Svarbi kraujagyslių sveikata
Karolinskos instituto ir Geteborgo universiteto (Švedija) tyrėjų vadovaujama tarptautinė komanda siekė nustatyti 70-mečių, neturinčių kognityvinių sutrikimų, smegenų amžių.
Išanalizavus 739 žmonių duomenis, paaiškėjo, kokia svarbi yra kraujagyslių sveikata, kad smegenys išliktų jaunos. Tokie įpročiai kaip reguliarus fizinis aktyvumas, sveika mityba, rūkymo atsisakymas ir gliukozės kiekio kontrolė gali pagerinti kraujagyslių sveikatą.
„Tyrimas parodė, kad veiksniai, neigiamai veikiantys kraujagysles, taip pat gali būti susiję su senstančiomis smegenimis, o tai rodo, kaip svarbu išlaikyti sveikas kraujagysles, kad apsaugotumėte smegenis“, – sakė Karolinskos instituto neurobiologė Anna Marseglia.
Senesnės išvaizdos smegenys buvo susijusios su fiziniu pasyvumu, diabetu ir insultu, taip pat su didesniu uždegimu ir didesniu gliukozės kiekiu kraujyje.
Vyrų ir moterų smegenų amžius šiek tiek skyrėsi, pavyzdžiui, gliukozės kiekis vyrų smegenyse turėjo didesnę reikšmę ir tai tyrėjai norėtų stebėti ateityje.
Tyrime buvo pasitelktas dirbtinis intelektas
Smegenų amžiui įvertinti pagal magnetinio rezonanso tomografijos (MRT) nuotraukas komanda naudojo gilaus mokymosi dirbtinio intelekto modelį, prieš tai jį treniravus ant daugiau nei 18 000 žmonių, neturinčių jokių kognityvinių problemų, nuotraukų.
Tada informacija iš kraujo mėginių buvo sugretinta su įvertintu smegenų amžiumi kartu su tyrėjų surinktais duomenimis apie įvairius gyvenimo būdo veiksnius, sveikatos būklę ir kognityvinius testus.
„Algoritmas yra tikslus, patikimas ir paprastas naudoti, – sako Karolinskos instituto atstovas Erikas Vestmanas.
„Tai mokslinių tyrimų įrankis, kurį dar reikia toliau vertinti, tačiau mūsų tikslas – kad ateityje jis būtų naudojamas ir klinikinėje praktikoje, pavyzdžiui, demencijos tyrimuose“, – pridūrė jis.
Sąsaja su demencija
Ši sąsaja su demencija yra ypač svarbi. Vyresnio amžiaus smegenys paprastai labiau rizikuoja susirgti demencija, pavyzdžiui, Alzhaimerio liga, todėl mokslininkai ieško būdų, kaip užkirsti kelią demencijai atsirasti.
„Nepaisant to, kad pastaruoju metu pradėti gaminti nauji vaistai nuo Alzheimerio ligos, jie nepadės visiems sergantiesiems demencija, todėl norime ištirti, kas gali padidinti smegenų atsparumą patologiniams senėjimo procesams“, – sako Marseglia.
Kadangi moterims ir vyrams būdingi skirtingi veiksniai, susiję su smegenų senėjimu, komanda dabar planuoja ištirti, kaip mes ugdome atsparumą. Šį tikslą ketina pasiekti atidžiau analizuodama biologinius veiksnius, pavyzdžiui, hormonus ir sociokultūrinius veiksnius.
„Kitais metais pradėsime tyrimą, kuriuo sieksime išsiaiškinti, kaip socialinė sveikata, įskaitant socialinį įsitraukimą, ryšį ir paramą, vidutiniame ir vyresniame amžiuje kartu su miegu ir stresu veikia smegenų atsparumą, daugiausia dėmesio skirdami moterų sveikatos veiksniams“, – sako Marseglia.