„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Daugiabučiai virš galvų: senbuviai skaičiuoja pažeidimus, tarnybos tiria, o statytojai atkerta – viskas dėl pinigų

Šalia Neries, Lazdynų pašonėje, gyvenančios vilnietės seserys Kristina Pašun ir Vanda Dulko čia gimė ir užaugo, tačiau dabar jaučiasi stumiamos iš namų. Šalia išdygo daugiabučiai, kurių statytojai, anot moterų, nepaiso įstatymų ir kaimynų interesų. O institucijos, kurios turėtų pažeidimus tirti, vilkina procesą. Statytojai tvirtina, kad priekaištai jiems žeriami tik norint išsireikalauti daugiau pinigų.
Statybos Vilniuje prie Neries K.Jelskio gatvėje
Kristina Pašun šalia savo namų ir naujo daugiabučio K.Jelskio g. / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

Šaltūnų gatvėje gyvenančios seserys K.Pašun ir V.Dulko dėl statybų gretimame sklype visiškai prarado ramybę. Moterys tikina buvusios priverstos susirasti advokatą ir kreiptis pirmiausia į Valstybinę teritorijų planavimo ir statybų inspekciją (VTPSI), o paskui, nusivylusios pastarosios institucijos neveiksnumu, ir į aplinkos ministrą.

Skundas dėl atstumo iki sklypo

Skunde VTPSI, kurį šių metų gegužės 22 dieną surašė moterų advokatas Kęstutis Virketis, teigiama, kad šalia jų namų, kaimyniniame sklype adresu Kazimiero Jelskio g. 65, vykdomi intensyvūs statybos darbai – pastatyti trys 4 aukštų pastatai (cokolinis aukštas+trys aukštai) su itin plačiais, net 2,6 m pločio, balkonais kiekviename aukšte, požeminiais garažais.

„Atstumas nuo arčiausiai pareiškėjų žemės sklypo pastatyto pastato dalies (balkono, kuris pastatytas 3,84 m aukštyje) iki pareiškėjoms nuosavybės teise priklausančio žemės sklypo ribos yra 4,04 m. Atitinkamai toks pats atstumas yra nuo visų pastato, kurio aukštis yra net 14,9 m, balkonų“, – teigiama skunde.

Būtent šis atstumas nuo tokio aukščio pastato balkono iki jų sklypo ribos ir kelia didžiausią nerimą seserims ir, jų teigimu, pažeidžia jų teises bei teisės aktų reikalavimus, todėl namo statyba yra neteisėta.

Teisininko surašytame skunde seserys tvirtina aiškiai pateikusios priežastis, kodėl joms atrodo, kad statybos yra neteisėtos. Pagal Statybos techninį reglamentą 3 metrų atstumu nuo sklypo ribos pastatytas namas neturėtų būti aukštesnis nei 8,5 metro. O kiekvienas papildomas metras reiškia, kad prie tų 3 metrų reikia pridėti dar po 0,5 metro. Todėl tokį pastatą, koks išdygo K.Jelskio g. 65, galima buvo statyti nuo sklypo ribos tik už 6,2 m, nebent kaimynės būtų sutikusios su mažesniu atstumu.

Dėl per arti statomo daugiabučio gyvenamojo namo iš esmės pablogės pareiškėjų gyvenimo kokybė, – rašoma skunde VTPSI.

„Dėl per arti statomo daugiabučio gyvenamojo namo iš esmės pablogės pareiškėjų gyvenimo kokybė. Akivaizdu, kad daugiabučiame name vyks intensyvus gyvenimas, žmonės triukšmaus itin artimoje kaimynystėje, važinės dešimtys automobilių. Be viso to, žemės sklypo ir ant jo esančių statinių vertė žymiai sumažės arba toks turtas išvis taps nelikvidus“, – teigiama gegužės mėnesio skunde VTPSI.

Pateikiamas ir UAB „Nekilnojamojo turto projektai“ geodezininko pasirašytas raštas, kuriame – išmatuotas naujųjų namų aukštis: nuo žemės iki aukščiausio taško jis, anot šio dokumento, yra 14,9 m. Nuo namo atstumas iki gretimo sklypo yra 6,69 m, nuo balkono atbrailos – 4,04 m.

Siūlė pasirašyti sutikimą

K.Pašun ir V.Dulko tvirtina, kad pernai lapkritį, nuo statybų pradžios praėjus keliems mėnesiams, bendrovė „Palatinas“ (ji kartu su UAB „Citus Construction“ čia vykdo statybas – red. past.) pasiūlė pasirašyti sutikimą, kad statytojai galėtų sklype K.Jelskio g. 65 statyti „12 metrų aukščio, o ties sklypo pakraščiu 14,8 metrų aukščio pastatą (daugiabutį gyvenamąjį namą) 3 metrų ar mažesniu, bet ne mažesniu kaip 2 metrų atstumu nuo pareiškėjoms nuosavybės teise priklausančio žemės sklypo ribos“.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Statybos Vilniuje prie Neries K.Jelskio gatvėje
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Statybos Vilniuje prie Neries K.Jelskio gatvėje

Moterys su tokiu siūlymu teigia nesutikusios ir savo ruožtu statytojams pateikė pretenziją, kurioje išdėstė, kad nesutinka, jog namas būtų tokio aukščio ir tokiu atstumu nuo jų sklypo, tačiau šia pretenzija nieko nepasiekė – statytojai reikalavimus statybas stabdyti dėl teisės aktų pažeidimų atmetė.

Gerbiamas ministre, kreipiamės į Jus kaip į paskutinę instanciją, kuri gali apginti viešąjį interesą ir mūsų pažeistas teises, – skunde ministrui rašo vilnietės.

Tuomet prasidėjo skundų rašymas VTPSI – pirmasis skundas į inspekciją iškeliavo prieš pat naujuosius metus, gruodžio 28 dieną, tačiau tuomet VTPSI statybos pažeidimų nenustatė, nes dar nebuvo pastatytas visas pastatas. Kitas skundas, parašytas šiemet gegužę, vis dar tiriamas. Neapsikentusios K.Pašun ir V.Dulko kreipėsi ir į aplinkos ministrą.

„Gerbiamas ministre, kreipiamės į Jus kaip į paskutinę instanciją, kuri gali apginti viešąjį interesą ir mūsų pažeistas teises. Visuomenės informavimo priemonėse ne kartą pasisakėte už principingą ir griežtą įstatymų laikymąsi. Taip pat akcentavote, kad nelegalių statybų užkardymas Jums yra prioritetinė sritis, kuriai skiriate didžiausią dėmesį. Todėl tikime, kad imsitės visų būtinų priemonių, kad Jums pavaldžios institucijos įgyvendintų savo tiesiogines pareigas, užtikrinant įstatymų laikymąsi, vykdant statybas adresu K.Jelskio g. 65, Vilnius“, – rašoma kreipimesi į ministrą, kuriame taip pat išdėstyta ir visa situacija bei nurodoma, kada ir kiek kartų kreiptasi į VTPSI.

Už 11 arų siūlė 100 tūkst. eurų

K.Pašun, kalbėdama su 15min, neslėpė, kad projekto kaimyniniame sklype vystytojai siūlė pirkti judviem su seserimi priklausantį namą ir žemę. Tačiau jų siūloma suma – 100 tūkst. eurų – seserų netenkino, nes pasidalinusios perpus jos nebūtų įstengusios nusipirkti savo šeimoms būstų.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Statybos Vilniuje prie Neries K.Jelskio gatvėje
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Statybos Vilniuje prie Neries K.Jelskio gatvėje

„Mes parduotume, jeigu būtų normali kaina. Aš čia ne viena, mes su sese. Aš irgi negaliu taip parduoti, kad net buto neįsigyčiau. O jie man į tai – gal jūsų ten dešimt, visi reikalaus. Keista, nes tai nesusiję, turėtų būti tiesiog kaina nustatyta atitinkama už sklypą, ne 100 tūkst. eurų, kaip duoda. Kai pasidalinsime per pusę, tai galėsiu nebent mašiną nusipirkti. Taip ir nesusitariame“, – guodėsi moteris.

Turėtų būti kaina nustatyta atitinkama už sklypą, ne 100 tūkst. eurų. Kai pasidalinsime per pusę, tai galėsiu nebent mašiną nusipirkti, – guodėsi K.Pašun.

Kristinos teigimu, daug metų statybos šalia jos namų esančiame sklype nebuvo leidžiamos, nes teritorija labai šaltiniuota. Tačiau pernai situacija pasikeitė ir jų pašonėje suburzgė ekskavatoriai. Vis dėlto lietaus kanalizacija nebuvusi tinkamai sutvarkyta, kaip sako K.Pašun, liepą praūžus liūčiai į jos sklypą vanduo atnešė krūvas smėlio ir žemių. Statytojai viską sutvarkė, bet moteris svarsto, kaip bus tuomet, kai jie visiškai baigs darbus, o vėl užeis liūtys – kas jos kiemą sutvarkys tada.

„Jie duoda mums už žemę tiek, kad butas jų name kainuoja brangiau. O dabar iš viso sako, kad nebepirks mūsų sklypo, nes jis jiems nereikalingas. O kas daugiau pirks? Ir žmonės ateina, kurie nusipirko butus cokoliniame aukšte, sako: „Mums čia nepatinka vaizdas per langą.“ Bet tai žmonės žinojo, ką perka, suprantu, kad jiems nepatinka, nes priešais jų langus yra mūsų rūsys. Bet aš kuo dėta? Juk matė, ką perka, o kad nuotrauka buvo kita, ne mano problemos. Man nauji namai čia irgi nepatinka, iš balkono jie spjaudys man į kiemą“, – piktinosi K.Pašun.

Viskas pagal leidimą ir be nukrypimų?

UAB „Citus Construction“ statybų direktorius Viktoras Grodis 15min telefonu sakė, kad suma už kaimyninį sklypą buvo siūloma kur kas didesnė – nors tikslios sumos jis neatskleidė, užtikrino, kad ji buvo daugiau nei dvigubai didesnė nei nurodomas 100 tūkst. eurų. Tačiau sklypo šeimininkių apetitas juos apstulbino – esą reikalauta net apie 400 tūkst. eurų.

Pastato aukštis įprastai skaičiuojamas ne nuo žemiausio žemės sklypo taško, o nuo jo vidurkio, – teigė V.Grodis.

Pateikiame visą V.Grodžio komentarą, kurį bendrovė „Citus Construction“ perdavė per viešųjų ryšių kompaniją:

„Projekto statybas vykdome pagal išduotą statybos leidimą. Jame numatytas pastatų aukštis yra 12 metrų – tokio aukščio namai ir yra statomi. Patvirtintame detaliajame plane, kuriuo vadovaujamės, taip pat numatyta, kad atstumas nuo pastatų iki sklypo ribos turi būti 4 metrai. Be to, pastatas yra suprojektuotas nelygiagrečiai kaimyniniam sklypui – mažiausias atstumas iki sklypo ribos ir siekia 4 metrus, o didžiausias – net 11,5 metro.

Pastato aukštis įprastai skaičiuojamas ne nuo žemiausio žemės sklypo taško, o nuo jo vidurkio. Daugiabučių projektas dar tik vystomas, statybos darbai nėra baigti, šiuo metu tvarkoma požeminė automobilių stovėjimo aikštelė, tad visas sklypas yra perkastas. Vėliau, sutvarkius visą aplinką, sklypo aukštis dar keisis.

Siekdami įnešti maksimalų aiškumą į susidariusią situaciją, bendradarbiaujame tiek su atsakingomis institucijomis, tiek ir su visais sklypo, kuriame vyksta statybos darbai, kaimynais.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Statybos Vilniuje prie Neries K.Jelskio gatvėje
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Statybos Vilniuje prie Neries K.Jelskio gatvėje

Esame pateikę visą reikalingą informaciją patikrinimą atliekančiai Valstybinei teritorijų planavimo ir statybos inspekcijai – laukiame specialistų sprendimo.

Visu projekto vystymo laikotarpiu aktyviai ir draugiškai bendradarbiaujame su visais sklypo kaimynais – organizavome susitikimus, išklausėme jų pastebėjimus ir pageidavimus. Pavyzdžiui, jų metu nuskambėjo klausimas dėl aplink esančios teritorijos sutvarkymo, todėl papildomai investuojame į aplinkos gerinimą: pratęsime K.Jelskio gatvę 400 metrų, ją išasfaltuosime, šalia nutiesime šaligatvį su neįgaliesiems skirtu taku, pasirūpinsime gatvės apšvietimu.

VTPSI nagrinėja šių pareiškėjų skundus ir šiuo metu tikrina Vilniaus miesto savivaldybės administracijos išduoto leidimo šio objekto statybai teisėtumą.

Diskusija su aptariamo sklypo savininkėmis, apimanti ir verslo interesus, vyksta jau kurį laiką. Kadangi sklypas buvo kurį laiką pardavinėjamas, buvome pateikę pasiūlymą jį įsigyti. Tačiau sklypo savininkės nesutiko su mūsų siūloma rinkos kaina, o jų pateiktas pasiūlymas buvo gerokai didesnis už rinkos kainą ir netiko mums. Vystydami šį projektą siekiame maksimalaus skaidrumo ir bendradarbiavimo, tikime, kad ir šio sklypo kaimynės ateityje džiaugsis puikiai sutvarkyta aplinka. O jeigu nutartų jį parduoti, svarstytume ir įsigijimo variantą.“

Tyrimas užsitęsė

VTPSI 15min patvirtino K.Pašun ir V.Dulko skundą gavusi ir šiuo metu jį tirianti.

„VTPSI nagrinėja šių pareiškėjų skundus ir šiuo metu tikrina Vilniaus miesto savivaldybės administracijos išduoto leidimo šio objekto statybai teisėtumą. Siekiant išsiaiškinti esamą situaciją, buvo kreiptasi į Vilniaus savivaldybę dėl galiojančių teritorijų planavimo dokumentų pateikimo. VTPSI gavo detalųjį planą ir šio plano statybos ribos ir užstatymo zonos koregavimo projektą, kurį nagrinėja kartu su kitais turimais dokumentais bei tyrimo metu surinkta informacija“, – teigiama 15min pateiktame inspekcijos atsakyme.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Statybos Vilniuje prie Neries K.Jelskio gatvėje
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Statybos Vilniuje prie Neries K.Jelskio gatvėje

Anot inspekcijos atstovų, statytojas du kartus kreipėsi į VTPSI su prašymu išduoti pažymą apie šio statinio statybą be nukrypimų nuo esminių statinio projekto sprendinių, tačiau dėl atliekamo statybą leidžiančio dokumento patikrinimo VTPSI šių prašymų netenkino.

Tyrimą VTPSI žada baigti po rugsėjo 8 dienos.

Galima tik mažaaukštė statyba

Vilniaus savivaldybės Miesto plėtros departamento direktoriaus pavaduotoja Raimonda Rudukienė 15min tvirtino, kad pagal 2007 m. patvirtintą detalųjį planą K.Jelskio g. 65 leidžiama mažaaukštė gyvenamoji statyba.

„2016 m. buvo koreguojamos tik statinių statybos zonos. Savivaldybė yra pateikusi visą susijusią informaciją ir dokumentų kopijas Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos Vilniaus teritorijų planavimo ir statybos valstybinės priežiūros departamentui. Inspekcija turi pranešti tyrimo išvadas dėl galimai neteisėtų statybų ir reglamentų nesilaikymo“, – savo komentare teigė R.Rudukienė.

Vilniaus savivaldybės teigimu, maažaukštė statyba yra pastatai iki 12 metrų, 1–3 aukštų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“