Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

10 problemų, kurias sprendžia daiktų internetas

Trijų raidžių kombinacija IoT daugeliui vis dar skamba lyg paslaptingas kodas. Visgi tai ne joks burtažodis, o pastaruosius kelerius metus verslo sektoriuje gana ambicingai įsitvirtinantis daiktų internetas. Vienos stipriausių LoRa WAN tinklu daiktų internetą vystančios įmonės Lietuvoje „BIOTO” vadovas Artūras Kerševičius atskleidžia ateities inovacijas, be kurių neįsivaizduosime savo kasdienybės, rašoma pranešime.
Daiktų internetas
Daiktų internetas / 123RF.com nuotr.

1. Vandens skaitiklių nuskaitymas

IoT pagalba rankinis darbas palaipsniui liks istorija. Specialus įrenginys jau leidžia nuotoliniu būdu administruoti vandens skaitiklius ir visus duomenis automatiškai perkelti į internetą. Jis taip pat gali aptikti tokius gedimus, kaip vandens nutekėjimas ar vandens užšalimas.

Bioto nuotr./Artūras Kerševičius
Bioto nuotr./Artūras Kerševičius

2. Elektros suvartojimo duomenų nuskaitymas

Viena iš aktyviai augančių sričių yra skaitmenizuota duomenų rinkimo sistema. Vakarų šalyse jau seniai yra taikomi šie inovatyvūs ir gamtai draugiški sprendimai tiek privačiuose, tiek viešuosiuose sektoriuose. Lietuvoje taip pat diegiamas naujo tipo ir senų elektros skaitiklių/įvadų nuskaitymams skirtas sprendimas. Sistemos pagalba nuskaitomi suvartojimo duomenys, paruošiama dokumentacija ir atsiskaitymai.

3. Automobilių parkavimas

Viena didžiausių daugelio miestų problemų – parkavimas. Planuojama, kad išmanūs ateities miestai plės parkavimo zonas ir pasitelks IoT paprastesniam jų administravimui internetu. LoRa WAN ryšio dėka parkavimo administravimas efektyviai gali būti valdomas, net ir ten, kur parkavimui skirtos kameros nefunkcionuoja: gatvėse ir skersgatviuose, kuriose daug judančių objektų, stovinčių šviesoforų ar augančių medžių.

4. Vandens kokybė lauke

Pastarąjį dešimtmetį prižiūrėti vandens telkinius tapo daug paprasčiau: daiktų interneto būdu specialūs įrenginiai vandenyje kaupia, analizuoja ir momentaliai teikia reikalingus duomenis. Kiekvieną minutę galima matyti kintančius rodiklius, o nustačius vandens būklę, priimti reikalingus sprendimus žuvininkystei. Taip pat IoT vis labiau taps aktualus, vertinant vandens higienos situaciją ir vandens užterštumo lygį viešosiose maudyklose bei pramonės objektuose, kur perdirbamas vanduo.

5. Oro kokybė bei triukšmingumas lauke

Sveika gyvensena prasideda nuo švaraus oro, kuris prailgina žmogaus gyvenimo trukmę ir didina jo gyvybingumą. Lengvai miesto infrastruktūrose pritaikomos mobilios stotelės su pilnai modifikuojama sistema leidžia sekti net iki 8 pasirinktų oro parametrų, tokių kaip CO2, NH3, kietųjų dalelių KD 1.0, KD 2.5, KD 10 ir kt. bei priimti reikalingus sprendimus gerinti oro kokybę.

6. Vidaus patalpų oro kokybė

Pagerinti biuro oro kokybę verta dėl didesnio darbuotojų produktyvumo. Specialus įrenginys tiksliai įvertina vidaus patalpų temperatūrą, drėgmę, CO2, lakiuosius organinius junginius. Visos šios IoT technologijos savybės leidžia iš anksto identifikuoti darbo aplinkoje nuo drėgmės atsirandantį pelėsį bei įvairias bakterijas.

7. Šiukšlių konteinerių valdymas

Nei vieno miesto estetinio vaizdo negerina šalia daugiabučių perkrauti konteineriai. IoT turi išmanųjį sprendimą – konteinerių administravimo sistemą bei maršrutų organizavimą. Įvairūs gylio ir tūrio matavimo kalibravimai leis tiksliai įvertinti šiukšlių išvežimo poreikį nuotoliniu būdu. Bus naudojamos ir papildomos modifikacijos su GPS ir temperatūros analitika.

8. Daiktų vietos nustatymo sprendimas

IoT jau suteikia galimybę savo išmaniajame telefone stebėti, kurioje vietoje yra pamestas turtas. Tai taps itin aktualiu sprendimu statybų sektoriuje, kuriame didelė tikimybė pamesti laikiną brangią įrangą. Taip pat šis daiktų vietos nustatymo sprendimas yra patogus ir rasti nuolatos iš vietos į vietą judantį turtą ir įvertinti daikto panaudojimo efektyvumą.

9. Tūrio lygio nustatymas

Inovatyvi sistema LoRa WAN ryšiu leidžia stebėti ir vertintinti tūrio lygį įvairiose talpyklose, pvz. skysčių talpyklose, šulinių ar grūdų talpyklose. Ši sistema bus aktuali, norint sužinoti apie artėjantį potvynį ar valdyti tūrio talpas.

10. Patalpų užimtumo sprendimai

Šis sprendimas taps nepakeičiamu darbo aplinkoje, kai reikia pasitikrinti patalpų užimtumą, pvz. ar darbo kambarys yra laisvas. Taip, kaip beveik visos įmonės palaipsniui perėjo nuo laidinių telefonų prie mobiliųjų telefonų naudojimo, taip ir įprastas erdvių rezervacijas telefonu pakeis patalpų užimtumo programėlės.

Jau dabar Lietuvos miestai taiko šiuos IoT sprendimus, kurie viešajame ir verslo sektoriuose mažina veiklos sąnaudas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos