Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Remontui lombarde pasiskolinusi pora liko ir be buto, ir su skolų našta

Prieš metus lombarde pinigų buto remontui pasiskolinusi vilniečių pora liko ir be būsto, ir su skolų kupra. Apie tai, kad butas, kuriame gyvena, jiems jau nepriklauso, Laimis Mikas ir Lilija Urbanovič atsitiktinai sužinojo panorę jį parduoti – nekilnojamojo turto agento žinia buvo šokiruojanti.
Laimis Mikas
Laimis Mikas / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.
Temos: 2 Lazdynai Lombardas

Vieną praėjusių metų rudens dieną vilniečių pora nusprendė susiremontuoti savo dviejų kambarių butą Lazdynų rajone. „Norėjome gyventi gražiau, butas jau prašėsi remonto“, – paaiškino vyras.

Turimų pinigų nepakako, tad pora ėmė dairytis, kas galėtų paskolinti. Netoliese, viename Lazdynų daugiabutyje, veikia lombardas, o jo savininką L.Mikas ir pažinojo.

„Jis mano kraštietis, iš Anykščių, be to, esu dirbęs jam. Tad pagalvojau, kad reiktų skolintis iš lombardo, kurio savininką pažįstu“, – aiškino L.Mikas. Lombardo savininkas porai žadėjo paskolinti 5 tūkstančius eurų, tiesa, paprašė sudaryti sutartį notaro biure.

Pasirašyti sutarties – į Uteną

Nors notarų biurų Vilniuje pakanka, tačiau lombardo savininkas porą nusprendė nuvežti į Uteną – ten esą prie notarų biurų nėra jokių eilių ir sutartį bus galima greitai pasirašyti. „Mes nieko neįtarėme, manėme, kad gal tikrai čia problema. Todėl sutikome važiuoti į Uteną“, – dėstė L.Mikas.

Ketvirtajame Utenos notarų biure jų jau laukė notarė. Porai buvo pasakyta, kad buto savininkė – L.Urbanovič turi pasirašyti paskolos suteikimo sutartį.

Lenkų tautybės moteris pasirašė po lietuviškai parašyta sutartimi. Moteris geba susikalbėti lietuviškai, tačiau skaityti šia kalba nemoka. Tuo metu, kai vilnietė pasirašinėjo sutartį, jos sugyventinis L.Mikas lūkuriavo už durų. „Manęs neįleido, sakė, kad neturiu teisės, nes nesu buto savininkas, nors ir registruotas esu tame bute. Aš būčiau viską supratęs, po kuo pasirašoma, tačiau manęs tiesiog neįleido“, – pasakojo L.Mikas.

Be to, pora notaro biure net negavo sutarties kopijos – lombardo savininkas dokumentus pasiėmė sau.

Sutarė, kad paskolins 5 metams

Ar moteris žinojo, po kuo pasirašo? „Mes buvome iš anksto sutarę, kad mums skolina penkeriems metams už 4 procentų palūkanas. Užstatas – butas. Per penkerius metus tikrai pasižadėjome skolą grąžinti“, – aiškino L.Urbanovič.

Šiandien pora gyvena jau suremontuotame bute – pakeisti baldai, tapetai, durys, dalį paskolos skyrė ir įsiskolinimui už šildymą sumokėti. Tačiau butas formaliai jiems jau nepriklauso, o tai jie sužinojo visai atsitiktinai.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Butas, kurį prarado lombarde pasiskolinusi vilniečių pora
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Butas, kurį prarado lombarde pasiskolinusi vilniečių pora

Praėjus metams po paskolos gavimo pora išgirdo naujas sąlygas.

„Lombardo savininkas mums pareiškė, kad mes jam jau esame skolingi 14 tūkstančių eurų, nors nepraėjo 5 metai. Kai užsiminėme apie sutartas palūkanas, lombardo savininkas sakė, kad sutartis skamba visai kitaip. Todėl nutarėme parduoti butą, keltis į mažesnį ir sugrąžinti tą skolą“, – pasakojo vyras.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Butas, kurį prarado lombarde pasiskolinusi vilniečių pora
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Butas, kurį prarado lombarde pasiskolinusi vilniečių pora

Pardavimo agentui sukėlė įtarimų

Lazdynų rajone gyvenanti pora nutarė kreiptis į nekilnojamojo turto agentą, kuris galėtų parduoti. Šis Registrų centre sužinojo, kad butas jiems jau nepriklauso, be to, rado ir buto pirkimo-pardavimo kopiją, tiesa, ją gavo be parašų ir antspaudo.

„Taip išeina, kad ši pora 50 tūkstančių eurų vertės butą pardavė už 5 tūkstančius. Panašu, kad čia tikrai įvyko apgavystė, apgaulė. Buto savininkė turėjo būti supažindinta su sutartimi, ir tai turėjo padaryti notaras, kuris už tai atsakingas. Tačiau tai, matyt, nebuvo padaryta“, – 15min sakė nekilnojamojo turto agentas Kęstutis Stankevičius, kuris porai ir pranešė, kad butas jiems jau nepriklauso.

Tiesa, moteris teigia tikrai pasirašiusi ne po pirkimo-pardavimo, o paskolos sutartimi.

„Tik vėliau sužinojome, kad ta Utenos notarė yra lombardo savininko pažįstama. Mus apgavo lygioje vietoje – esame skolingi 14 tūkstančių eurų ir dar netekome buto“, – braukė ašarą L.Mikas.

Neatgavo net sutarties kopijos

Pirkimo-pardavimo sutartyje, kurią matė ir 15min žurnalistas, įrašyta, kad vidutinė buto vertė rinkoje – 36,8 tūkstančiai eurų. Šiuo metu buto vertė yra apie 55 tūkstančius eurų, sako NT agentas.

Beje, sutartyje įrašyta, kad buto pardavėjai turi išsikraustyti iki spalio 9 dienos. „Kai tai sužinojome, mes pareikalavome sutarties kopijos, tačiau jos mums nedavė. Notarų biure mums nedavė net kopijos, jos negauname iki šiol“, – piktinosi vilniečių pora.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Laimis Mikas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Laimis Mikas

Tiesa, lombardo savininkas jų iš namų kol kas nemeta. „Jis mums pasiūlė keltis į Uteną – ten nupirks butą bendrabutyje. Bet mes nenorime keltis į Uteną, mes norime gyventi čia, Vilniuje, savo bute“, – aiškino sugyventinių pora, kuri šiuo metu ieško advokato savo teisėms ginti teisme. Vilniečių pora trečiadienį lankėsi Vilniaus apygardos prokuratūroje ir konsultavosi dėl tyrimo – jie įsitikinę, kad juos lombardo savininkas apgavo.

Istorija – skaudžiai pamokanti

NT agentas K.Stankevičius teigė, kad visa ši pamokanti istorija dar kartą rodo, kad reikia įdėmiai skaityti po sutartimis, net jei pasirašai su pažįstamu lombardo savininku.

„Panašu, kad juos apgavo lygioje vietoje“, – įsitikinęs turto agentas. Ar jiems yra šansų atgauti savo butą? Pasak K.Stankevičiaus, yra įmanoma pasiekti, kad sutartis būtų pripažinta negaliojančia.

„Notaras turėjo įsitikinti, kad buto savininkė supranta lietuviškai, po kuo pasirašo. Kitu atveju sutartis turėjo būti išversta į jai suprantamą kalbą“, – dėstė nekilnojamojo turto agentas.

15min bandė surasti ir lombardo savininką, tačiau jis nepasiekiamas – išvykęs į užsienį, o sutartis rodo, kad butas atiteko jo sutuoktinei.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos