Skelbiama, kad paviršiaus temperatūra kai kuriose Antarktidos dalyse pastaruoju metu pakilo beveik 30 °C virš normos, o tai mokslininkai vadina Antarktidos karščio banga. Šią temperatūros anomaliją Vašingtono universiteto atmosferos mokslininkas Edvardas Blanchardas apibūdina kaip „beveik rekordinį ar net rekordinį šiam regionui įvykį“.
Žiemos temperatūra Antarktidoje vidutiniškai būna apie -20 °C, o aukščiausia -70–80 °C. Tačiau keliose Antarktidos stotyse pastaruoju metu buvo užfiksuota 20–30 °C aukštesnė nei įprasta temperatūra, o tai yra viena didžiausių teigiamų temperatūros anomalijų planetoje.
„Karščio banga Antarktidos plynaukštėje neįprasta savo trukme, o ne intensyvumu, nors kai kurios reikšmės yra neįprastos“, – sako Antarktidos temperatūros analitikas Stefano Di Battista.
Pietų ašigalio stotyje liepos mėnuo buvo šilčiausias nuo 2002 m. – temperatūra pakilo apie 6,3 °C.
Šios karščio bangos priežastis lieka neaiški, tačiau mokslininkai mano, kad ji gali būti susijusi su atmosferos pokyčiais stratosferoje, maždaug 30 km aukštyje virš žemės paviršiaus. Šiais metais dėl reto staigaus stratosferos atšilimo įvykio virš Antarktidos pakilo temperatūra didesniame aukštyje ir paveikė žemesniąją atmosferą.
Susilpnėjęs poliarinis sūkurys sutrikdė reaktyvinę srovę, todėl šaltas oras plūstelėjo į šiaurę ir dėl to smarkiai pakilo temperatūra netoli Pietų ašigalio.
Neįprastas karštis planetoje muša rekordus
Liepos mėnesį dvi iš eilės dienos buvo karščiausios istorijoje. Kalbama apie liepos 21 ir 22 d., kai vidutinė paviršiaus temperatūra siekė atitinkamai +17,09° ir +17,15°.
Mokslininkai mano, kad 2024 m. gali pralenkti 2023 m. ir tapti karščiausiais metais nuo pat rekordų fiksavimo pradžios.