Prabangaus sostinės būsto renesansas: dabar ir prieš 10 metų

Pastaruoju metu Vilniaus būsto rinka išgyvena antrąjį savo renesansą, kuomet fiksuojami augantys būsto pasiūlos, paklausos ir pardavimo kainų rodikliai. O kaipgi pastaruoju metu gyvuoja sostinės prabangių butų segmentas ir kokia situacija buvo fiksuojama šiame būsto segmente prieš 10 metų – pačioje buvusio nekilnojamojo turto bumo viršūnėje?
Vilniaus senamiesčio stogai
Vilniaus senamiesčio stogai / Luko Balandžio / 15min nuotr.
Temos: 2 Vilnius Butas

Oficialiai įregistruotų butų pirkimo–pardavimo sandorių informacija pakankamai tiksliai parodo situaciją prabangaus turto segmente, pranešime žiniasklaidai teigia nekilnojamojo turto bendrovė „Ober-Haus“. Ji 2016–2017 metais įregistruotus butų sandorius palygino su 2007 metų antruoju pusmečiu, kuomet buvo fiksuojamos vienos aukščiausių būsto kainos Lietuvos būsto rinkoje.

Gauti rezultatai rodo, kad sostinėje pastaruoju metu fiksuojamas itin stabilus tokio turto sandorių kiekio ir jų vertės augimas.

„Gauti rezultatai rodo, kad sostinėje pastaruoju metu fiksuojamas itin stabilus tokio turto sandorių kiekio ir jų vertės augimas“, – teigia „Ober-Haus“ vyresnysis rinkos analitikas Raimondas Reginis.

Prabangių butų kasmet įsigyjama vis daugiau

Jeigu per 2016 metų pirmąjį pusmetį Vilniuje prabangių butų, kurių vieno kvadratinio metro kaina viršijo 3 tūkst. eurų, įsigyta 39, tai per 2016 metų antrąjį pusmetį tokių butų jau buvo įsigyta 51, o per 2017 metų pirmąjį pusmetį – 54.

Atitinkamai augo ir tokio būsto įsigijimo kaina: už įsigytą turtą per 2016 metų pirmąjį pusmetį (39 butus ir jų priklausinius) sumokėta beveik 10,7 mln. eurų, 2016 metų antrąjį pusmetį – 14,0 mln. eurų, o už įsigytą prabangų būstą per 2017 metų pirmąjį pusmetį sumokėta 18,7 mln. eurų.

Jono asmeninio archyvo nuotr./ Prabangus butas Vilniuje
Jono asmeninio archyvo nuotr./ Prabangus butas Vilniuje

„Vilniuje 2016 metų antrasis ir 2017 metų pirmasis pusmetis išsiskyrė ne tik sparčiai augusiu įsigytų objektų kiekiu, tačiau ir jų kainomis. Jeigu 2016 metų pirmąjį pusmetį užfiksuota aukščiausia vieno kvadratinio metro kaina buvo 4 tūkst. eurų, tai 2016 metų antrąjį pusmetį ir 2017 metų pirmąjį pusmetį aukščiausios kainos jau viršijo 5 tūkst. eurų už vieną kvadratinį buto metrą“, – pažymi R.Reginis.

Šių metų sostinės rekordas – butas už 1 mln. 300 tūkst. eurų

Vertinant pagal vieno kvadratinio metro kainą, brangiausias butas Vilniuje 2016 metų antrąjį pusmetį buvo parduotas istoriniame name Etmonų g. (Senamiestyje) – už beveik 100 m2 ploto butą buvo sumokėta 550 tūkst. eurų (beveik 5,6 tūkst. eurų už vieną kvadratinį buto metrą).

2017 metų pirmąjį pusmetį parduotas butas istoriniame name Labdarių g. (Senamiestyje) – už daugiau nei 230 m2 ploto butą su garažu buvo sumokėta 1 mln. 300 tūkst. eurų (virš 5,4 tūkst. eurų už vieną kvadratinį buto metrą).

O kokia situacija buvo fiksuojama Vilniaus prabangių butų segmente prieš 10 metų, t. y. 2007 metų antrąjį pusmetį, kuomet buvo pasiektas visų laikų aukščiausias butų kainų lygis sostinėje?

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./ Vilnius
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./ Vilnius

„Tuo laikotarpiu iš viso buvo įsigyti 85 butai, už kuriuos pirkėjai sumokėjo 26,5 mln. eurų arba 40% daugiau nei už tokį turtą buvo sumokėta per šių metų pirmąjį pusmetį. Vertinant pagal vieno kvadratinio metro kainą, brangiausias butas Vilniuje 2007 metų antrąjį pusmetį buvo parduotas rekonstruotame istoriniame name A.Strazdelio g. (Senamiestyje) – už 66 m2 ploto butą buvo sumokėta virš 400 tūkst. eurų, beveik 6,1 tūkst. eurų už vieną kvadratinį buto metrą“, – rašoma pranešime.

Butų pardavimai kol kas nepasiekė 2007-ųjų lygio

Skaičiuojant prabangių butų sandorių kiekį bendroje visų Vilniaus butų pardavimo statistikoje, matyti, kad jų dalis 2016–2017 metais tolygiai augo, tačiau dar nepasiekė 2007 metų antrojo pusmečio lygio.

Analizuojant įvykusius sandorius, matyti, kad pirkėjai labiausiai vertina ir daugiausiai sumoka už istoriniuose pastatuose esančius butus.

2016 metų pirmąjį pusmetį sostinėje pačių brangiausių butų dalis bendrame butų sandorių kiekyje sudarė 0,8%, 2016 metų antrąjį pusmetį – 0,9%, o 2017 metų pirmąjį pusmetį – 1,1%. 2007 metų antrąjį pusmetį ši dalis siekė 1,7%.

„Analizuojant įvykusius sandorius, matyti, kad pirkėjai labiausiai vertina ir daugiausiai sumoka už istoriniuose pastatuose esančius butus. Dažniausiai tokie jau įrengti butai yra rekonstruotų arba geros būklės pastatų, esančių Senamiestyje arba centrinėje miesto dalyje, viršutiniuose aukštuose“, – pasakoja R.Reginis.

Naujos statybos butai – iki 4,6 tūkst. eurų už 1 kv.m

Tuo tarpu naujos statybos projektuose, kurie buvo baigti statyti 2016–2017 metais, aukščiausios butų kainos 2017 metų pirmąjį pusmetį siekė iki 4,6 tūkst. eurų už vieną kvadratinį metrą.

Pavyzdžiui, šiemet aukščiausios naujos statybos butų kainos buvo registruotos „Pilies apartamentų“ projekte (Olimpiečių g.), „Šaltinių namuose“ (Šaltinių g.), „Basanavičiaus 9A“ (J.Basanavičiaus g.), „Mindaugo 14“ (Mindaugo g.).

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./ Daugiabučiai
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./ Daugiabučiai

Augančios prabangių butų pardavimo apimtys, anot nekilnojamojo turto bendrovės, susijusios ne tik su bendru nekilnojamojo turto rinkos augimu, tačiau ir su besiplečiančia šio turto segmento pasiūla.

Seni prabangūs butai vis dar paklausesni

Iš 90 brangiausių per 2016 metus parduotų butų Vilniuje, 42% jų buvo parduota naujausiuose gyvenamuosiuose projektuose (2015–2016 metų statybos). Iš 54 butų, kurie buvo parduoti per 2017 metų pirmąjį pusmetį, naujausiuose projektuose (2016–2017 metų statybos) parduotų butų dalis sudarė 47%.

Analizei apie Vilniaus įregistruotus butų sandorius buvo atrinkti visi, kuriuose vieno kvadratinio metro kaina viršijo 3 tūkst. eurų (eliminavus automobilių stovėjimo vietų, sandėliukų ir kitų butų priklausinių kainą iš bendros sandorio sumos).

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis