Nors Senovės Egipto architektai bei valdovai veikiausiai nieko neįtarė apie šią architektūros lemtą keistenybę, tikėtina, kad tyrimas gali būti svarbus ateities nanodalelių tyrimams.
„Šiuolaikinių fizikinių metodų taikymas piramidžių savybių tyrimams yra svarbus ir produktyvus. Jis gali mums leisti padaryti naujų atradimų ar gauti naujos informacijos, motyvuosiančios naujus interesus“, – tvirtina tyrimo autoriai.
Elektromagnetinė spinduliuotė, kuriai priskiriama ir regimoji šviesa, ir radijo bangos, ir mikrobangos, yra elektrinio ir magnetinio lauko bangavimai. Jie mus supa visur ir visą laiką.
„Elektromagnetinė energija yra itin svarbi kasdieniame gyvenime, mes kiekvieną dieną naudojame ir patiriame įvairias elektromagnetinės energijos formas. Pavyzdžiui, viena iš elektromagnetinių bangų formų yra Saulės šviesa, tačiau ir mūsų namuose kiekvieną dieną naudojami dalykai remiasi šiuo reiškiniu – elektromagnetinė energija lemia ir mikrobangų krosnelių, ir radijo imtuvų veikimą“, – aiškino Monašo universiteto (JAV) fizikė Antonija Grubisic-Cabo, kuri nepriklausė pastarojo tyrimo autorių grupei.
Tiesą sakant, bet kokie namai kiekvieną akimirką yra kupini elektromagnetinės spinduliuotės – ar tai būtų regimoji šviesa, ar belaidis internetas, kuris veikiausiai perduoda informaciją, leidžiančią skaitytojui matyti šį tekstą. Ir, kaip daugelis mūsų esame patyrę, belaidis internetas turi vieną labai bjaurų įprotį: tam tikrose vietose jis labai smarkiai suprastėja.
Šio tyrimo autoriai aiškina, kad šią problemą galbūt galėtume išspręsti statydami namus su smailesniais stogais.
Norėdami patikrinti, kaip piramidės sąveikauja su elektromagnetinėmis bangomis, mokslininkai pirmiausiai tikrino, kaip radijo bangomis gali būti indukuojamas rezonansas (pačios piramidės vibravimas).
„Turėjome taikyti tam tikras prielaidas. Pavyzdžiui, laikėmės prielaidos, kad piramidės viduje nėra jokių nežinomų ertmių, o statybinės medžiagos, kurioms būdingos įprastinės kalkakmenio savybės, buvo vienodai pasiskirsčiusios visame piramidės tūryje“, – sakė ITMO universiteto (Rusija) mokslininkas Andrejus Jevliuchinas.
Tuomet buvo sudarytas skaitmeninis piramidės ir jos atsako į elektromagnetines bangas modelis. Mokslininkai, skaičiuodami dydį, vadinamą ekstinkcijos skerspjūviu, sugebėjo nustatyti, kaip piramidėje elektromagnetinių bangų energija išbarstoma arba absorbuojama.
Taikydami specialius statistinės analizės metodus mokslininkai nustatė, kad išbarstytos energijos laukai koncentravosi piramidės vidinėse patalpose ir po jos pamatais.
Pagal šiuos rezultatus galima būtų daryti išvadą, kad piramidžių statytojai pasistengė faraonų kapavietę paruošti taip, kad joje būtų pats geriausias radijo ryšys, tačiau labai jau menkai tikėtina, kad egiptiečiams šioje fizikos srityje pakako žinių. Veikiausiai tai yra tiesiog įdomus sutapimas.
„Nors mūsų tyrimas atrodo neįprastai, šiuolaikiniais fizikos metodais Didžioji piramidė buvo analizuojama ir anksčiau, ir šie tyrimai leido nustatyti visiškai naują piramidės struktūros elementą. O kadangi šis tyrimas yra grynai teorinis, labai sunku pasakyti, kur gali nuvesti jo rezultatai ir ar tyrimą būtų galima atkartoti realioje aplinkoje“, – sakė A.Grubisic-Cabo.
Ir nors teorinis tyrimas buvo atliktas milžiniško dydžio struktūroje, didžiausias savo tolesnių tyrimų viltis mokslininkai sieja su tyrimo rezultatų atkartojimo nanometrų masto struktūroje. „Pasirinkę medžiagą su tinkamomis elektromagnetinėmis savybėmis galėtume gauti piramidės formos nanodaleles, kurios galimai teiktų praktinės naudos gaminant nanojutiklius ir didesnio efektyvumo Saulės baterijas“, – sakė ITMO universiteto fizikė Polina Kapitanova.
Tyrimo rezultatus publikavo žurnalas „Journal of Applied Physics“.