Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

„Didelis laimėjimas“: rusai gavo prieigą prie naujausių amerikietiškų dronų technologijų

Rusijos pajėgos Zaporožės regione perėmė amerikiečių pažangų taktinės žvalgybos droną „RQ-20 Puma“, skelbia „Army Recognition“. Šis 2024 m. spalio 26 d. įvykęs incidentas yra reikšmingas Rusijos elektroninės karybos specialistų laimėjimas, nes tokiu būdu jie turi prieigą prie JAV karinio įrenginio su visa nepažeista elektronine sistema.
Rusijos pajėgos Zaporožės regione perėmė amerikiečių pažangų taktinės žvalgybos droną „RQ-20 Puma“.
Rusijos pajėgos Zaporožės regione perėmė amerikiečių pažangų taktinės žvalgybos droną „RQ-20 Puma“. / JAV ginkluotųjų pajėgų nuotr.

Šis perėmimas suteikia Rusijos inžinieriams ir kariniams ekspertams galimybę ištirti ir suprasti šiame įrenginyje įmontuotus komponentus ir technologijas, kurias paprastai naudoja JAV ginkluotosios pajėgos.

Perėmimą atliko specializuota elektroninės kovos grupė, kuriai pavyko neutralizuoti droną nepažeidžiant jo svarbiausių sistemų. Kovos su dronais priemonių ekspertas paaiškino, kad nepažeisto įrenginio perėmimas leis Rusijos inžinieriams geriau suprasti Vakarų įrangos pažeidžiamumą ir pasinaudoti juo tobulinant savo gynybinius pajėgumus.

Bendrovės „AeroVironment“ sukurtas „RQ-20 Puma“ yra lengvas, rankomis paleidžiamas dronas, pirmiausia naudojamas mūšio laukui stebėti ir žvalgybinei informacijai rinkti realiuoju laiku. Dėl savo mažo dydžio ir prasto matomumo jis yra itin svarbus konfliktų zonose veikiančioms pajėgoms, kur labai svarbu realiuoju laiku žinoti apie priešo judėjimą.

Nuo konflikto Ukrainoje pradžios Jungtinės Valstijos, teikdamos karinę paramą Ukrainos kariuomenei, pristatė kelias bepiločių orlaivių „RQ-20 Puma“ partijas.

2022 m. balandžio mėn. paskelbta apie 300 mln. dolerių vertės karinės pagalbos paketą, įskaitant šiuos bepiločius orlaivius, skirtą Ukrainos kariuomenės stebėjimo ir priežiūros pajėgumams sustiprinti.

Taigi, „Puma“ tapo strategine Ukrainos pajėgų priemone, leidžiančia rinkti ir perduoti informaciją apie Rusijos judėjimą, ypač kovos veiksmų zonose, kur žmonių patekimas yra ribotas arba pernelyg rizikingas.

Pirmą kartą „Puma“ pradėtas naudoti 2008 m., tačiau jį pradėjo naudoti kelios JAV ginkluotųjų pajėgų rūšys, tarp kurių – sausumos pajėgas, jūrų pėstininkų korpusą ir oro pajėgas. Didžiausias drono pakilimo svoris – 5,9 kg, sparnų plotis – 2,8 m, didžiausias greitis – 83 km/val.

Priklausomai nuo konfigūracijos, „Puma“ gali įveikti iki 15 km atstumą, o jo skrydžio galima trukmė – dvi valandos.

Jame yra daugybė jutiklių, tarp kurių elektrooptinė kamera ir infraraudonųjų spindulių jutiklis, leidžiančių nepastebimai ir nuolat stebėti svarbias teritorijas. Vaizdo įrašas tiesiogiai perduodamas į antžemines stotis, todėl jį galima nedelsiant analizuoti ir greitai priimti sprendimus.

„RQ-20 Puma“ sukurtas taip, kad atlaikytų ekstremalias sąlygas. Jis gali veikti nuo -29 iki 49 Celcijaus laipsnių temperatūroje, atlaikyti iki 46 km/val. greitį siekiantį vėją ir veikti esant iki 25,4 mm kritulių per valandą kiekiui. Dėl tokio atsparumo nepalankioms oro sąlygoms šis dronas tapo vienu iš geidžiamiausių dronų žvalgybos misijoms įvairiose vietovėse, įskaitant dykumas, kalnus ir miestus.

Šio drono universalumą iliustruoja įvairūs jo variantai ir patobulinimai. Pavyzdžiui, „Enhanced Puma“ versijoje yra galingesnis vatiklis ir nauji akumuliatoriai, todėl jo galima skrydžio trukmė pailgėja iki 3,5 valandos.

Kitoje versijoje, „Solar Puma“, įrengtos saulės baterijos, kurios pailgina skrydžio laiką iki devynių valandų. Naujausia versija – „Puma 3 AE“ – optimizuota jūrinėms operacijoms ir gali nusileisti tiek ant vandens, tiek ant žemės.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais