Ar išmokę koreguoti genus atsispirsime pagundai ne gydyti, o tobulinti save?

„Revoliucija biotechnologijų srityje“ – tokiomis ir panašiomis antraštėmis buvo pasitiktas CRISPR-Cas9 genų inžinerijos sistemos, paprasčiau vadinamos „genų žirklėmis“, atradimas. Pasirodo, skambūs žodžiai nėra iš piršto laužti – ši technologija turi potencialo kardinaliai pakeisti mūsų gyvenimus.
Genų žirklės
Genų žirklės / 123RF.com nuotr.

„Mokslo sriubos“ tinklalaidėje apsilankęs mokslininkas Giedrius Gasiūnas dirba profesoriaus Virginijaus Šikšnio mokslinėje grupėje, atradusioje „genų žirkles“. Svečias pasakojo, kad šis atradimas buvo kiek netikėtas, nes tyrimų grupė koncentravosi visai į kitą problemą ir tik vėliau suprato jų kuriamos technologijos tikrąjį potencialą. Mokslininkas pabrėžė, kad atrasta genų inžinerijos technologija, kitaip negu iki šiol egzistavusios, leidžia tiksliai perkirpti DNR grandinę ir atlikti norimus pakeitimus.

CRISPR genų inžinerijos technologija galėtų būti plačiai taikoma daugelyje sričių: mokslo tyrimuose, medicinoje, žemės ūkyje ir kt. Pavyzdžiui, „genų žirklėmis“ būtų galima iškirpti genetinių sutrikimų kodą iš DNR grandinės.

G.Gasiūnas neslėpė, kad už šį atradimą tikrai turėtų būti skiriama Nobelio premija, tačiau kurie mokslininkai yra jos verčiausi, turės įvertinti premijas teikianti komisija.

VIDEO: Giedrius Gasiūnas - Kaip veikia CRISPR? || Mokslo sriubos podkastas #73

Pokalbio su G. Gasiūnu apie genų inžineriją klausykite „Mokslo sriubos“ „Youtube“ paskyroje, „Spotify“ bei „Soundcloud“ platformose.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų
Reklama
Išskirtinės „Lidl“ ir „Maisto banko“ kalėdinės akcijos metu buvo paaukota produktų už daugiau nei 75 tūkst. eurų
Akiratyje – žiniasklaida: tradicinės žiniasklaidos ateitis