Tyrimas pradėtas 2022 m. sausio mėn. gavus skundą iš Crevillento mieste įsikūrusios transporto įmonės, iš kurios apgaulės būdu buvo išviliota daugiau nei 37 tūkst. eurų. Skundą pateikusios bendrovės teigimu, ji patyrė kibernetinę ataką ir perėmė tiekėjui siųstus elektroninius laiškus, kurie buvo modifikuoti taip, kad suklaidintų ir nukreiptų sąskaitų faktūrų apmokėjimą į kitas banko sąskaitas.
Šis kibernetinis sukčiavimas vadinamas „BEC“ yra sudėtinga schema, kurioje derinamos sukčiavimo (angl. phishing), apgaulės (angl. vishing) ir socialinės inžinerijos taktikos, nukreiptos prieš mažąsias ir vidutines įmones. Nusikaltėliai siunčia iš el. pašto adresų, apsimesdami verslo paslaugų teikėjais, kad apgautų klientus ir priverstų juos atlikti bankinius pervedimus į nusikaltėlių sąskaitas.
Alikantės pareigūnai ėmėsi tyrimo ir, išanalizavę daugiau kaip penkiasdešimt banko sąskaitų ir šimtus banko operacijų su didelėmis pinigų sumomis, nustatė, kad tai buvo kibernetinių nusikaltėlių grupė, labai aktyviai veikianti visoje šalies teritorijoje.
Aukos
Taigi, be Crevillento mieste apgautos bendrovės, tyrėjai nustatė dar dvi aukas Alikantėje ir Muro mieste bei aštuonias kitas bendroves Madrido, Granados, Astūrijos, Mursijos, Santa Krus de Tenerifės ir Malagos provincijose. Išvilioti pinigai siekė 188 tūkst. eurų sumą. Jie pervesti į kitas banko sąskaitas Ispanijoje arba Lietuvoje, taip pat įsigyta kriptovaliutų.
Jie pervesti į kitas banko sąskaitas Ispanijoje arba Lietuvoje, taip pat įsigyta kriptovaliutų.
Atlikus tyrimą paaiškėjo, kad jie ne tik sukčiavo įmonių atžvilgiu, bet ir pasinaudojo pagyvenusio asmens tapatybe, sukūrė kelis profilius interneto svetainėse, skirtose daiktų pardavimui ir pirkimui tarp fizinių asmenų, ir iš septynių pirkėjų išviliojo 2800 eurų. Šie nauji nukentėjusieji pateikė skundus Balearų salose, Burgoso, Leridos, Valensijos, Barselonos, Vizkajos ir Žironos miestuose.
Šio sukčiavimo metu kibernetiniai nusikaltėliai susisiekdavo su potencialiais pirkėjais, tada kviesdavo juos tęsti pardavimą ir pirkti privačiai, paliekant svetainę arba programą. Tuomet nusikaltėliai liepdavo sumokėti už prekę per mobiliojo ryšio mokėjimo platformą. Atlikę mokėjimus, pirkėjai daugiau niekada negirdėjo nei apie nusikaltėlius, nei apie įsigytus produktus.
Civilinė gvardija nustatė 12 įtariamų tinklo narių, gyvenančių Manresoje, Katalonijoje, ir rugsėjo 28-30 d. buvo atliekami areštai ir kratos, kurių metu paimti kompiuteriai, mobilieji telefonai, banko ir kiti dokumentai. Visi sulaikytieji yra 19-24 metų amžiaus vyrai, Maroko ir Ispanijos piliečiai.
Jiems pateikti kaltinimai sukčiavimu, pinigų plovimu, ryšių konfidencialumo pažeidimu, tapatybės vagyste ir priklausymu nusikalstamai organizacijai.
Trys nusikalstamo susivienijimo vadeivos buvo perduoti Manresos teismo pareigūnams ir paleisti į laisvę, taikant jiems kardomąsias priemones – draudimą išvykti iš šalies teritorijos ir įpareigojimą periodiškai atvykti į teismą. Policijos procedūros ir jų tyrimui atlikti paimti daiktai buvo perduoti Elčės 3-iojo įsakymo teismui.