Kaip pradėti naudotis programėle, pranešime žiniasklaidai pasakoja „Bitės Profai“.
„Pirmiausia parsiųskite nemokamą mobiliąją programėlę „Korona Stop LT“ („Android“ ir „iOS“) į savo išmanųjį telefoną. Tuomet kiekvieną kartą kur nors eidami būtinai pasirūpinkite, kad jame būtų įjungtas „Bluetooth“ ryšys ir vietos nustatymo funkcija. Be įjungto „Bluetooth“ programa neveiks. Telefonai, naudodami „Bluetooth“ ryšį, keičiasi informacija apie artumą ir laiką, kurį programėlės vartotojai praleido šalia vienas kito“, – pasakoja „Bitės Profas“ Martynas Vrubliauskas.
Būtina pažymėti, kad vietos nustatymo funkcija yra reikalinga tik „Bluetooth“ sąsajų su kitais įrenginiais užmezgimui. Pati programėlė duomenų apie įrenginio buvimo vietą nerenka ir nesaugo.
Jeigu programėlės naudotojas užsikrėtė koronavirusu, jis gali pažymėti joje, jog serga. Svarbu nuraminti, kad tą programėlėje padaręs žmogus savo tapatybės neatskleidžia, pranešimas – anoniminis. Be to, programėlė nesiūlo galimybės „pajuokauti“ apie savo teigiamą diagnozę – norint savanoriškai pranešti apie užsikrėtimą, būtina iš NVSC gauti trumpą kodą (išduodamą tik tuo atveju, jei diagnozė tikrai yra ir ji yra teigiama), kurį suvedus programėlėje registruojama, jog šis vartotojas yra užsikrėtęs virusu ir pastarosiomis dienomis galėjo skleisti viruso daleles į aplinką.
Tuomet visi programėlės naudotojai, kurie per 14 dienų greta virusu užsikrėtusio žmogaus buvo mažesniu nei 2 metrų atstumu ir ilgiau nei 15 min., gauna skubų pranešimą ir rekomendacijas, kaip elgtis toliau.
Kaip skelbia programėlės „Korona Stop LT“ kūrėjai, tikima, kad dalijimasis informacija gali padėti nutraukti koronaviruso infekcijos (COVID-19) plitimo grandinę. Taigi, kuo daugiau žmonių diegsis šią naujovę, tuo greičiau pajusime jos naudą.
Programėlės kūrimą iniciavo Europos komisija, o jos veikimą Lietuvoje koordinuoja Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC). Panašios programėlės naudojamos ir kitose Europos šalyse. Pagal jų parsisiuntimų skaičių pirmauja Suomija (apie 45 proc.), Airija (42 proc.), Portugalija ir Vokietija (po 24 proc.). Lietuvoje mobiliąją programėlę savo išmaniuosiuose įsidiegė apie 57,5 tūkst. (2 proc.) šalies gyventojų.
Išmaniųjų įrenginių ekspertas atkreipia dėmesį, kad programėlė „Korona stop LT“ veikia tik išmaniuosiuose telefonuose su naujesnėmis operacinėmis sistemos versijomis: „Programėlė palaikoma „iPhone 6s“ arba naujesnės versijos telefonuose ar telefonuose su „iOS 13.5“ arba naujesnės versijos operacine sistema. Programėlė taip pat veikia „Android 6“ ar naujesnę operacinę sistemą naudojančiuose įrenginiuose bei palaikoma įrenginiuose, turinčiuose 23 ir aukštesnio lygio „Android“ programų kūrimo sąsają, kuri „Google“ sprendimu diegiama 6.0 ir naujesnių versijų „Android“ įrenginiuose“, – paaiškina M.Vrubliauskas.