Apsipirkinėjimas internetu: greita, patogu, bet ar saugu?

Jau dabar skaičiuojama, kad pasaulyje egzistuoja apie 1,92 mlrd. internetinių pirkėjų, o 2021 m. šis skaičius turėtų perkopti ketvirtadalį planetos gyventojų – 2 milijardus. Apsipirkinėti internetu – greita, patogu ir kartais net pigiau nei fizinėje parduotuvėje, tačiau ar patikima ir saugu? „Samsung“ technologijų ekspertas Artūras Erbreideris papasakojo, į ką svarbiausia atkreipti dėmesį prieš patikint savo asmeninius ir banko duomenis interneto prekeiviams bei spaudžiant mygtuką „pirkti“.
Apsipirkinėjimas internetu: greita, patogu, bet ar saugu?
Apsipirkinėjimas internetu: greita, patogu, bet ar saugu? / Partnerio nuotr.

Nesusikurkite rizikos patys

Apsipirkinėjate visame pasaulyje populiariose internetinėse parduotuvėse, kurios atrodo patikimos ir patikrintos, todėl manote, kad esate šimtu procentų saugūs? Puiku, kad naudojatės gerai apsaugotomis elektroninėmis parduotuvėmis, tačiau tam, kad būtų užtikrintas maksimalus jūsų duomenų saugumas, nerekomenduojama apsipirkinėti prisijungus prie viešojo „Wi-Fi“ tinklo.

„Prisijungus prie visiems prieinamo „Wi-Fi“ tinklo atlikti bankinius mokėjimus nerekomenduojama. Kibernetiniai nusikaltėliai moka stebėti prie viešojo tinklo prisijungusius įrenginius, matyti, kokius veiksmus atlieka vartotojai. Pastebėję, kad apsipirkinėjate, galite tapti itin lengvu grobiu. Pavyzdžiui, jie gali tinkle platinti kenkėjiškas programas ar mėtyti jums fiktyvias nuorodas, nukreipiančias į užkrėstus puslapius, o blogiausia, jie gali būti patys sukūrę „Wi-Fi“ prieigą, prie kurios jums prisijungus, bus slapta vagiami jūsų duomenys“, – pasakoja A.Erbreideris.

Tikrai pasitaiko atvejų, kada galima nepastebėti, kaip telefonas pats prisijungė prie viešojo tinklo. „Siekdamas panaikinti šią riziką „Samsug“ naujausiuose išmaniuose jau turi išmanų „Wi-Fi“, kuris aptikęs grėsmę keliantį ryšį, automatiškai, be pertraukimo persijungia į LTE tinklą. Jei jūsų telefonas tokios galimybės neturi, geriau išjunkite „Wi-Fi“, kai esate ne namuose“, – pataria pašnekovas.

Įsitikinkite, kad elektroninė parduotuvė apsaugota

Pirmas žvilgsnis, kur turėtų nukrypti kiekvieno akys, pradėjus naršyti elektroninėje parduotuvėje, tai svetainės adresas. Savo saugumu besirūpinančios svetainės turi SSL sertifikatus, kurie užtikrina gaunamos informacijos apsaugą. Sužinoti, ar tinklapis yra aprūpintas tokia sauga, galima pasižiūrėjus į naršymo juostoje esantį adresą – jei jis prasideda su HTTPS – galite jaustis ramūs. Tačiau, jeigu matote tik HTTP, patartina vengti šios svetainės.

Vis labiau populiarėja ne tik internetinių parduotuvių svetainės, bet ir programėlės. Tad „Samsung“ technologijų ekspertas A.Erbreideris pataria apsipirkinėjimo programėles siųstis tik iš saugių ir patikrintų telefonų gamintojų rekomenduojamų parduotuvių. Taip pat reikėtų vengti programėlių, kurių atsiuntimų skaičius ir reitingas yra itin žemas, greičiausiai tokios programėlės nėra apsaugotos nuo įsilaužimų ir jūsų bankiniai duomenys gali patekti į sukčių rankas.

Apsipirkinėkite atsakingai

Nors apsipirkinėjimas internetu atrodo itin paprasta ir jokių blogų minčių nekelianti veikla, turite suprasti, kad pirkdami net pigų menkniekį, jūs elektroninei parduotuvei patikite savo asmeninę ir bankinę informaciją. Dėl to, A.Erbreideris pataria prieš registruojantis elektroninėje parduotuvėje, pagalvoti, ar ketinate ten apsipirkinėti dažnai. Jei ne, geriausia prekę įsigyti naudojantis svečio funkcija.

Vis dėlto, jeigu nusprendėte, kad norite turėti asmeninę paskyrą, registruojantis susikurkite stiprų slaptažodį, o geriausia nusistatykite kelių faktorių autentifikavimą – tokiu atveju prieš perkant, savo įrenginyje gausite patvirtinimo reikalaujantį pranešimą ir būsite tikras, kad niekas kitas be jūsų negalės padaryti apmokėjimo.

A.Erbreideris taip pat pataria naudotis tapatybės valdymo funkcija, kuri leidžia saugoti visus turimus slaptažodžius, PIN kodus po vienu pasirinktu pagrindiniu slaptažodžiu. Ypač patogu turėti tiesiogiai savo išmaniojo gamintojo siūlomą autentifikavimo sistemą, kaip, pavyzdžiui, „Samsung“ savininkai iškart yra aprūpinti „Samsung Pass“.

Prieš registruodamiesi į svetainę įsitikinkite, kad jūsų elektroninis paštas, kuris yra susietas su jūsų bankiniais duomenimis nėra kažkada pakliuvęs į kibernetinių nusikaltėlių rankas. Tai pasitikrinti galite čia. Jeigu duomenys kažkada buvo pažeisti ir pavogti, matysite kokiose konkrečiai vietose tai buvo padaryta ir galėsite ateityje vengti tų svetainių. Taip pat tokiu atveju rekomenduojama pasikeisti elektroninį paštą, kad nekeltumėte rizikos savo bankiniams duomenims.

Apsaugokite ir išmanųjį, ir pinigus

Norint išvengti kibernetinių atakų, duomenų praradimo ir piniginių nuostolių, būtina pagalvoti apie visokeriopą apsaugą. Mobiliųjų technologijų žinovas rekomenduoja atnaujinti savo išmanųjį nedelsiant, kai tik telefonas pateikia tokią galimybę. Naujinimo metu yra sustiprinama apsauga, pašalinamos senos spragos ir atnaujinami saugumo nustatymai, tad taip apsisaugosite nuo riziką keliančių programėlių ir neleisite nusikaltėliams priartėti prie jūsų asmeninės informacijos.

Norėdami apsaugoti savo banko sąskaitą, prisijunkite prie savo elektroninės bankininkystės. Dauguma bankų siūlo galimybę nusistatyti limitą, kiek per tam tikrą laikotarpį ar vieną mokėjimą galima nuskaityti pinigų. Tokiu atveju, jei jūsų kortele be jūsų žinios bus bandoma atsiskaityti elektroninėje parduotuvėje, bent jau nepatirsite milžiniškų nuostolių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai