Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Astronomai įminė milžiniško mūsų galaktikos centre esančio objekto paslaptį

Daugelį metų astronomams nedavė ramybės klausimas, kas yra tas milžiniškas Paukščių Tako galaktikos centre esantis objektas, kuris, kaip manyta iki šiol, buvo milžiniškas vandenilio dujų debesis, atsidūręs šalia mūsų galaktikos juodosios skylės. Šią vasarą iš arčiausio atstumo ištyrinėję objektą, vadinamą G2, Kalifornijos universiteto (UCLA) mokslininkai pateikė atsakymą.
Teleskopai iš Havajų Kecko observatorijos naudoja galingą technologiją, vadinamą adaptine optika, kuri leido astronomams išaiškinti G2 kilmę
Teleskopai iš Havajų Kecko observatorijos naudoja galingą technologiją, vadinamą adaptine optika, kuri leido astronomams išaiškinti G2 kilmę / Ethan Tweedie

Mokslininkų komanda, vadovaujama fizikos ir astronomijos profesorės Andreos Ghez iš UCLA, nustatė, kad G2 yra dvinarė žvaigždžių sistema, kuri sukosi aplink juodąją skylę ir susijungė į vieną didelę žvaigždę, padengtą dujomis ir dulkėmis, o jos judesius koregavo galingas juodosios skylės gravitacinis laukas, rašo phys.org.

 G2 yra dvinarė žvaigždžių sistema, kuri sukosi aplink juodąją skylę ir susijungė į vieną didelę žvaigždę, padengtą dujomis ir dulkėmis

Astronomai išsiaiškino, kad jei G2 būtų vandenilio dujų debesis, juodoji skylė jį būtų suplėšiusi į gabalus, o šio proceso metu kilę dangiškieji fejerverkai paveiktų ir juodąją skylę.

„G2 išgyveno, judėjo savo orbita ir iš esmės buvo nepaveikta juodosios skylės, nebuvo jokių fejerverkų“, – sakė A.Ghez.

Juodosios skylės, kurios susiformuoja iš sprogusios medžiagos, turi tokį tankį, kad niekas, netgi šviesa, negali atsispirti jos traukai. Juodųjų skylių negalima pastebėti tiesiogiai, tačiau apie jų buvimą galima spręsti iš to, kaip jos paveikia kitas žvaigždes.

Tūkstančius žvaigždžių aplink juodąją skylę tyrinėjanti mokslininkė sako, kad G2 priklauso besijungiančiųjų klasei ir susikūrė dėl to, jog juodosios skylės gravitacija žvaigždes privertė jungtis vieną su kita.

Kai dvi žvaigždės susijungia, jų darinys būna išsiplėtęs milijoną metų, o po to susitraukia.

„Šis reiškinys gali vykti dažniau nei manėme iki šiol. Mūsų galaktikos centre esančios žvaigždės yra masyvios ir dvinarės. Gali būti, kad daugelis mūsų stebimų žvaigždžių, kurių procesų iki galo nesuprantame, kažkada susijungė“, – kalbėjo A.Ghez.

Didžiausiame išsiplėtimo taške esanti žvaigždė G2 nustebino ir daugelį mokslininkų. „Tai buvo vienas labiausiai žiūrimų astronomijos reiškinių per visą mano karjerą“ , – sakė A.Ghez.

Dabar G2 išgyvena fenomenalų procesą, kurio metu aplink juodąją skylę esančios žvaigždės tampa pailgos. Tuo pat metu G2 paviršiuje esančias dujas šildo aplink esančios žvaigždės, sukurdamos milžinišką dujų debesį.

Tyrimas išspausdintas „Astrophysical Journal Letters“. 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kai norai pildosi: laimėk kelionę į Maldyvus keturiems su „Lidl Plus“
Reklama
Kalėdinis „Teleloto“ stebuklas – saulėtas dangus bene kiaurus metus
Reklama
85 proc. gėdijasi nešioti klausos aparatus: sprendimai, kaip įveikti šią stigmą
Reklama
Trys „Spiečiai“ – trys regioninių verslų sėkmės istorijos: verslo plėtrą paskatino bendradarbystės centro programos