„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

5G bus Paryžiaus olimpinių žaidynių ašis: atlaikys šimtatūkstantines minias, o transliacijas leis paversti filmais

Už savaitės prasidėsiančios, 2024 m. Paryžiaus olimpinės žaidynės bus technologiškai pažangiausia Olimpiada istorijoje, o didele dalimi tai nulems platus 5G naudojimas. Penktos kartos mobilusis ryšys žada aukščiausią interneto kokybę į Prancūziją atvykstantiems gerbėjams, suteikti daugiau gerų emocijų prie televizorių ekranų žaidynes stebintiems žiūrovams bei padėti šia sporto švente lygiai taip pat džiaugtis negalią turintiems asmenims, rašoma „Telia“ pranešime spaudai.
Paryžiaus Olimpinės žaidynės
Paryžiaus Olimpinės žaidynės / Bendrovės nuotr.

Artėjant renginio atidarymui liepos 26 d., „Telia“ dalinasi, kaip 5G transformuos šiųmečių Olimpinių žaidynių patirtį.

„Žaidynėse bus naudojama 12 tūkstančių ekranų, 8 tūkstančiai Wi-Fi terminalų ir 13 tūkstančių kompiuterių. Atlaikyti tokio kiekio įrenginių srautą yra nemenkas iššūkis, o kur dar milžiniškos apkrovos iš savo šalies atletų palaikyti atvykusių sirgalių minių. Tad organizatorių pasitikėjimas 5G demonstruoja jo patikimumą bei universalumą.

Pirmųjų visiškai skaitmeninėmis tituluojamų Olimpinių žaidynių privalumus galėsime pajusti net būdami už tūkstančių kilometrų – matysime greičiau pateikiamą varžybų statistiką, daug aukštesnės kokybės vaizdą, o pačios transliacijos labiau primins filmą, nei įprastą rungtynių peržiūrą“, – teigia „Telia“ tinklo komandos vadovas Ramūnas Mikalauskas.

5G antenos – net tilto atramose

Organizuoti Olimpines žaidynes tokiame turtingą istoriją turinčiame mieste, kaip Paryžius, iš telekomunikacijų pusės yra itin sudėtinga užduotis. Krantinės aplink Senos upę, kurioje vyks atidarymo ceremonija, yra įtrauktos į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, todėl jose draudžiama kasinėti ir vesti kabelius, o statyti mobiliojo ryšio antenų taip pat negalima bet kurioje palankioje vietoje.

„Per atidarymo ceremoniją kiekvienos šalies delegacija, užuot ėjusi ant scenos, laivu plauks scenos upe. Organizatoriai plaukimo metu planuoja realiu laiku transliuoti vaizdą iš kiekvienos valties, kas greičiausiai nebūtų įmanoma be stabilumu pasižyminčio 5G ryšio. Jo bazines stotis planuojama maskuotai įrengti ant upę kertančio tilto atramų, o kai kuriose vietose – net ir panaudoti antenomis aprūpintus sunkvežimius. Tai skamba pakankamai sudėtingai, bet naudojant 4G arba šviesolaidinį internetą, tokia ceremonijos koncepcija apskritai nebūtų įgyvendinama“, – pasakoja R. Mikalauskas.

Vis dėlto mobiliojo ryšio operatorių iššūkiai transliacija nesibaigs. Tikimasi, kad minėta 5G infrastruktūra taip pat sklandžiai patenkins net 400 tūkstančių pakrantėse susirinkusių žiūrovų skaitmeninius poreikius. Ryšio teikėjai kliaujasi 5G talpa ir pakankamai užtikrintai teigia, jog vietoje draugams siunčiamų renginio nuotraukų ar vaizdo įrašų, išmaniųjų ekrane nepasirodys besisukantis apskritimas.

Organizatoriai taip pat daug dėmesio skyrė ceremonijos saugumui – apkrautame mobiliojo ryšio tinkle skambučiams į 112 pagalbos liniją bus skiriamas prioritetas, o nesant resursų jiems įvykdyti, skambučiai bus peradresuojami į tuo metų mažiausią apkrovą turinčio operatoriaus tinklą.

Aukščiausios kokybės reginys

Įspūdingi Paryžiaus olimpinių žaidynių vaizdai neapsiribos atidarymo ceremonija. Ši vasaros Olimpiada turėtų tapti pirmąja, kurioje varžybos bus filmuojamos 8K HDR raiška ir 60 kadrų per sekundę kokybe. Taip pat transliacijoms planuojama pasitelkti kaip niekada daug pačių įvairiausių kamerų – skirtas vaizdui televizoriuose, išmaniųjų formatui subalansuotas vertikalaus vaizdo ir net 360 laipsnių vaizdą fiksuojančias, kurių buvimą įvertins virtualios realybės akinių savininkai.

Du kartus išaugęs kamerų rinkinių skaičius taip pat leis į sporto šventę pažvelgti naujomis akimis. Iš kelių skirtingų kampų nufilmuotas ir sulėtintas ieties metimas, ant takelio krintantys bėgiko prakaito lašai ar į visas puses nuo irklo lekiantys vandens lašai – tikimasi, kad filmą primenanti žaidynių transliaciją suteiks kur kas daugiau įspūdžių ir azarto stebėti varžybų gyvai negalintiems sporto gerbėjams. Transliacijų įtraukumą taip pat turėtų padidinti papildytos realybės projekcijos ir, padedant DI, kur kas greičiau pateikiami rezultatai bei kita statistika.

„Kadangi mobiliojo ryšio pajėgumų prieinamumas kinta dinamiškai, varžybų transliavimas, ir dar iš tokios daugybės skirtingų kamerų, yra pakankamai rizikingas, net ir turint omenyje 5G galimybes. Tačiau už transliacijas atsakingas Olimpinių žaidynių transliuotojas (OBS) ketina pasitelkti 5G suteikiamą tinklo „pjaustymo“ sprendimą, kai fizinėje infrastruktūroje sukuriamas atskiras izoliuotas tinklas ir jam rezervuojama dalis resursų. Tai užtikrins, kad transliacijų nenutrauks programišiai ir vaizdas nenutruks pačiu netinkamiausiu metu“, – prideda „Telia“ atstovas.

Visiškai skaitmeninės žaidynės

Paryžiaus olimpinės žaidynės iš kitų išskirs ir daugybe skaitmeninių sprendimų. Pavyzdžiui, pirmą kartą istorijoje patekimui į varžybų erdves nebebus naudojami popieriniai bilietai, o savanorių mokymams buvo pasitelkti trijų dimensijų vaizdai. Renginio lankytojai taip pat išmaniojo telefono pranešimais bus informuojami apie varžybas, į kurias jie turi leidimą patekti, realiu turės galimybę pasitikrinti įvairių zonų užimtumą ir taip išvengti eilių.

„Pasitelkdami technologijas žaidynių organizatoriai tikisi jas paversti jaukesnėmis ir įtraukiančiomis. Didelė 5G talpa įgalins renginiu metu naudoti tokius įrenginius, kaip lytėjimu informaciją perduodanti planšetė, kuri akliems ar regėjimo sutrikimą turintiems asmenims padės realiu laiku sekti varžybų eigą.

Tuo metu atvykti negalėję regėjimo negalią turintys žmonės galės įsikrauti įspūdžiais klausydami transliacijos, kuri garsą transliuos 5.1.4 formatu ir leis išgirsti ošiančias sirgalių minias bei itin gerai perteiks sportininkų balsus interviu metu. Tokiu būdu, padedant pažangiems sprendimams, visi žiūrovai galės pasijausti šių žaidynių dalimi“, – reziumuoja „Telia“ tinklo komandos vadovas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“