Dirbantiems sėdimą darbą judėjimo poreikis didėja – per dieną reikia nueiti mažiausiai 10 tūkstančių žingsnių, tačiau realybėje tą įgyvendinti pasiseka ne kiekvienam. „Samsung“ iniciatyva bendrovės „Norstat“ atliktas reprezentatyvus Lietuvos gyventojų tyrimas parodė, kad 27 proc. respondentų vaikšto per mažai, o 33 proc. sako žingsnių normą pasiekiantys retai.
Vis dar judame nepakankamai
Atlikto tyrimo duomenimis, vos dešimtadalis apklaustųjų 10 000 žingsnių nueina kasdien, o trečdalis sako šį tikslą pasiekiantys dažnai. Daugiausia, net 48 proc., rekomenduojamų žingsnių skaičių pasiekia jaunesni, 18-29 metų žmonės, tuo tarpu net 69 proc. vyresnio amžiaus lietuvių vaikšto nepakankamai ir rekomenduojamą žingsnių normą pasiekia retai.
Specialistai sako, kad nepriklausomai nuo amžiaus, judėti turėtų visi. Jei prastėjant oro sąlygoms dešimtį tūkstančių žingsnių vaikštant lauke nužingsniuoti tapo sudėtinga – rekomenduojamą dienos žingsnių normą galima pasiekti net judant darbe ir namuose. Pateikiame kelis patarimus, kurie į savo rutiną padės įtraukti daugiau judėjimo neįdedant daug pastangų.
Kas rytą – lengva mankšta
Norint pradėti daugiau judėti, rytą patartina pradėti nuo lengvos, bent 10 min. trukmės mankštos. Be to, tokiu būdu darbo dieną pasitiksite turėdami daugiau energijos. Žinoma, jokių sudėtingų pratimų iš karto daryti nepatartina: į rytinę mankštą pakaks įterpti tempimo ar jogos pratimų.
Parkuokite mašiną toliau nuo darbo
Jeigu į darbą važiuojate mašina, stenkitės ją parkuoti kuo toliau nuo savo biuro. Tokiu būdu padidinsite kasdien nueinamų žingsnių skaičių bei praleisite daugiau laiko gryname ore.
Jeigu jūsų darbo vieta nesunkiai pasiekiama pėsčiomis – nepasiduokite pagundai vykti automobiliu ir skirkite laiko pasivaikščiojimui.
Kalbėdami telefonu – atsistokite nuo stalo
Kadangi nuotolinis darbas vis dar dažna daugelio įmonių darbo praktika ir darbiniai reikalai dėl pandemijos keliamų iššūkių yra tvarkomi telefonu, laukdami svarbaus skambučio išeikite pasivaikščioti. Taip padidinsite nužingsniuojamų kilometrų skaičių.
Tyrimų duomenimis, šis mažas pokytis gebėjimą susikaupti padidina net apie 10 proc. Pasivaikščioti, nors ir trumpai, pasistenkite išeiti ir papietavę. Specialistų teigimu, lengvas judėjimas pavalgius gali pagerinti virškinimą.
Žiūrėdami televizorių – pajudėkite
Daugelis mūsų, o ypač šaltuoju metų laiku, grįžę namo po darbų atsipalaiduoja sėdėdami ant sofos ir žiūrėdami televizorių. Visgi, gulint ant sofos kiekvieno vakaro praleisti nerekomenduojama.
Žiūrint televizijos laidas ar mėgstamą serialą galite padaryti kelis mankštos pratimus arba šį laiką išnaudokite paprastiems ruošos darbams: susilankstykite skalbinius, išsilyginkite drabužius, televiziją žiūrėti galite ir valydami dulkes ar ruošdami vakarienę.
Susiraskite įdomių maršrutų
Jeigu vaikščiojimas be tikslo jums ne prie širdies, susigalvokite įdomų maršrutą ir vaikščiodami aplankykite kelis įdomesnius objektus. Tam gali pasitarnauti įvairiausios išmaniosios programėlės, kurios siūlo aplankyti žymias arba daugelio dar neatrastas vietas. Be to, tai puikus būdas praleisti laisvalaikį su šeima.
Į pagalbą pasitelkite technologijas
Dar vienas patarimas – sekti kasdien nužingsniuojamų žingsnių skaičių ir įveikiamą atstumą. O tam gali pasitarnauti išmaniosios programėlės ar laikrodžiai, tokie kaip, pavyzdžiui, „Samsung Galaxy Watch4“, leidžiantys tiksliai matuoti savo fizinį aktyvumą, sekant nueitą atstumą ir sudegintas kalorijas. Į žingsnių stebėjimą įtraukite ir savo šeimos narius, pavyzdžiui, su artimaisiais galite surengti varžybas, naudodamiesi „Samsung Health“ programėle.
Kad išmaniosios technologijos prisideda prie motyvacijos judėti, rodo ir apklausos duomenys: net 44 proc. lietuvių papildomos motyvacijos suteikia išmanieji laikrodžiai su juose integruotomis sveikatos technologijomis.