Skaičiuojama, jog vienam bitui perduoti 5G ryšiu reikalinga dešimt kartų mažiau energijos nei tai atlikti dabartiniu 4G. Be to, penktos kartos tinklo infrastruktūra atvers galimybes kurti efektyvesnes priemones kovai su klimato kaita.
Norint spręsti gilėjančias pasaulio aplinkosaugos problemas, į šį procesą būtina įtraukti visus planetos gyventojus, vyriausybes, kompanijas ir mokslo bendruomenę. „Deja, tvarumo stokojantis požiūris lemia vis didesnę mūsų artimiausios aplinkos ir visos Žemės taršą, nereikalingą energijos ir natūralių resursų eikvojimą bei orų anomalijas. Mūsų nuomone, technologijų vystymasis negali vykti gamtos sąskaita – progresas turi būti išmintingas ir kartu kuriantis tvarią ateitį, – sako Ricky Chen, „Huawei Technologies“ vadovas Baltijos šalyse, pridurdamas, kad naujausios technologijos bus kur kas draugiškesnės aplinkai.
Išmanieji namai ir miestai – kelias į žalesnę kasdienybę
Išmaniųjų namų ir pastatų koncepcija – kur kas platesnė, nei tik juose įrengti balso komandomis valdomi prietaisai, atliekantys kasdienes užduotis. Vienas svarbiausių išmanumo aspektų – energetinis efektyvumas. Norint viską pastatuose stebėti realiu laiku ir sumažinti elektros sąnaudas, būtina taupi 5G ryšio technologija. Tuo metu miestuose taupyti energiją galima įrengus specialius jutiklius gatvės šviestuvuose, kurie papildytų jau egzistuojantį paros laiku paremtą apšvietimo valdymą.
„Išmanus gatvių apšvietimas gali būti patobulintas, pasitelkiant daugybę skirtingų sensorių, pavyzdžiui, tokius, kurie reguliuoja apšvietimo stiprumą esant rūkui, lietui ar šviesiam vakarui. Taip vietinės savivaldos sumažintų išlaidas bei energijos nuostolius“ – įsitikinęs Ricky Chen.
5G automatizuos eismą, sumažindamas anglies dvideginio emisijas
Globaliniam klimato atšilimui ir jo pasekmėms didelę įtaką daro anglies dioksidas ir kiti atmosferos teršalai. Šiuo metu įvairiose valstybėse stengiamasi iki 2050 metų šį neigiamą veiksnį pašalinti, subalansuojant į aplinką išmetamų ir sunaudojamų anglies junginių kiekį.
Kadangi eismo spūstyse piko valandomis užvestu varikliu stovintys automobiliai yra vienas didžiausių taršos šaltinių, visame pasaulyje mobiliojo ryšio operatoriai, vyriausybė, startuoliai ir technologijų kompanijos, įskaitant „Huawei“, kuria išmanius eismo srautų reguliavimo sprendimus.
Su didelės spartos 5G ryšiu miestuose įmanoma pagerinti ir užtikrinti sklandų automobilių judėjimą, apskaičiuojant greitesnius maršrutus, nuspėjant spūsčių susidarymą, greičiau reaguojant į eismo įvykius ir pritaikant šviesoforo signalus prie eismo srauto.
Bus įtrauktas kiekvienas planetos gyventojas
Nepaisant įvairių priemonių ir iniciatyvų, žmogus vis dar yra svarbiausia taršos mažinimo grandinės dalis. Vis dėlto pasitelkus naujausius technologinius sprendimus, kiekvienas pasaulio gyventojas ne tik galės džiaugtis įvairiomis papildomomis naudomis, bet ir įsitraukti į švaresnės, tvaresnės ir išmanesnės gyvenamosios aplinkos kūrimą. Tai ateityje atlikti padės mūsų turimuose išmaniuosiuose telefonuose ir dėvimuose įrenginiuose esantys jutikliai, kurie informacija keisis su išmaniojo miesto infrastruktūra ir taip leis stebėti bei pranešti apie aplinkos pokyčius.
„Kita vertus, norint įsitraukti į šį procesą nebūtina sulaukti, kol 5G pradės veikti kiekviename Lietuvos kampelyje. Kiekvienas iš mūsų jau dabar turi galimybę apmąstyti kasdienius pasirinkimus ir įpročius, taip prisidėdamas prie aplinkos išsaugojimo. Vienas pirmųjų žingsnių galėtų būti apmąstymas, ar tikrai racionaliai naudojame elektros energiją. Kol technologijų bendrovės visame pasaulyje kuria aplinkai draugiškesnius sprendimus, taip pat kviečiame visuomenę technologijas naudoti išmaniai ir prasmingai, tiek per Žemės valandą, tiek kasdienybėje“ – pabrėžia R. Chen.