Neptūno žiedai
Apie Saturno žiedus žino visi, bet ar esate girdėję apie Neptūno? Šioje 2022 m. liepos 12 d. užfiksuotoje JWST nuotraukoje Neptūno žiedai matomi kaip niekad aiškiai.
Astronomai jau kelis dešimtmečius žino, kad ledo milžinė, esanti maždaug 30 kartų toliau nuo Saulės nei Žemė, turi penkis žiedus, sudarytus daugiausia iš ledinių dulkių. Europos kosmoso agentūros (EKA) teigimu, naujoje nuotraukoje šie lediniai žiedai matomi detaliau nei bet kuriame kitame tyrime nuo 1989 m., kai zondas „Voyager 2“ praskriejo per kelis tūkstančius mylių nuo Neptūno.
Dėl planetos padėties tolimajame Saulės sistemos gale šie žiedai retai pastebimi, o pats Neptūnas beveik nematomas plika akimi. Tačiau „Voyager 2“ ir „Hubble“ kosminio teleskopo matomoje šviesoje padarytose nuotraukose Neptūnas atrodo ryškiai mėlynas.
Pasak NASA, tokią spalvą suteikia planetos debesų atmosferoje esantis metanas, kuris greičiausiai driekiasi į didelį planetos gylį, o paskui susilieja į itin karštą ištirpusio ledo, amoniako ir kitų junginių sriubą. JWST naudoja specialų jutiklį, fiksuojantį šviesą artimuosiuose infraraudonuosiuose spinduliuose, tad šie metano debesys bauginamai šviečia nuo Saulės atspindėta šviesa – dėl to atrodo, kad planeta vaiduokliškai švyti.
Giliausia Visatos nuotrauka
Pirmojoje JWST paviešintoje nuotraukoje matomas galaktikų telkinys SMACS 0723.
Tai giliausiai kosmose padaryta nuotrauka istorijoje. Nuotraukoje matomai žvaigždžių šviesai prireikė maždaug 13,5 mlrd. metų – arba didžiosios dalies visatos amžiaus – kad pasiektų Jameso Webbo kosminį teleskopą, rašė NASA.
NASA administratorius Billas Nelsonas spaudos konferencijoje apie nuotraukoje matomos Visatos lopinėlį atsiliepė taip: „Jei laikytumėte smėlio grūdelį ant piršto galo ištiestos rankos atstumu, tai būtų ta visatos dalis, kurią matote [nuotraukoje]“.