Metinė prenumerata tik 6,99 Eur. Juodai geras pasiūlymas
Išbandyti

Ar „Apple“ iš tiesų verta daugiau nei visa Lenkija?

Praėjusią savaitę naujienų portalų antraštės skelbė, kad „Apple“ rinkos vertė pirmą kartą viršijo 500 mlrd. dolerių (1,3 trln. Lt) ir šiuo metu kompanija yra vertingesnė už Lenkiją. Ar technologijų milžinė išties gali būti verta daugiau nei visa šalis? BBC teigia, kad negali.
„Apple“ logotipas
„Apple“ logotipas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Rašydami skambią antraštę žurnalistai lygino du rodiklius: bendrą „Apple“ akcijų vertę, kuri siekia 506 mlrd. dolerių, su Lenkijos bendruoju vidaus produktu (BVP), kuris yra maždaug 470 mlrd. dolerių.

Jei šiuos du rodiklius būtų galima palyginti, „Apple“ būtų maždaug 20-ta pagal dydį ekonomika pasaulyje.

Tačiau toks lyginimas yra neteisingas ir nelogiškas. Tai tas pat, kaip lyginti obuolius su kriaušėmis.

Vertina neteisingai

Kompanijos rinkos vertė yra susijusi su tuo, kokį pelną, tikimasi, kompanija gaus ateityje. Tuo tarpu BVP parodo vertę visų prekių ir paslaugų, kurios per vienerius metus buvo pagamintos ar suteiktos šalyje.

Lyginti kompanijos ir šalies vertę galima, tačiau tai būtina daryti teisingai, teigia Londono ekonomikos mokyklos profesorius Paulas De Grauwe‘as.

„Mums reikėtų atlikti Lenkijos BVP augimo ateities prognozę, ir pagal tai būtų galima nustatyti jos dabartinę vertę, atsižvelgiant į palūkanų normą, – sakė P.De Grauwe‘as. – Aš spėčiau, kad tokiu atveju Lenkijos vertė padidėtų mažiausiai penkis kartus.“

Taigi jei Lenkiją vertintume 2,5 trln. dolerių, ji gerokai lenktų dabartinę „Apple“ vertę.

Siūlo skaičiuoti pridėtinę vertę

Kitas būdas palyginti šalies ir kompanijos vertę – skaičiuoti jų pridėtinę vertę. Tokiu atveju jau būtų galima imti Lenkijos BVP, kadangi šis rodiklis parodo, kokią vertę per metus sukūrė šalis (neįskaičiuojant to, kas buvo importuota).

„Reikėtų imti „Apple“ pardavimus ir iš jų minusuoti vertę to, kas yra jos įrenginiuose, bet ko nepagamino pati „Apple“. Pavyzdžiui, lustai ar ekranas, kurie buvo pagaminti Kinijoje ar kitose šalyse. Gautą sumą būtų galima vadinti „Apple“ pridėtine verte, o tai jau būtų galima lyginti su Lenkijos BVP“, – sako P.De Grauwe‘as.

Jis mano, kad tokiu atveju santykinė „Apple“ vertė sumažėtų keturis ar penkis kartus ir ji nukristų į 56-ąją pasaulio didžiausių ekonomikų vietą – maždaug tarp Bangladešo ir Vietnamo. Beje, net ir tokiu atveju „Apple“ vertė būtų beveik triskart didesnė už Lietuvos, kuri minėtame sąraše užima 82 vietą.

Galios neparodo

„Apple“ yra išties didelė kompanija. Tačiau jei kompanija yra didesnė už valstybę, ar tai reiškia, kad ji yra ir galingesnė?

P.De Grauwe‘as teigia, kad nebūtinai: „Vien įvertinus kompanijos dydį negalima jo lyginti su galia, kurią turi šalis. Valstybės yra suverenios tuo požiūriu, kad jos gali nustatyti žaidimo taisykles, pavyzdžiui, nustatyti mokesčius kompanijoms, ir jos tai daro.“

Jis taip pat pabrėžė, kad kompanijos gerokai dažniau patiria didelių pakilimų ir nuosmukių, nei valstybės.

Kompanijos rinkos vertė skaičiuojama vienos akcijos kainą padauginus iš bendro akcijų kiekio biržoje. „Kai skaičiuoji tokių kompanijų, kaip „Apple“, rinkos vertę, ji gali labai staigiai pasikeisti. Visai įmanoma, kad po penkerių metų ji gali sumažėti iki 100 ar 200 mlrd. dolerių, – pastebi profesorius. – Pasižiūrėkite, kas nutiko „Microsoft“. Visai neseniai ji buvo didžiausia kompanija pasaulyje. Dabar jos svoris sumažėjo.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Tyrimas: lietuviams planuojant kalėdinio stalo meniu svarbiausia kokybė bei šviežumas
Reklama
Jasonas Stathamas perima „World of Tanks“ tankų vado vaidmenį „Holiday Ops 2025“ renginyje
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos