„World Press Photo“ paroda. Apsilankykite
Bilietai

Elonas Muskas pareiškė, kad pilotuojamų naikintuvų era pasibaigė

Elonas Muskas neretai tituluojamas genijumi. Jo vadovaujama įmonė „SpaceX“ ruošiasi žmonių kelionei į Marsą, „Tesla“ kuria geriausius elektromobilius, „Neuralink“ siekia sujungti žmogaus smegenis su kompiuteriu, o ką jau kalbėti apie praeities pasiekimus. Bet ar jis geriau už visus supranta ir karinę aviaciją? E.Muskas jau susiruošė laidoti viršgarsinius naikintuvus.
Elonas Muskas
Elonas Muskas / „Scanpix“/AP nuotr.

Pradėkime nuo to, kad visi žino, jog ateitis priklauso dronams. Tai nėra kažkokia paslaptis. Galingiausios valstybės vysto bepiločių technologijas, kad į karščiausius pasaulio taškus nereikėtų siųsti žmonių. Ateinančios šeštosios kartos viršgarsiniai naikintuvai turės autonomines funkcijas. Tačiau Elonas Muskas drąsiai teigia jau dabar - „Naikintuvų era baigėsi. Dabar - dronų laikas“. Būtent taip E.Muskas pareiškė Orlande (JAV) vykusiame Oro karybos simpoziume dalyvavusiems generolui leitenantui Johnui F. Thompsonui, kuris vadovauja Los Andželo Kosminių ir raketinių sistemų centrui.

Tačiau karinės aviacijos ekspertai taip nemano. Priežastis labai paprasta - niekas neturi tokių dronų, kurie galėtų efektyviai pakeisti F-22 ir F-35 naikintuvus. Juos sukurti tikrai įmanoma - netgi šie penktosios kartos naikintuvai galėtų būti paversti dronais. Tačiau artimiausiu metu tai nebus padaryta. Technologijos tam dar nėra pasiruošusios, juolab, kad karinių technologijų pažangos priešakyje esanti JAV to neplanuoja.

F-35 ir F-22 po truputį keičia pasenusius F-16 ir F-15 naikintuvus. Naujieji naikintuvai tarnaus ne vieną dešimtmetį ir ilgą laiką neturės rimtų priešininkų. Kitaip tariant, tie, kurie gali sukurti naikintuvus pakeisiančius dronus, jų nekuria.

Jamesas Michaelas Holmesas, Jungtinių Valstijų oro pajėgų generolas, portalui Military.com minėjo, kad pajėgos savo ateitį planuoja bent dešimtmečiui į priekį. Tie planai yra remiami ir žvalgybine informacija - būtina pasiruošti ateičiai ir pagal tai, kokią ginkluotę naudos galimi priešininkai. Nors dronų technologijos yra vystomos, J.M.Holmesas teigia labai paprastai: „galbūt kada nors ateis diena, kai naikintuvo kabinoje žmogus nebebus reikalingas, bet dar ne dabar“.

J.M.Holmesas užsiminė ir apie dirbtinio intelekto sistemas, kurios būtų reikalingos naikintuvus keičiantiems dronams. Pasak generolo, jos neblogai pasirodo simuliacijose, tačiau tos simuliacijos vis tiek yra lengviau prognozuojamos nei tikras mūšio laukas. Galiausiai, šeštosios kartos naikintuvai pasirodys tik 2030-2035 metais. Taigi, pilotuojamų naikintuvų era tikrai nepasibaigė, nes JAV priešininkai dar negali pasiūlyti grėsmių, į kurias reikėtų atsakyti bepiločiais naikintuvais.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kelionių ekspertė atskleidė, kodėl šeimoms verta rinktis slidinėjimą kalnuose: priežasčių labai daug
Reklama
Įspūdžiais dalinasi „Teleloto“ Aukso puodo laimėtojai: atsiriekti milijono dalį dar spėsite ir jūs
Reklama
Influencerė Paula Budrikaitė priėmė iššūkį „Atrakinome influencerio telefoną“ – ką pamatė gerbėjai?
Reklama
Antrasis kompiuterių gyvenimas: nebenaudojamą kompiuterį paverskite gera investicija naujam „MacBook“