„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

5 karalienės Viktorijos laikų ligos, kurios sugrįžo į Vakarų visuomenę

Endeminė raupų liga Floridoje, dešimtys tūkstančių tymų atvejų Londone, 50 ir daugiau procentų didėjantis sifilio paplitimas Airijoje ir Portugalijoje. Tai ne ištrauka iš Viktorijos laikų romano, o 2023 m. Vakarų pasaulio vaizdas. Štai penkios ligos, kurios metų metus buvo pasitraukusios, tačiau dabar sugrįžo.
Tymai
Tymai / 123RF.com nuotr/ 15min koliažas

Mažėjančios vaikų skiepijimo apimtys, elgsenos ir mitybos įpročių pokyčiai, bei, žinoma, klimato kaita prisidėjo prie vadinamosios tobulos audros, kai pavojingos ligos, kurios, kaip manyta, buvo nustumtos į praeitį, vėl pranešė apie save, rašo „Politico“.

Tymai

Tymai yra viena labiausiai užkrečiamų ligų, kurios epidemijos prieš atsirandant vakcinai kildavo kas 2–3 metus ir lemdavo daugiau kaip 2 milijonus mirčių.

Tačiau viskas pasikeitė, kai vadinamasis šiuolaikinių vakcinų tėvas Johnas Franklinas Endersas sukūrė vakciną. Pirmoji vakcina buvo licencijuota 1963 m., o po to skiepijimas plačiai paplito. Tačiau liga yra labai užkrečiama, tad norėdamos apsisaugoti visuomenės turi pasiekti net 95 proc. siekiantį imuniteto lygį.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Tymų vakcina
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Tymų vakcina

Šiuo metu šie rodikliai nėra pasiekti, todėl visoje Europoje kilo ligos protrūkių. Pastaraisiais metais Jungtinė Karalystė, Graikija, Čekija ir Albanija prarado nuo tymų apsaugotų šalių statusą. Vos per du 2023 m. mėnesius Europos regione jau užfiksuota 900 tymų atvejų – tai viršija bendrą 2022 m. atvejų skaičių.

Sifilis

Sifilis yra lytiniu būdu plintanti bakterinė liga, kurią galima gydyti penicilinu, jei ji pastebima anksti. Priešingu atveju liga progresuoja etapais: pirmajame atsiveria neskausminga žaizda, antrajame kyla bėrimas ir atsiranda kitų simptomų, pavyzdžiui, karščiavimas ar nuovargis.

Trečiuoju latentiniu etapu bakterijos lieka organizme, bet nesukelia simptomų, tačiau ilgainiui gali pažeisti organus ir sukelti mirtį.

123RF.com nuotr./Sifilio tyrimas
123RF.com nuotr./Sifilio tyrimas

Apskaičiuota, kad XVIII a. pabaigoje daugiau nei vienas iš penkių londoniečių, kurių amžius siekė iki 30 metų, sirgo sifiliu. Dabar Jungtinės Karalystės Sveikatos apsaugos agentūra vėl pastebi didžiulius susirgimo šuolius.

2022 m. atvejų skaičius pasiekė net 8692 ir buvo didžiausias nuo 1948 m.

Podagra

Karalių liga sugrįžo ir šį kartą nuo jos kenčia ne tik karališkosios šeimos nariai, besimėgaujantys raudona mėsa ir alkoholiu.

Podagra yra skausminga artrito rūšis, kai aplink sąnarius – dažnai didįjį kojos pirštą – susidaro maži natrio urato kristalai. Sergančiųjų podagra daugėja visame pasaulyje, o 1990–2017 m. JAV ir Kanada išgyveno didžiausią podagros atvejų skaičiaus augimą.

123RF.com nuotr./Podagra
123RF.com nuotr./Podagra

Didesnę riziką susirgti šia liga patiria vyrai, taip pat nutukę, sveikatos problemų (aukštas kraujospūdis, cukrinis diabetas) turintys žmonės, asmenys, kurie vartoja daug fruktozės. Ši rizika didėja, jei vartojamas alkoholis.

Raupsai

Raupsai (dar vadinama Hanseno liga) yra sunki odos liga, kurią sukelia bakterijos.

Naujas pranešimas apie šios ligos atvejį rodo, kad JAV Floridos valstijoje raupsai galėjo tapti endemine liga.

Per pastarąjį dešimtmetį JAV pietrytinėse valstijose užregistruotų atvejų skaičius išaugo daugiau nei dvigubai. Nors dėl ligos atvejų padaugėjimo kaltinamas nesveikas gyvenimo būdas, mokslininkai taip pat atkreipia dėmesį į prastą šios ligos gydymą.

Maliarija

Maliarija ne visada buvo liga, kuria sirgo tik Atogrąžų regionų gyventojai Afrikoje, Azijoje ir Lotynų Amerikoje. Maliarijos atvejų buvo pastebėta pelkėtose Paryžiaus vietovėse ir palei Londono Temzės upę, o XIX a. pabaigoje Italijos Sardinijoje 100 tūkst. gyventojų teko 300 mirčių nuo maliarijos.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Maliariją sukeliantys uodai.
AFP/„Scanpix“ nuotr./Maliariją sukeliantys uodai.

Tačiau Europai pavyko išnaikinti maliariją, įgyvendinus didžiulę pokario metų insekticidų purškimo, pelkių sausinimo ir gydymo vaistais programą.

Nors maliarija į regioną dar negrįžo, išskyrus keletą vietinių atvejų, kitų uodų platinamų ligų, tokių kaip Dengės karštligė ir Vakarų Nilo virusas, plitimas turėtų būti laikomas įspėjamuoju ženklu. Už Atlanto, birželio mėnesį, JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centras paskelbė perspėjimą dėl kelių vietinių maliarijos atvejų.

Kalbėdamas apie Europos likimą Pasaulinio kovos su AIDS, tuberkulioze ir maliarija fondo vadovas Piteris Sandsas teigė, kad regione dažnėjant ekstremalioms oro sąlygoms maliarija į Europą gali sugrįžti.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“