Černobylio šunys genetiškai skiriasi, tačiau dėl to kalta ne padidėjusi mutacija

Didžiausios istorijoje branduolinės katastrofos šešėlyje, Černobylyje (Ukraina) gyvenančių šunų populiacija genetiškai skiriasi nuo kitų pasaulio šalių šunų. To priežastys visada buvo mįslė, tačiau dabar viskas tapo dar painiau, nes nauji tyrimai atskleidė, kad greitą šunų evoliuciją greičiausiai lėmė ne padidėjusi mutacija, rašo portalas iflscience.com.
Černobylio flora ir fauna
Černobylio flora ir fauna / Daumanto Liekio nuotr.
Temos: 2 Černobylis Šuo

1986 m. balandžio 26 d. įvykus Černobylio branduolinei katastrofai, į aplinką pateko didžiausias pasaulyje radioaktyviųjų nuklidų kiekis ir gerokai padidėjo kitų toksinių teršalų, įskaitant šviną, arseną ir asbestą, kiekis. Po katastrofos apie 120 tūkst. aplinkinių rajonų gyventojų buvo priversti evakuotis ir palikti savo namus.

Dėl to daug šunų liko patys pasirūpinti savimi apšvitintoje žemėje aplink buvusią elektrinę ir, nepaisydami jokių aplinkybių, sugebėjo sukurti tvirtą populiaciją, kuri gyvuoja iki šiol. Naujausiais duomenimis, šiuo metu Černobylio apylinkėse, taip pat ir labiausiai užterštose teritorijose, gyvena iki 800 pusiau laukinių šunų.

Naujausi tyrimai atskleidė, kad šie šunys po nelaimės sparčiai evoliucionavo ir genetiškai išsiskyrė iš kitų šunų visame pasaulyje. Jų DNR profilis taip pasikeitęs, kad vien pažvelgus į jį galima pasakyti, kas šie šunys, o tai, mokslininkų nuomone, atspindi aplinkos užterštumą, su kuriuo jie susidūrė iš kartos į kartą.

Šunys nėra vienintelė rūšis, nukentėjusi nuo atšiaurios Černobylio aplinkos.

Kodėl taip atsitiko? Anksčiau buvo nustatyta, kad Černobylio šunų genetinę diferenciaciją galėjo lemti padidėjęs mutacijų skaičius, tačiau, remiantis naujuoju tyrimu, panašu, kad tai nėra kaltininkas.

Tyrėjai įvertino mutacijų dažnį ir susikaupusias mutacijas dviejose nustatytose ČEZ teritorijoje esančių šunų populiacijose – vienoje, gyvenančioje elektrinės teritorijoje, ir kitoje – Černobylio mieste – ir nenustatė jokių įrodymų, kad jos yra diferenciacijos varomoji jėga.

Tyrimas patvirtina ankstesnius duomenis, kad atominėje elektrinėje laisvai veisiami šunys genetiškai skiriasi nuo vos už 16 kilometrų esančių Černobylio miesto šunų, taip pat nuo šunų populiacijos už ČEZ ribų. Tačiau nebuvo rasta įrodymų, kad tarp elektrinės ir miesto populiacijų būtų padidėjęs DNR mutacijų dažnis ar padidėjęs mutacijų kaupimasis.

„Atlikę šį tyrimą neradome įrodymų, kad dėl chromosomų aberacijų, padidėjusios mikrosatelitų įvairovės ar padidėjusio neseniai atsiradusių alelių skaičiaus būtų padidėjęs mutacijų dažnis atominės elektrinės šunų populiacijoje. Todėl neatrodo, kad mutacijos yra anksčiau nustatytos genetinės diferenciacijos tarp šių dviejų geografiškai artimų laisvai veisiamų šunų populiacijų priežastis“, – daro išvadą tyrėjai.

Todėl tikroji šios genetinės įvairovės priežastis lieka nežinoma, nors komanda aptiko tam tikrų įrodymų, leidžiančių manyti, kad tam tikrą vaidmenį gali atlikti kryptinga atranka. Tam patvirtinti reikės tolesnių tyrimų.

Tyrimas paskelbtas žurnale „PLOS One“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Pasisemti ilgaamžiškumo – į SPA VILNIUS
Akiratyje – žiniasklaida: ką veiks žurnalistai, kai tekstus rašys „Chat GPT“?
Reklama
Išmanesnis apšvietimas namuose su JUNG DALI-2
Reklama
„Assorti“ asortimento vadovė G.Azguridienė: ieškantiems, kuo nustebinti Kalėdoms, turime ir dovanų, ir idėjų