„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Autorinių teisių gynėjai kaltina „Payserą“ priimant mokėjimus už piratinį turinį, bendrovė tai neigia

Legalaus turinio aljanso „baLTAs“ teigia, kad Lietuvos mokėjimų bendrovė „Paysera“ galimai nepaiso įstatymų ir toliau priima mokėjimus Filmai.in svetainėje, kuri nelegaliai platina filmus. Nuo šių metų lapkričio 1 d. tokius mokėjimus priimti draudžiama visoms Lietuvoje veikiančios finansų įstaigoms. „Paysera“ kaltinimus vadina nepagrįstais – įmonė tvirtina, kad už Filmai.in turinį buvo atsiskaitoma prisidengiant kita, su nelegaliu turiniu nesusijusia svetaine, o išaiškėjus situacijai, jos sąskaitos buvo blokuotos.
„Filmai.in“
„Filmai.in“ / Žygimanto Gedvilos / BNS nuotr.

„Vilniaus apygardos administracinis teismas pripažino, kad puslapis Filmai.in platina piratinį turinį, todėl gauti pajamų iš šios platformos – draudžiama. Lietuvos radijo ir televizijos komisija, gavusi Vilniaus apygardos administracinio teismo sankciją, blokavo svetainę. Deja, atrodo, kad bendrovei „Paysera“, regis, tai nesvarbu“ – pranešime spaudai cituojama Daiva Borkertaitė, kompanijos INIT, TV ir Interneto produkto vystymo vadovė bei Legalaus turinio aljanso „baLTAs“ atstovė.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./„Filmai.in“
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./„Filmai.in“

Pasak pranešimo spaudai, nors daugiau kaip prieš metus „Paysera LT“ Lietuvos bankui teisinosi nebetęsianti esamų ir neinicijuosianti naujų santykių su asmenimis, susijusiais su interneto svetaine Filmai.in, atrodo, jog savo pažadų nevykdo. Asociacija teigia turinti duomenų, kad mokėjimo paslaugos Filmai.in svetainei prieš šių metų didžiąsias šventes ir vėl buvo teikiamos.

Pasak D. Borkertaitės, „pastebėta, kad už Filmai.in platinamus taškus vėl galima atsiskaityti naudojantis UAB „Paysera LT“ paslaugomis. Dėl to oficialiais raštais jau kreiptasi į šios bendrovės veiklą reguliuojantį Lietuvos banką ir Lietuvos radijo ir televizijos komisiją.“

„Paysera“ kaltinimus neigia

„Paysera“ klientų aptarnavimo departamento vadovas Deimintas Mažuolis tokius kaltinimus vadina nepagrįstais.

Pasak jo, „Paysera“ netoleruoja autorių teises pažeidžiančio turinio ir neteikia apmokėjimo už tokį turinį surinkimo paslaugų.

D.Mažuolis 15min aiškino, kad „Paysera“ 2020 metų pradžioje nutraukė verslo santykius su Filmai.in svetaine, kaip klientu, besilaikydama visų tuo metu galiojančių teisės aktų reikalavimų ir sutarties su klientu nuostatų.

„Paysera“ nuotr./Paysera App
„Paysera“ nuotr./Paysera App

Pasak jo, paslaugų klientui nei atnaujino, nei planavo atnaujinti, o už turinį, pažeidžiantį autorines teises, atsiskaityta prisidengiant kita įmone – tokiu būdu „Paysera“ esą buvo suklaidinta.

„Fizinis asmuo registravo svetainę www.bootstraplayer.com, kurioje buvo aktyvuota įmokų surinkimo paslauga. Aktyvuojant paslaugą, svetainė buvo patikrinta ir jokių sąsajų su neteisėtomis paslaugomis ar prekėmis nebuvo pastebėta. Mokėjimo operacijos mažomis sumomis iš skirtingų asmenų būdingos tokiu turiniu prekiaujančioms svetainėms, todėl pačios operacijos įtarimo nesukėlė", – aiškino D.Mažuolis.

Gruodžio 14 d. „Paysera“ teigia gavusi Intelektinės nuosavybės apsaugos centro (INAC) pranešimą, kad interneto svetainių šablonais prekiaujanti svetainė Bootstraplayer.com, kurioje įdiegtas „Paysera" mokėjimų surinkimo įrankis, buvo naudojama kaip priedanga rinkti apmokėjimus už nelegalų turinį.

„Mūsų operatyviai atliktas tyrimas parodė, kad mokėjimų paskirtyje būdavo nurodomas mūsų patvirtintas interneto parduotuvės pavadinimas, o Filmai.in niekur nefigūravo. Pastebėti schemą tik iš pervedimų buvo sudėtinga. Į autorių teisių gynėjų pranešimą reagavome nedelsiant. Po kelių valandų, gruodžio 14 d., patikrinus visas aplinkybes buvo sustabdytas paslaugų teikimas ir už grubius sutarties pažeidimus šiam klientui sąskaitą buvo uždaryta nedelsiant“, – teigė sakė D.Mažuolis.

Intelektinės nuosavybės apsaugos centro INAC vadovas Vytas Simanavičius 15min patvirtino gruodžio 14-ąją pastebėjus, kad Filmai.in įsidiegė bankinius apmokėjimus, tą pačią dieną apie tai informavęs „Payserą“.

„Po mūsų pranešimo, netgi nepraėjus parai, įmonė iškart sustabdė mokėjimo paslaugų teikimą už mokėjimo paskirtyje nurodomas pardavėjo – Bootstraplayer.com paslaugas. Būtent tai buvo nurodoma mokėjimo paskirtyje, todėl greičiausiai piratai tikėjosi apgauti mokėjimo paslaugų teikėjus“, – teigė V.Simanavičius.

Pasak eksperto, mokant už Bootstraplayer.com paslaugas buvo galima įsigyti Filmai.in taškus, kurie buvo perkami klaidinant „Paysera“ ir kitus mokėjimo paslaugų teikėjus.

„Paysera“ nežinojo ir negalėjo žinoti, kad teikia paslaugas būtent už Filmai.in taškus, nes mokėjimo paskirtyje buvo nurodomas (pardavėjas) Bootstraplayer.com paslaugų apmokėjimas. Reikia pažymėti, kad Bootstraplayer.com buvo ir daugiau mokėjimo paslaugų teikėjų – Stripe, 2Checkout, Paymentwall – visos šios kompanijos teikė mokėjimus, kuomet mokėjimo paskirtis galimai neatitiko tikrosios mokėjimo paskirties“, – teigė V.Simanavičius.

Informacijos apie nelegalaus turinio platinimą – nepateikė

Tuo tarpu autorių teisių gynėjai tvirtina, kad beveik prieš dvejus metus, dar 2020 metų sausio 22 d., Lietuvos gretutinių teisių asociacija AGATA, įvairių sričių Lietuvos autorius vienijanti asociacija LATGA ir asociacija AVAKA kreipėsi į Lietuvos banko Priežiūros tarnybą, prašydamos įpareigoti mokėjimų bendrovę „Paysera“ stabdyti paslaugų teikimą nelegalų turinį talpinančiai svetainei Filmai.in. Pasak jų, „Paysera“ sutiko tą padaryti, bet ilgai delsė.

„Paysera“ tąkart atsisakė autoriams ir kitų teisių turėtojams pateikti informaciją apie tai, kiek lėšų buvo surinkta už nelegalaus turinio platinimą per jos mokėjimo sistemas. Šiandien šis klausimas dar svarbesnis, nes, panašu, kad pažeisdama įstatymus „Paysera“ toliau priima mokėjimus už iš autorių pavogtą turinį“, – sako Darius Vaitiekūnas, AVAKA vadovas.

Pasak pranešimo spaudai, dar prieš kurį laiką atsiskaityti už Filmai.in taškus buvo galima naudojantis elektroninės bankininkystės paslaugomis ir SMS žinutėmis per Lietuvos mobiliojo ryšio operatorius. Tačiau tiek komerciniai bankai, tiek mobiliojo ryšio operatoriai nutraukė galimybę naudojantis jų paslaugomis atsiskaityti už interneto svetainėje Filmai.in įsigyjamus taškus.

Mąstymas pamažu keičiasi

„Džiugina, kad žmonių mąstymas apie nelegalaus turinio žalą pamažu keičiasi į gera. Nors didžiosioms korporacijoms, tokioms kaip „Google“ paieškos sistemai, kur dažniausiai ieškoma vogtų filmų ar serialų, vis dar trūksta argumentų prisidėti prie nelegalaus turinio ribojimų, ieškome būdų, kaip įtikinti šią ir kitas bendroves daugiau dėmesio skirti ribojant turinio paieškos rezultatus“, – sako D. Borkertaitė.

Legalaus turinio aljansas „baLTAs“ yra legaliam turiniui ginti ir kovai su piratiniu verslu skirta iniciatyva. Pirmąjį tokį aljansą Lietuvoje sudaro legaliai veikiantys turinio transliuotojai ir platintojai, teisės turėtojai ir kino sektoriaus atstovai. Asociacijos nariai yra festivaliai „Kino pavasaris“, „Scanorama“, „Nepatogus kinas“, Lietuvos nacionalinis radijas ir televizija, bendrovės „Cgates“, „Bitė Lietuva“, INIT, kino teatras „Pasaka“, platforma „ŽMONĖS Cinema“, AS „TV Play Baltics“ (platforma „Go3“), advokatų kontoros „Sorainen ir partneriai“, „TGS Baltic“, „Metida“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Testas.14 klausimų apie Kauną – ar pavyks teisingai atsakyti bent į dešimt?
Reklama
Beveik trečdalis kauniečių planuoja įsigyti būstą: kas svarbiausia renkantis namus?
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs