2016-uosius metus pasaulis šįmet švęs sekunde ilgiau

Šiais metais visuose atominiuose pasaulio laikrodžiuose pagal universalų pasaulio laiką (UTC) gruodžio 31 d. 23 val. 59 min 59 s bus pridėta po 60-ąją – keliamąją, sekundę, rašo space.com.
Tiksliausias pasaulyje atominis laikrodis, paremtas iterbio jonais
Tiksliausias pasaulyje atominis laikrodis, paremtas iterbio jonais / Physikalisch-Technische Bundesanstale nuotr.

Laikas Žemėje ilgą laiką buvo apibrėžiamas pagal Žemės sukimąsi tolimų kūnų atžvilgiu. Tačiau visa tai pasikeitė išradus atominius laikrodžius XX a. viduryje. Tuomet mokslininkai laiką ėmė matuoti remdamiesi cezio atomų vibracijomis.

Šios dvi skalės ne visiškai sutampa. Matavimai rodo, kad dėl Mėnulio gravitacinės traukos ir kitų faktorių Žemės sukimasis vos vos sulėtėja ir sukimusi paremta skalė praranda 1,5 – 2 milisekundes per dieną lyginant su atominiu laikrodžiu. Tai reiškia, kad keliamąją sekundę reikia pridėti kas 500- 750 dienų.

Keliamosiomis sekundėmis išlyginamas šis skirtumas. Nuo 1972-ųjų prie atominių laikrodžių buvo pridėtos jau 26 keliamosios sekundės, o paskutinį kartą tai buvo daryta 2015-ųjų birželio 30-ąją.

Keliamosios sekundės visuomet pridedamos birželio 30-ąją arba gruodžio 31-ąją.

JAV Karinio jūro laivyno pajėgos atkreipė dėmesį, kad nuomonė, jog papildoma sekundė pridedama dėl to, kad lėtėja Žemės sukimasis, yra klaidinga. Ji pridedama tik tam, kad būtų sulygintos dvi skalės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis