo nušalinti administracijos vadovai.
Be to, Lietuvos Aukščiausiasis Teismas 2017 m. yra pripažinęs negaliojančiu „Taupkasės“ sprendimą, kuriuo Paskolų komiteto nariams buvo išmokėta daugiau kaip 720 tūkst. Eur tantjemų. Paskolų komiteto nariai ir pirmininkas buvo įpareigoti grąžinti lėšas, kurios gautos pažeidžiant įstatymus.
Lietuvos banko duomenimis, „Taupkasės“ turtas šių metų sausio pabaigoje sudarė 20,5 mln. Eur, pagal turto dydį ji buvo dvylikta kredito unija Lietuvoje ir vienijo 3,2 tūkst. narių.
Kredito unijos pripažinimas nemokia yra draudžiamasis įvykis, todėl jos indėlininkams bus išmokamos indėlių draudimo išmokos. Pagal teisės aktus, įvykus draudžiamajam įvykiui, kompensuojama 100 proc. indėlio sumos, neviršijančios 100 tūkst. Eur.
VĮ „Indėlių ir investicijų draudimas“ šios kredito unijos indėlininkams, kuriems priklauso draudimo išmokos, planuoja išmokėti apie 18 mln. eurų.
„Draudimo išmokos bus apskaičiuotos ir pervestos į draudimo įmonės pasirinktą kredito įstaigą ne vėliau kaip per 20 darbo dienų laikotarpį, t.y. iki 2018 m. kovo 14 d. Užtikrinsime, kad visi indėlininkams priklausantys pinigai būtų gauti laiku ir įstatymo nustatyta tvarka“, – teigė „Indėlių ir investicijų draudimo“ direktorė Aurelija Mažintienė.