Tačiau J.Edwardso garantijomis, kad reaktorius bus maksimaliai saugus, mokykla patikėjo. Tad užvakar mokinys tapo jauniausiu žmogumi pasaulyje, atlikusiu branduolinės reakcijos eksperimentą. Viskas vyko Lankašyro vidurinėje mokykloje: du vandenilio atomai susidūrė ir gimė helio atomas.
„Tai – didžiulis pasiekimas. Įstabu, – džiaugsmo neslėpė jaunasis mokslo entuziastas. – Nė negaliu tuo patikėti, nors visi mano draugai galvoja, kad aš – beprotis.“
„Buvau gerokai apstulbintas ir, turiu pripažinti, nervinausi dėl J.Edwardso sumanymo ir pasiūlymo, bet jis įtikino, kad mokykla į orą tikrai neišlėks“, – pasakoja mokyklos direktorius.
Radiacija J.Edwardsą masina jau ne vienerius metus: per vienas Kalėdas už dovanų gautus grynuosius berniukas įsigijo Geigerio skaitiklį. O branduolines paauglio ambicijas pakurstė jo skaitytas straipsnis apie 14-metį amerikietį Taylorą Wilsoną, kuris 2008 m. tapo jauniausiu žmogumi planetoje, sukonstravusiu nedidelį branduolinį reaktorių Nevadoje (JAV).
„Perskaičiau ir pagalvojau: „Čia tai bent! Ir nusprendžiau pats pamėginti“, – atvirauja jaunasis genijus. Pirmas jo žingsnis buvo paprašyti branduolinių laboratorijų specialistų pagalbos (pvz., suteikiant laboratoriją). Tiesa, jie berniuko užmačių rimtai nevertino.
Tad liko mokyklos laboratorijos. Ir užduotis – įtikinti mokyklos direktorių Jimą Houriganą. Šis projektą ne tik palaimino, bet ir skyrė būtinus 3 tūkst. svarų (apie 12 tūkst. litų).
„Buvau gerokai apstulbintas ir, turiu pripažinti, nervinausi dėl J.Edwardso sumanymo ir pasiūlymo, bet jis įtikino, kad mokykla į orą tikrai neišlėks“, – pasakoja mokyklos direktorius.
Branduolinio reaktoriaus konstrukcijos darbai užtruko ne vieną mėnesį, o pirmajai sintezės reakcijai jis buvo paruoštas praėjusį savaitgalį, visai prieš pat 14-ąjį J.Edwardso gimtadienį. „Radiacinės saugos patalpoje“, viename iš mokyklos kabinetų, specialistų akivaizdoje J.Edwardsas spustelėjo mygtuką ir įniko į Geigerio skaitiklio parodymus. Netrukus šis užregistravo, kad branduolinės sintezės reakcija įvyko – ir, berniuko žodžiais tariant, „mėgintuvėlyje gimė žvaigždė“.
Branduolinės sintezės reakcijos, kurios vyksta ir Saulėje, skiriasi nuo branduolinio skilimo reakcijos, kai atomai tiesiog skyla – būtent pastarosios reakcijos vyksta branduolinėse jėgainėse ir atominių bombų sprogimo vietose. Šiaip ar taip, abiem atvejais išsiskiria nepaprastai daug energijos.
Džeimio eksperimentą visame pasaulyje kartoja labai daug mokslininkų – tiesa, jų eksperimentai kur kas didesnio masto. Taip ieškoma naujų būdų generuoti daug pigios ir aplinkai pavojaus nekeliančios energijos.
„Išgirdau, kad Geigerio skaitiklis pradėjo velniškai traškėti, ir pagalvojau – „Kas čia dabar?, – įspūdžiais apie pirmąją branduolinės sintezės reakciją dalijosi jaunasis jos autorius. – Paskui pažvelgiau į neutronų skaitiklį, o šis atgijo. Tada supratau, kad eksperimentas įvyko ir pavyko.“
Atliekant eksperimentą, moksleiviui talkino elektronikos specialistai, patikrinę aparatūros saugumą ir patikimumą. O J.Edwardsas, jo bičiulis George'as Barkeris ir mokytojai branduolinį kurą gaminančioje bendrovėje išklausė darbų saugos kursą.
Toliau branduolinės energetikos inžinieriumi ar fizikos teoretiku tapti ketinantis J.Edwardsas planuoja sukonstruoti miniatiūrinį hadronų greitintuvą.