Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

2024 m. gali tapti pirmaisiais kai oficialiai gyvensime antropoceno epochoje – ką tai reiškia?

Artėjant metų pabaigai galime atsisveikinti ne tik su 2023 m., bet ir su geochronologiniu laiko vienetu, kuriame gyvenome iki šiol. 2024 m. mokslininkai spręs, ar įžengėme į antropoceną – naują epochą, pasižyminčią žmogaus poveikiu planetai, rašo mokslo naujienų tinklapis iflscience.com
Gamykla
Gamykla / Shutterstock nuotr.

Antropocenas (kilęs iš graikiškų žodžių anthropo, reiškiančio „žmogus“, ir cene, reiškiančio „naujas“) reiškia planetos pokyčių laikotarpį, atsiradusį dėl tiesioginės žmogaus veiklos, pavyzdžiui, iškastinio kuro deginimo ir intensyvesnio miškų kirtimo. Pirmą kartą šią idėją 2000 m. išpopuliarino meteorologas Paulas Crutzenas.

Šiuo metu mokslo bendruomenė nėra tikra, ar antropocenas oficialiai prasidėjo ir ar jis kuo nors skiriasi nuo holoceno – dabartinės epochos, kuri prasidėjo maždaug prieš 11 700 metų. Esminis klausimas, į kurį reikia atsakyti, – ar žmogaus veikla taip pakeitė Žemės sistemą, kad tai atsispindi uolienų sluoksniuose, rašo iflscience.com.

2023 m. liepą mokslininkų grupė, atsakinga už šios galimai naujos epochos apibrėžimą – Antropoceno darbo grupė (AWG) – pasirinko Krofordo ežerą Ontarijuje, Kanadoje, kaip argumentą sprendimui priimti. Šio ežero dugne randama plutonio izotopų, susidariusių branduolinių ginklų bandymų metu, todėl, mokslininkų nuomone, antropoceno pradžia gali būti datuojama XX a. šeštojo dešimtmečio pradžia.

Nuo šių metų pradžios, kai buvo paskelbta ši žinia, AWG darbas sulaukė kritikos. Tačiau priekaištai susiję ne su tuo, ar žmogaus veikla turėjo didelį poveikį planetai - tą pagrindžia daugybė įrodymų - o su tuo, kada prasidėjo antropocenas.

Kai kurie mokslininkai, pavyzdžiui, Erle Ellis, buvęs AWG narys iš Merilendo universiteto, kuris atsistatydino po to, kai pagrindiniu pavyzdžiu buvo pasirinktas Krofordo ežeras, teigia, kad toks antropoceno apribojimas sumenkina žmonių poveikį planetai iki XX a. vidurio. Yra daugybė įrodymų, kad mūsų rūšis paliko pėdsaką gerokai anksčiau, pavyzdžiui, per pramonės revoliuciją, rašo iflscience.com.

123RF.com nuotr./Klimato kaita
123RF.com nuotr./Klimato kaita

Kitas sprendimų priėmimo proceso etapas

2023 m. spalio mėn. pateiktam AWG pasiūlymui turi pritarti pirminė institucija – Kvartero stratigrafijos pakomisė (SQS). Jei pasiūlymui bus pritarta, jis turės pereiti dar du balsavimo etapus Tarptautinėje stratigrafijos komisijoje ir Tarptautinėje geologijos mokslų sąjungoje.

Jei pasiūlymas išlaikys šiuos išbandymus, tuomet 2024 m. rugpjūtį jau oficialiai gyvensime naujoje epochoje, kurią sukėlė žmogaus veikla, rašo iflscience.com

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos