Bioinžinieriams iš kamieninių ląstelių pavyko išauginti dirbtines kraujagysles

JAV mokslininkai neseniai atliko išskirtinį eksperimentą, kurio metu jiems pavyko iš žmogaus kamieninių ląstelių, patalpintų pelės smegenyse, išauginti kraujagysles, kurios visavertiškai funkcionavo daugiau kaip devynis mėnesius, praneša Telegraph.co.uk.
Širdis ir kraujotakos sistema
Širdis ir kraujotakos sistema / 123RF nuotr.

Visi ankstesni tyrėjų mėginimai naudojant panašius metodus gyvūnuose užauginti dirbtines kraujagysles buvo nesėkmingi, taigi tyrėjų atlikto eksperimento rezultatai yra reikšmingas pasiekimas. Galimybė bet kada atkurti pažeistas ar užauginti naujas kraujagysles sudarytų sąlygas medikams sukurti visiškai naujus širdies ligų ar cukrinio diabeto gydymo būdus.

„Proceedings of The National Academy of Sciences“ žurnale publikuotame straipsnyje mokslininkai aprašė kaip iš tam tikro tipo žmogaus kamieninių ląstelių, implantuotų į pelės smegenų paviršių, jiems pavyko sukurti pirmines kraujagyslių ląsteles (angl. vascular precursor cells), kurios per dvi savaites suformavo stabilias kraujagyslių struktūras.

Tyrėjams kraujagysles taip pat pavyko sukurti kamienines ląsteles implantavus ne tik į gyvūno smegenis, bet ir po jo oda. Tiesa, šios kraujagyslės gyvavo trumpesnį laiką, o jų sukūrimui reikėjo penkis kartus daugiau pirminių ląstelių.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aukščiausios klasės kavos aparatai: ar verta į juos investuoti?
Reklama
Įspūdingi baldai šiuolaikinei svetainei: TOP 5 pasirinkimai