Ekspertai: 5 kryptys būsto rinkai 2019-iesiems

Šiemet gyvenamojo būsto kainos neturėtų mažėti, tačiau pirkėjai turės daugiau galimybių derėtis. Rinkoje bus parduodama vis daugiau brangių būstų, plėtotojai aktyviau imsis nuomos projektų, tačiau rinkos atsigavimo regionuose nesitikima. Tokias tendencijas būsto rinkoje šiemet prognozuoja nekilnojamojo turto ekspertai.
Vilnius
Vilnius / Vilniaus miesto savivaldybės nuotr.

Kainos augs arba liks stabilios

Jau kelerius metus būsto rinką stimuliuojančios gerėjančios ekonomikos tendencijos šiemet neturėtų pasikeisti, todėl būsto kainos nemažės, mano nekilnojamojo turto paslaugų bendrovės „Ober-Haus“ Vertinimo ir rinkotyros skyriaus vadovas Saulius Vagonis.

„Vis dar auganti šalies ekonomika, kylantys atlyginimai, žemos palūkanos, optimistinės gyventojų nuotaikos pastaraisiais metais stimuliavo ir augino būsto rinką. Jie išliks ir 2019 metais, todėl metai turėtų būti aktyvūs tiek senos, tiek naujos statybos pardavimų prasme, o paklausa lems ir stabilų arba šiek tiek augantį būsto kainų lygį visuose šalies didmiesčiuose“, – BNS sakė jis.

Vis dėlto, eksperto teigimu, nuolaidų rinkoje labiau galima tikėtis iš plėtotojų, siūlančių prastesnės kokybės būstus arba menkiau įsitvirtinusių rinkoje.

„Ober-Haus“ nuotr,/Saulius Vagonis
„Ober-Haus“ nuotr,/Saulius Vagonis

S.Vagonis pastebi, jog aktyvioje rinkoje didelė pasiūla nemažina paklausos ir kainų lygio. Anot jo, būstų kainos mažėtų tik sumažėjus jų paklausai.

Įstaigos „Real Data“ vadovas Arnoldas Antanavičius taip pat neprognozavo kainų mažėjimo šiemet. Anot jo, metų pradžioje gali būti stebimas naujų būstų kainų augimas – turėtų atsispindėti 2018 metais pradėti brangesnių butų sandoriai.

„Manyčiau, kad 2019-aisiais matysime panašias tendencijas – NT plėtotojai pirkėjams duos daugiau vertės už panašią kainą. Kita vertus, kainų dinamika rodys dviprasmiškus dalykus: realiai naujos statybos butai neturės erdvės brangti, tačiau kainų vidurkių skaičiavimas, labai tikėtina, gali rodyti kainų didėjimą bent jau metų pradžioje, kadangi į statistiką pateks 2018metų sandoriai, konkrečiai brangesni, sudaryti miesto centre“, – aiškino jis.

Pasak analitiko, būtent prestižinio segmento būstų pardavimai turės įtakos bendram kainų lygiui šiemet.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Arnoldas Antanavičius
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Arnoldas Antanavičius

Turtėjanti visuomenė

Prestižinės klasės būsto šiemet bus parduota rekordiškai daug, įsitikinęs nekilnojamojo turto paslaugų bendrovės „Inreal“ analitikas Robertas Žulpa.

„Augant gyventojų pajamoms ir perkamajai galiai, galima tikėtis sulaukti rekordinės paklausos. Tikėtina, jog prabangaus turto pardavimų dalis 2019 metais gali sudaryti apie 25 ar net 30 proc. visų pirminės rinkos pardavimų. Žinoma, svyruojantys lūkesčiai dėl ekonomikos perspektyvų bei augsiančios bazinės palūkanų normos gali pakoreguoti prognozes, tačiau neatsitikus jokiems ryškesniems pokyčiams, prognozuočiau rekordinius metus šiam segmentui“, – BNS sakė jis.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Robertas Žulpa
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Robertas Žulpa

R.Žulpos teigimu, pastaruosius trejus metus prestižinės klasės butų pardavimų dalis pirminėje rinkoje siekė 10-15 proc., o pernai plėtotojai pasiūlė rekordiškai daug prabangių butų ir šiuo metu jų Vilniuje turi apie 1450 – tai sudaro apie 30 proc. pirminės rinkos pasiūlos.

S.Vagonis kalbėdamas apie turtėjančią visuomenę pastebi, jog vis daugiau pirkėjų linkę įsigyti įrengtus būstus, o plėtotojai parduoda jų vis daugiau, ir ši tendencija tęsis ir šiemet. Tokių butų dalis, anot jo, po kelerių metų pasieks 30 proc. rinkos.

Daugiabučiai nuomai

Pasak S.Vagonio, dar vienas turtėjančios visuomenės požymis – būsto nuomai poreikis, pasiekęs tokį lygį, kad plėtotojams jau apsimoka imtis nuomojamų būstų projektų.

„Bendrovės, valdančios daugiabučius nuomai, tikrai ras savo nišą ateities rinkoje. Jei ne šiemet, tai kiek vėliau. Iki šiol niekas rimtesnių ketinimų imtis tokio nuomos verslo Lietuvoje neturėjo. Pirmąja kregžde galima laikyti „Eikos“ ir partnerių 2018 metais atidarytą bendruomeniškų studentų namų „Solo Society“ projektą. Ir net ne Vilniuje, o Kaune“, – pastebi analitikas.

Statybos
Statybos

Pasak jo, iki šiol tokius projektus stabdė nelygiavertė konkurencija su fiziniais asmenimis, kuriems taikomi kitokie mokesčiai, o dalis jų apskritai veikia „šešėlyje“.

R.Žulpa pastebi, jog apie planus plėtoti tokius projektus yra paskelbę didieji statytojai – „Eika“, „Eriadas“, „Citus“, „Realco“. Analitikas taip pat prognozuoja, jog ilgainiui tokie projektai gali būti plėtojami ne tik Vilniuje ir Kaune.

Tuo metu A.Antanavičius sako, kad nuomojamų daugiabučių statyba kol kas dar netapo tendencija.

Plėtra regionuose

Analitikai neprognozuoja, kad 2019 metais spartės naujo būsto plėtra regionuose, tačiau prielaidų tam jie įžvelgia.

Pasak R.Žulpos, pagrindiniai iššūkiai – demografinės tendencijos ir didiesiems plėtotojams dar kol kas ne itin patrauklus būsto kainų lygis.

S.Vagonis abejoja, kad pramonės plėtra išjudins naujų būstų plėtrą mažesniuose miestuose. Ją stabdo brangios statybos ir per menka perkamoji galia, tačiau tokią plėtrą galėtų paskatinti nebent didžiosios pramonės įmonės.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vilnius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Vilnius

Ar bus krizė?

BNS kalbinti analitikai skirtingai vertina, kokią įtaką pasaulinės tendencijos turės Lietuvos būsto rinkai 2019-aisiais.

„Esminis klausimas, ar šiemet pasaulį arba bent tam tikrus Lietuvai įtaką turinčius regionus supurtys kokia nors rimtesnė krizė, kuri turėtų įtakos ir mūsų šalies ekonomikai ar bent jau gyventojų lūkesčiams, kurie šiuo metu yra labai pozityvūs. Jei krizės nebus bus gana nuobodūs“, – kalba S.Vagonis.

Pasak jo, daugiau nėra rimtesnių priežasčių, kodėl nekilnojamojo turto rinka turėtų sustoti.

Tuo metu A.Antanavičius sako nesantis toks optimistiškas dėl šiemetinių pasaulinių ekonomikos procesų. Analitikas prognozuoja, kad Europoje turėtų prasidėti palūkanų kėlimo ir ekonomikos lėtėjimo procesas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai