JAV tyrėjai tvirtina radę pirmą šiltėjimo per pietų pusrutulio vasaros mėnesius įrodymą, rašoma britų transliuotojo BBC tinklalapyje. Jie nuogąstauja, kad intensyvėjantis ledo tirpimas, nulemtas aukštesnės temperatūros, gali pakelti pasaulinio vandenyno vandens lygį.
Šią išvadą mokslininkai paskelbė apibendrinę duomenis, užfiksuotus Byrd stotyje, kurią netoli Vakarų Antarktidos ledo dangos (West Antarctic ice sheet, WAIS) centro 6-ojo deš. viduryje įkūrė amerikiečiai.
Studijai, kurios rezultatai spausdinami žurnale „Nature Geoscience“, tyrėjai panaudojo kompiuterinį atmosferos modelį ir įvairius analizės metodus. Rezultatai rodo, kad vidutinė metinė temperatūra nuo 1958-ųjų iki 2010-ųjų pakilo 2,4 laipsnio.
„Matome vieną stipriausių šiltėjimo Žemėje signalų, – pažymėjo vienas iš studijos autorių, JAV Nacionalinio atmosferos tyrimo centro mokslininkų Andrew Monaghanas. – Pirmą kartą galėjome nustatyti, kad vasaros metu vyksta šiltėjimas.“
Natūralu tikėtis, kad vasaros net Antarktidoje gali būti šiltesnės nei kiti sezonai. Bet šiame žemyne būna taip šalta, kad kad temperatūra aukščiau pakyla itin retai.
Pasak vieno iš studijos autorių, Ohajo valstijos universiteto profesoriaus Davido Bromwicho, tai yra kritinė riba: „Faktas, kad temperatūra kyla vasarą, rodo, jog ne tik WAIS dugnas tirpsta, ką žinome šiandien, bet ateityje jis ims tirpti nuo viršaus.“
Ankstesni tyrimai atskleidė, jog WAIS šildo vandenynas, bet dabar paaiškėjo, kad tam įtakos turi ir atmosfera. Mokslininkų manymu, aukštesnę temperatūrą lemia vėjų pokyčiai, kurie atneša šiltesnius orus nuo Ramiojo vandenyno.
Tiesa, jie kol kas netvirtina, kad šį šiltėjimą lemia žmogaus veikla, nors tokia išvada ir peršasi.