Citavo žiniasklaidą
Viena lietuvė savo „Facebook“ paskyroje pasidalijo „New York Post“ straipsnio antrašte, kuri skelbia: „Naujas tyrimas: žmonės kvėpuodami gali skatinti visuotinį atšilimą“.
Apie tą patį tyrimą dienraštis rašė ir kiek vėliau, jį pavadindamas dar skandalingiau: „Klimato fanatikai nusitaikė į kvėpavimą – tai įrodo, kaip stipriai jie nekenčia žmonijos“.
Panašus straipsnis pasirodė ir „Daily Mail“, kurio antraštė šiuo metu nurodo, esą „mokslininkai teigia, kad dujos, kurias iškvepiame vien kvėpuodami, sudaro 0,013 proc. JK išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų“.
Tačiau internete šį straipsnį galima rasti ir su kitu pavadinimu: „Dabar mokslininkai teigia, kad kvėpavimas gali būti kenksmingas aplinkai“. Tikėtina, kad po gautų priekaištų dėl publikacijos pavadinimo, dienraščio redaktoriai visgi nusprendė jį pakeisti.
Iškraipė tyrimo išvadas
Straipsniuose skelbiama, esą nustatyta, kad žmogaus iškvėptame ore esančios dujos skatina visuotinį atšilimą ir sudaro 0,1 proc. šiltnamio efektą sukeliančių dujų Jungtinėje Karalystėje (JK). Dėl to daroma išvada, neva mokslininkai sako, kad kvėpavimas kenkia aplinkai.
Pasak tinklalapio „Climate Feedback“, kuriame kvalifikuoti mokslininkai komentuoja internete paskelbtus straipsnius, papildydami juos kontekstu ir nurodydami netikslumus, šios publikacijos tyrimo išvadas interpretuoja klaidingai.
Iš tiesų tyrimas neparodė, kad žmonių kvėpavimas skatina visuotinį atšilimą ar kenkia aplinkai. Pasak autorių, žmonių kvėpavimo įtaka, palyginti su iškastinio kuro deginimu ir kitais taršos šaltiniais, yra labai menka. Būtent tai ir buvo tyrimo esmė.
Minėtų portalų teiginys, kad žmonių iškvepiamos dujos sudaro 0,1 proc. JK išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų, yra gerokai perdėtas. Tyrimo autoriai apskaičiavo, kad tikrasis skaičius yra 0,013 proc. – maždaug aštuonis kartus mažesnis, nei minimas žiniasklaidos.
Šis tyrimas buvo paviešintas dar 2023 m. Jame kiekybiškai įvertintas šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimas dėl žmonių kvėpavimo JK ir rezultatai palyginti su kitais, geriau žinomais taršos šaltiniais.
Nustatyta, kad „tik 0,05 proc. ir 0,1 proc. JK išmetamo metano bei azoto oksido kiekio galima priskirti žmonių kvėpavimui. Apskritai apskaičiuota, kad kvėpavimas sudaro 0,013 proc. JK išmetamų šiltnamio efektą sukeliančių dujų kiekio“.
Vienas tyrimo autorių „Science Feedback“ tvirtino, kad tokios antraštės klaidingai pristato tyrimo esmę.
„Žmonių kvėpavimo poveikis klimato kaitai yra itin minimalus. Svarbiausia problema, į kurią turėtų būti sutelktos pastangos sušvelninti visuotinį atšilimą, yra iškastinis kuras, kurį deginame. Tai aiškiai parodė mūsų tyrimas“, – teigė jis.
Be to, tyrimas atskleidė, kad kvėpavimas gali turėti dar mažesnę įtaką pasauliniam atšilimui, nei manyta anksčiau, o ir taip žinoma, kad ji yra labai maža.
Žurnalistas, atsakingas už „Daily Mail“ straipsnį, prieš jį publikuodamas kalbėjo ir su tyrimo autoriumi. Jis „Science Feedback“ vėliau teigė, kad buvo iškraipyti jo žodžiai ir pateikti netikslūs faktai.
„Apskaičiuota, kad bendras JK šiltnamio efektą sukeliančių dujų, išmetamų dėl žmonių kvėpavimo, kiekis sudaro 0,013 proc., ir apie tai autoriui buvo aiškiai pranešta prieš paskelbiant straipsnį“, – teigė jis.
Tai buvo ne pirmas kartas, kuomet „Daily Mail“ paskelbė netikslų straipsnį apie klimato kaitą. 2017 m. jie pripažino, kad straipsnyje apie pasaulinį atšilimą buvo daug netikslumų, tačiau ir tuomet informacija jau buvo spėjusi plačiai pasklisti.
15min verdiktas: iš dalies melas. Nors straipsniuose cituojamas tikras tyrimas, jo išvados yra iškreipiamos, skaičiai supainioti ir jis pateikiamas faktiškai neteisingai. Tyrime nėra teigiama ar daroma išvada, kad kvėpavimas kenkia aplinkai ir gali skatinti visuotinį atšilimą.
Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, ja siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.