Geokupolai – naujas požiūris į pastatus ir jų erdves

Esame pripratę prie stačiakampių, tiesių linijų pastatų. Tačiau XX amžiuje gyvenęs amerikiečių architektas, futuristas, dizaineris ir išradėjas Buckministeris Fulleris parašė per 30 knygų, sukūrė daugybę išradimų ir atgaivino bei išpopuliarino kupolo formą. Nuolat gyventi po kupolu vis dar ryžtasi tik gamtos mylėtojai arba maištininkai, įpratę mėginti kažką naujo ir stebinti visuomenę. Tačiau lietuviai pamažu jaukinasi kupolinius statinius, įsirengdami juose šiltnamius, laisvalaikio erdves bei oranžerijas.
Geokupolas sode
Geokupolas sode

Kupolinė struktūra – visko reikia dvigubai mažiau

Bendrovės „Geokupolai“ direktorius Kęstutis Kuoras sako, kad kupolas – tai tobuliausia architektūrinė struktūra. Kupolo forma išgaunama tarpusavyje jungiant trikampius segmentus. Tokią molekulinę struktūrą turi vienos kiečiausių medžiagų pasaulyje, pavyzdžiui, anglies pluoštas, deimantas.

Tokie namai yra lengvi, tvirti, atlaiko vėjus. Kodėl? Nes nėra jokių kampų, kišenių, vietų, kurias vėjas galėtų „užkabinti“.

Ši bendrovė kupolo formos statinius gamina iš stiklo ir medienos. Konstrukcija sudaryta iš beveik lygiakraščių trikampių segmentų, kiekvieną trikampį galima pagaminti ir permatomą (stiklinį) ir akliną, užpildytą apšiltinimo, izoliacinėmis medžiagomis, fanera.

„Labai patogu, kad šis statinys yra iš trikampių segmentų-konstrukcijų. Iš šių segmentų galima pastatyti norimo dydžio statinį, jį išardyti ir vėl sudėti daugybę kartų. Tai suteikia mobilumo, kūrybinės laisvės. Jam pastatyti reikalingas tiesiog išlygintas pagrindas – pamatas nereikalingas“, – kalbėjo pašnekovas.

Pastaruoju metu vis dažniau kalbama (ypač šia idėja susižavėję amerikiečiai), kaip žmonės pradės kurtis ir gyventi Marse.

„Visos ten planuojamos statyti konstrukcijos yra būtent tokios – kupolai iš tokių trikampių. Nes tokie namai yra lengvi, tvirti, atlaiko vėjus. Kodėl? Nes nėra jokių kampų, kišenių, vietų, kurias vėjas galėtų „užkabinti“. Įvairiems uraganams kupolas nepasiduoda“, – tikino pašnekovas.

Tinka ir oranžerijoms, ir Marsui užkariauti

Pašnekovo teigimu, kupole visas paviršiaus plotas yra nešanti „siena“, kitaip tariant, apkrovos tolygiai pasiskirsto per visą kupolo plotą. Tuo metu stačiakampiame statinyje tam tikros konstrukcijos gauna didesnes, kitos – mažesnes apkrovas. Iš čia kyla daugybė galvos skausmų architektams: dėl šios priežasties nekokybiškai suprojektuoti pastatai krypsta, sėda ir netgi nugriūva, neatlaikę savo svorio.

„Konstrukcijas gaminame iš įvairių rūšių medienos. Mediena yra ilgaamžė, atspari gniuždymui. Gelžbetonio konstrukcijos ilgainiui „pavargsta“, o tinkamai apdirbtas medis yra ilgaamžis“, – sako K.Kuoras.

„Geokupolų“ vadovo teigimu, pasaulyje pastaruoju metu jaučiama tendencija kupolo formos statinius vis dažniau pritaikyti gyvenamajai, gamybinei paskirčiai. Itin patogu tai, kad pasirinkus šią formą galima labai lengvai padidinti ir sumažinti namo plotą (tiesiog pristatant šalia papildomus „kupoliukus“ ir, kai nebereikia, juos nuardant). Pristačius priestatą jo stilistika neiškrenta iš bendro statinio estetinio vaizdo.

Geokupolas sode
Geokupolas sode

Vis tik Lietuvoje dėl egzistuojančio klimato kupolai dažniau tampa parodų paviljonais, oranžerijomis, laisvalaikio leidimo zonomis. Daugelis kupole pabuvusių žmonių pabrėžia, kad tokio statinio viduje – labai jauku.

Jame klesti augalai, kadangi susidaro ypač geras mikroklimatas, o klausant muzikos geokupolo viduje, melomanai mėgaujasi puikia akustika.

Pastatas turi įtakos ir gyvenimo būdui

Kaip jau minėta, kupolams nereikia sunkių pamatų ar kokių nors papildomų konstrukcijų. Nereikia rūpintis ir kupolui apsnigus, nes nuo šios konstrukcijos sniegas tiesiog slysta žemyn.

Geokupolo, plūduriuojančio ant vandens, projektas
Geokupolo, plūduriuojančio ant vandens, projektas

„Pakloję bet kokį kietą pagrindą jau turime grindis ir ant viršaus tiesiog statome konstrukciją. Rūpintis, kad kažkas neįsmegtų, neįlinktų, neįgriūtų – nereikia. Nes, kaip jau minėjau, apkrovos čia pasiskirsto tolygiai po visą paviršių. Jis visas yra toks amortizuojantis“, – priminė K.Kuoras.

Tiesa, pastatas gali keisti visą gyvenimo būdą – kupole nebepastatysi spintos stumdomomis durimis, baldus reikia planuoti visiškai kitaip.

Kupolo formos pastatų šiandien daugėja, jie lengvai įsiterpia ir dera su gamtine aplinka, kitos architektūros statiniais. Taip pat skaidrus, permatomas geokupolas sukuria įspūdį, kad esate lauke.

Tiesa, pastatas gali keisti gyvenimo būdą – kupole nebepastatysi spintos stumdomomis durimis, baldus reikia planuoti visiškai kitaip.

„Tačiau gal mums nebereikia spintos? Daiktų mūsų kasdienybėje mažėja, norisi jaukios erdvės, lengviau kvėpuoti“, – sako K.Kuoras.

Klientai šiuos kupolus renkasi savo kūrybinėms dirbtuvėms, oranžerijoms, produkcijos pristatymui įvairiose parodose ar mugėse. Vienas „Geokupolų“ gaminys su jaukumo suteikiančiais pakabinamais augalų vazonais kaip tik šiuo metu stovi Vilniuje, prie „Berry“ baldų salono, Ukmergės gatvėje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis